Sukces o poranku – 10 sposobów na udany początek dnia

Codziennie rano bardzo wiele osób przeżywa prawdziwy dramat i zaczyna dzień od stale powtarzającego się koszmaru. Walka z budzikiem o każdą dodatkową minutę snu jest niczym walka z wiatrakami. Budzik, nawet odłożony na dodatkowe kilka minut drzemki, znów dzwoni i wyzywa Cię na kolejny pojedynek. Zadajesz cios, ale przeciwnik znów się odzywa po kilku minutach ciszy.

Brzmi jak bajka? Nie, to proza życia i dla wielu z nas codzienne zmagania się z niekiedy trudną do zaakceptowania rzeczywistością. A czy jest sposób na to, aby poranne wstawanie było przyjemne, a cały dzień wykorzystany efektywniej? Poniżej prezentujemy 10 sposobów na lepsze samopoczucie i dobry początek każdego dnia.

 1. Wstawaj o tej samej porze

Podstawowym problemem niewysypiania się jest brak przyzwyczajenia naszego organizmu do stałych godzin pobudki. Bardzo ważne jest regularne spanie, czyli zasypanie i budzenie się o tej samej porze.

Nie ważne, czy wstajesz o 5:30, czy o 9:00. Jeżeli zaprogramujesz swój organizm, to wstawianie o dowolnej porze zacznie przychodzić z łatwością.

Osobną kwestią jest długość snu. Zgodnie z najprostszą zasadą, powinniśmy spać 1/3 część doby, czyli 8 godzin. Coraz częściej jednak specjaliści zajmujący się badaniem snu dochodzą do wniosków, optymalna że długość snu jest indywidualna dla każdego z nas i czas potrzebny na sen powinien wynosić między 6, a 10 godzin.

Ja jestem odmiennego zdania i uważam, że to nie długość snu odpowiada za jego jakość. Równie ważny, jak nie najważniejszy, jest moment pobudki. Ważne jest, aby budzić się zaraz po zakończonej frazie REM, w których śnimy. Fazy REM występują regularnie co 90 minut od momentu zaśnięcia i trwają ok 20-30 minut. Łatwo można policzyć, że optymalny sen może zatem wynosić 6 i pół godziny lub 8 godzin.

2. Planowanie całego tygodnia przed jego rozpoczęciem

Planowanie tygodniowe najlepiej zrobić w niedzielę wieczorem. Spisujemy wszystkie zadania i wydarzenia jakie czekają nas w ciągu najbliższych  7 dni. Sporządzony plan można powiesić na lodówce, aby mieć pewność że go odczytamy.

3. Pozostaw porządek na koniec poprzedniego dnia

Pewnie czytając nagłówek tego akapitu pomyśleliście sobie: „Co?! Czy on zwariował?”. Wiem, nikt tego nie lubi robić, ale czy bardziej nie lubicie sprzątać następnego dnia zaraz po przebudzeniu? Wybierając mniejsze zło i poświęcając chwilę czasu wieczorem, zyskujecie całkiem sporo szybko upływających minut następnego dnia i co ważniejsze – pogodę ducha i dobre samopoczucie. Rano może nas zaskoczyć znacznie więcej rzeczy niż moglibyśmy się tego spodziewać, np.: brak pieczywa lub niewyprasowana koszula, a zimą czekają nas takie niespodzianki jak zamarznięte szyby w samochodzie lub mocno zaśnieżony wyjazd z garażu.

4. Przygotuj ubranie wieczorem

Aby nie biegać w popłochu i nie obudzić rodziny, warto przygotować sobie dzień wcześniej ubranie. Do podstawowych czynności jakie należy wykonać na pewno zaliczamy wyprasowanie ubrań, wyczyszczenie butów oraz sprawdzenie pogody na następny dzień i ewentualne przygotowanie płaszcza lub parasola.

5. Przygotuj lunch dzień wcześniej wieczorem

Czy wiesz, że średni czas potrzebny na przygotowanie posiłku do prac wynosi aż 20 minut? Rano przed pracą i uciekającym autobusem, taki czas to przecież cała wieczność. Oczywiście nie wszystkie potrawy zachowują swoją świeżość następnego dnia, więc szybko psujące się składniki jak np. pomidor w sałatce, możemy dodać tuż przed wyjściem do pracy.

6. Wypij szklankę wody z cytryną

Dobre nawodnienie organizmu to podstawa. Zamiast wypłukiwać kawą niezbędne do życia witaminy i minerały, warto wypić szklankę wody z dodatkiem cytryny i uzupełnić niedobory witamin.

7. Wykonaj ćwiczenia

Nic tak nie pobudzi organizmu jak dawka ćwiczeń, które dotlenią organizm i poprawią krążenie. Warto porozciągać się przed pracą lub nawet wybrać na małą przebieżkę. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut treningu i zyskamy energię na cały dzień.

8. Zjedz pożywne śniadanie

Śniadanie, to najważniejszy posiłek dnia. Powinien być pożywny i bogaty w witaminy. Pod żadnym pozorem nie wolno opuszczać śniadania zjadanego w domu. Pierwszy posiłek warto również urozmaicać, aby nasz dzień zacząć od przyjemnego akcentu.

9. Słuchaj muzyki

Ulubiona muzyka zaraz po przebudzeniu pomaga w szybkim osiągnięciu odpowiedniego tempa i dzięki temu będziemy mogli znacznie sprawniej wykonać podstawowe czynności które czekają nas każdego poranka.

10. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele

Z pewnością nieraz miałeś wrażenie, że im więcej masz obowiązków, tym szybciej upływa czas. Stres związany z szybko upływającym czasem, jest tym, czego można uniknąć. Spróbuj nałożyć sobie mniej obowiązków niż czas potrzebny na ich wykonanie, a zawsze będziesz miał dodatkowe kilkanaście minut na realizację rzeczy i spraw niezaplanowanych.

A Wy jak zaczynacie swój dzień? 

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *