Skuteczne sposoby na wytrwanie w postanowieniach noworocznych

Wszyscy robimy postanowienia noworoczne. Z wielkim entuzjazmem stawiamy przed sobą zadania, których większość z nas i tak nie zrealizuje. Tak, to prawda. Różne badania pokazują, że aż 9 a 10 postanowień noworocznych nie jest realizowanych. Problemem nie są same postanowienia, ale podejście do ich realizacji i brak określonego planu. Co więcej, niezrealizowane postanowienia i plany, mogą doprowadzić do pogorszenia nastroju i poczucia niemocy, nawet w dziedzinach życia niezwiązanych z postanowieniami. Dlatego tym razem proponujemy inne podejście w kwestii realizacji noworocznych postanowień.

Co należy zrobić, aby postanowienia nie były pozbawione sensu i miały dużą szansę na realizację? Jak wprowadzić w codzienne życie chęć do realizacji stawianych przed sobą wyzwań? Na te pytania pomogą odpowiedzieć alternatywne sposoby pomagające zrealizować postanowienia noworoczne.

Za 7 dni

Jeśli przyjdzie Ci do głowy postanowienie, zaczekaj 7 dni i spróbuj wytrwać w tej decyzji. Jeśli po 7 dniach wciąż będziesz uważał swoje postanowienie za aktualne i ważne, to z pewnością w tym czasie opracujesz szczegółowy plan jego realizacji.

Zasada 7 dni jest bardzo ważna, ponieważ decyzje podejmowane pod wpływem chwili są bardzo nietrwałe, a działania są najczęściej porzucane jeszcze przed zrobieniem pierwszego kroku. Dlatego warto odczekać, aby dojrzeć do decyzji i zebrać siły i motywację na realizację zadania.

Dodatkową wartością jest przełamanie schematu. Czekając 7 dni prawdopodobnie po raz pierwszy przystąpisz do realizacji postanowienia inaczej niż wcześniej. Wprowadzanie nowej strategii spowoduje, że postanowienie będzie ciekawsze, a Ty będziesz miał lepszą motywację.

2 tygodnie

Postanowienie w którym planujesz wytrwać rok lub nawet całe życie, to bardzo wielkie wyzwanie. Horyzont czasowy jest bardzo daleki, a to nie sprzyja wprowadzeniu zmian w życiu. Znacznie lepiej jest wyznaczyć sobie mały cel, z możliwością jego przedłużenia w przypadku kiedy odniesiesz sukces. 2 tygodnie to dobry czas na wyznaczenie horyzontu czasowego. W ten sposób wytrwanie w postanowieniu jest niemalże na wyciągnięcie ręki i łatwiej się skupić na jego realizacji. Jeśli Ci się uda, po 2 tygodniach przedłuż swoje postanowienie i postaraj się w nim wytrwać kolejne 14 lub 30 dni. W przypadku kolejnego sukcesu, jest duża szansa, że postanowienie noworoczne zmieni się w codzienny nawyk i będzie realizowane bez żadnych wyrzeczeń.

Przygotowanie

Odpowiednie przygotowanie nie tylko mentalne, ale również finansowe, czasowe oraz fizyczne, znacząco pomogą Ci w stawieniu czoła przed każdym wyzwaniem. Dowiedz się i zapisz, co jest Ci potrzebne, aby bez przeszkód realizować stawiane przed sobą zadania.  Wybierz sposoby, które są dla Ciebie najwłaściwsze, które nie kolidują z Twoim cyklem dnia. Zbudowanie odpowiednich fundamentów, to bardzo ważny aspekt, który może zadecydować czy odniesiesz czy jednak porzucisz realizację postanowienia noworocznego.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *