Ćwiczenia w biurze – odzyskaj energię potrzebną do pracy

Siedzący tryb życia i spędzanie przy biurku dużej ilości czasu prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Są ćwiczenia pozwalające w szybki i prosty sposób poprawić nasze samopoczucie i zdrowie, jak również zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób.

Poniżej kilka prostych ćwiczeń, które można wykonywać bez opuszczania biura.

Ćwiczenia izomeryczne

Są bardzo proste w wykonaniu. Napinane są tylko mięśnie podczas gdy stawy zostają nieruchome. Dzięki ćwiczeniom izomerycznym można łatwo wzmocnić mięśnie brzucha i pleców. Napięcie mięśni należy utrzymywać przez około 15-30 sekund, a każde ćwiczenie powinno zawierać kilka serii po kilkanaście powtórzeń.

Ćwiczenia na uda –W pozycji siedzącej złącz mocno stopy oraz kolana i naciskaj nimi na siebie. Stań plecami do ściany i naciskaj na nią piętą jednej stopy, noga powinna być lekko zgięta. Zmień nogę.

Ćwiczenia na brzuch – W pozycji siedzącej za biurkiem napinaj mięśnie brzucha. Siedząc zrób skłon w bok, jakby sięgając po jakiś przedmiot. Zmień stronę.

Ćwiczenia rozluźniające – pochyl głowę w prawo, dłoń ułóż z lewej strony i z całej siły postaraj się wyprostować głowę. Zmień stronę.

Ćwiczenia rozciągające

Dobrze wykonane ćwiczenia rozciągające nie tylko poprawią krążenie i dotlenią mózg, ale również przyczynią się do poprawy naszej ogólnej sprawności fizycznej.

Rozciągając mięsień nie należy go napisać. Ćwiczenia należy wykonywać będąc rozluźnionym, a każdą pozycję należy utrzymywać 30-40 sekund i kilkukrotnie powtórzyć.

Ramiona – stań prosto i zrób mocny wdech i wydech, potem podnieś ręce powyżej głowy, jak najwyżej. Naprzemiennie podnoś ramiona coraz najwyżej.

Rozciąganie nóg – W pozycji siedzącej zrób niewielki rozkrok. Wyprostuj lewą nogę i oprzyj piętę o podłogę. Prawą nogę zegnij i odchyl w bok. Ręce oprzyj o lewe udo i pochyl się lekko ku lewej nodze. Pamiętaj, że pracuje tylko miednica, a plecy powinny zostać proste. O dobrze wykonywanym ćwiczeniu będzie świadczyć uczucie rozciągania w lewej nodze. Zrób zmianę.

Inne pomysły

Aby poprawić swoją kondycję i dotlenienie możesz wykorzystać różne okazje np.:

1. Jeśli jeździsz do pracy środkami komunikacji miejskiej, wysiadaj 1 lub 2 przystanki wcześniej i idź na piechotę.

 2. Jeśli tylko jest pogoda, jedź do pracy rowerem.

3. Przynajmniej raz na 2 godziny wstawaj od biurka i zrób kilka skłonów i przysiadów.

4. Siedząc przy biurku, wyprostuj kilka razy jedną i drugą nogę zataczając małe kółka.

W pozycji siedzącej uruchom mięśnie brzucha. W rytmiczny sposób wciągaj i wypychaj brzuch. W tej sposób zadbasz nie tylko o mięśnie, ale również o perystaltykę jelit.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *