Sezon na kierowców

Przez lata odwlekałeś zrobienie prawa jazdy? To problem wielu z nas. Do kursu można jednak przystąpić zawsze – jeśli wciąż się wahasz, zrób to w tym roku. Wraz z nadejściem lata tłumy Polaków w różnym wieku zapisują się na szkolenia dla kierowców. Powody są różne, jednak do najbardziej oczywistych należą wymogi rynku pracy. Wielu pracodawców oczekuje od potencjalnych kandydatów posiadania prawa jazdy kategorii B. Bywają jednak i inne pobudki – ci, którzy po latach marzeń wreszcie mogą wprowadzić do garażu upragnionego Harleya, ze zdobywaniem szos nie chcą czekać nawet chwili dłużej. W zapisaniu się na kurs z pewnością pomoże im szybka pożyczka.

Kiedy na kurs?

Choć kursy dla przyszłych kierowców otwierają się w ciągu całego roku, ze względu na specyficzne dla Polski warunki atmosferyczne można wyróżnić „sezon” i „po sezonie”. Między listopadem a marcem zainteresowanie kursami maleje. Mimo, że nie brakuje entuzjastów zimowych szkoleń, większości raczej nie zachęca śliska nawierzchnia i zamiecie śnieżne. Wiosna i lato wydają się dużo bezpieczniejszą porą na kształcenie kierowców.

Kurs na prawo jazdy to nie tylko inwestycja pieniędzy, ale i czasu. Szkolenie jest poprzedzone gromadzeniem odpowiedniej dokumentacji. Najpierw w wydziale komunikacji naszego miasta należy złożyć orzeczenie lekarskie i dowód osobisty. W ciągu kilku dni instytucja tworzy Profil Kandydata na Kierowcę, który następnie zostaje przekazany do wybranego przez nas ośrodka kształcenia. Sam kurs obejmuje natomiast dwie części – teoretyczną i praktyczną. W czasie tej drugiej przyszyli kierowcy zostają zapoznani między innymi z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Następnie czeka nas egzamin, również dwuczęściowy. W przypadku niezdania, nie jest wymagane powtarzanie całego kursu, trzeba się natomiast liczyć z opłatami za dodatkowe godziny jazdy. Jeśli natomiast nie uda nam się zdać części praktycznej w ciągu sześciu miesięcy od egzaminu teoretycznego, także i pierwsza część egzaminu będzie wymagała powtórzenia.

Ile za ile?

Ile właściwie kosztuje kurs prawa jazdy? W przypadku kategorii B, pierwsze wydatki to egzamin z części teoretycznej i praktycznej – odpowiednio 30 i 140 złotych. Sam kurs (wykłady i jazdy z instruktorem) kosztuje natomiast od 1300 złotych w górę. Do ceny należy doliczyć orzeczenie lekarskie, w stałej obecnie cenie 200 złotych. Przy wyrabianiu dokumentu potrzebne nam będą zdjęcia – to kolejny wydatek, rzędu 30 – 50 złotych. Jako ostatnia czeka nas opłata dla urzędu za oddanie prawa jazdy do użytku – 105 złotych. Niewiele różnią się ceny kursów kategorii A, uprawniającej do prowadzenia jednośladów. Tutaj za egzamin teoretyczny zapłacimy 30 złotych, cena egzaminu praktycznego wynosi natomiast 180 złotych. Koszty kursów również zaczynają się od 1300 złotych.

Ceny szkolenia mogą się różnić w zależności od wybranego przez nas ośrodka i regionu kraju. Szkoły często wprowadzają obniżki przy zapisach przez Internet – w ten sposób można zaoszczędzić nawet 300 złotych. Zdaje się jednak, że przyszli kierowcy muszą przygotować się na wydatek około 2000 złotych. Wiadomo, że cena będzie wyższa, jeśli nie zdamy egzaminu za pierwszym razem – każda godzina jazdy doszkalającej to około 50 złotych.

A jak szybko można zdać? Często właśnie ci, którzy w samochodzie czują się najpewniej, muszą powtarzać egzamin i inwestować w dodatkowe lekcje. W Polsce statystycznie zdaje się 3,2 raza. A co mówi o nas liczba podejść do egzaminu? Zgodnie z przeprowadzonym przez Continental Tyres badaniem, osoby, które zdały egzamin za pierwszym razem, lepiej radzą sobie ze skomplikowanymi manewrami i chętniej podejmują się uczenia innych. To samo badanie wykazało jednak, że najlepszymi kierowcami są osoby zdające dwukrotnie! Kierowcy z „drugiego podejścia” mają być tymi, którzy rzadziej biorą udział w wypadkach i sporadycznie otrzymują punkty karne. Podobno wyróżnia ich bardziej odpowiedzialne zachowaniem na drodze – unikają rozmów przez telefon, a podróżujący z nimi pasażerowie czują się bezpiecznie i komfortowo.

Szybka pożyczka i jedziesz

Kurs prawa jazdy to coś, z czym nie warto zwlekać. Jeśli nie zostałeś kierowcą zaraz po maturze, nie trać kolejnych lat. Prawo jazdy kategorii B w oczywisty sposób podniesie twoją atrakcyjność na rynku pracy. Latem, w najchętniej wybieranym przez przyszłych kierowców okresie szkolenia, warto mieć oczy szeroko otwarte. Ośrodki prześcigają się w stworzeniu jak najkorzystniejszych ofert. Bywa, że kiedy już upatrzymy sobie szkołę, jedynym problemem są pieniądze, które trzeba wpłacić natychmiast. Wtedy z pomocą przychodzi szybka pożyczka. W kilkanaście minut możesz otrzymać kwotę konieczną do opłacenia kursu. A wtedy już nic cię nie zatrzyma – wszystkie drogi będą twoje!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *