Wirtualna karta płatnicza

Liczba dokonywanych zakupów online jest z roku na rok coraz większa. Bardzo dynamicznie rośnie nie tylko ilość transakcji dokonywanych w intrenecie, ale również ich wartość. W Polsce w 2013 roku obrót sprzedaży online wyniósł aż 25 miliardów zł. W tym roku będzie jeszcze więcej, a wg ostatnich prognoz, tendencja wzrostowa będzie bardzo dynamiczna w ciągu najbliższych kilku lat. Nic więc dziwnego, że możemy dokonywać płatności za zakupy internetowe na przeróżne sposoby. Od płatności za pobraniem przy odbiorze, przez tradycyjne przelewy internetowe, kończąc na płatnością kartą, a nawet wirtualnymi walutami jak np. Bitcoin.

Najszybsze wydają się być płatności kartami. Nie ma konieczności logowania się na koncie bankowym, nie jesteśmy obciążani dodatkowymi opłatami manipulacyjnymi jak przypadku niektórych systemów płatności online. Ale co zrobić, jeśli nie potrzebujemy fizycznej karty w postaci plastikowego prostokąta? Rozwiązaniem jest wirtualna karta płatnicza, czyli taka, dzięki której dokonamy płatności za zakupy zrobione w internecie.

Czym jest wirtualna karta płatnicza

Wirtualna karta płatnicza to numer zarejestrowany w systemie bankowym, który działa na takiej samej zasadzie jak numer karty kredytowej. Jedyną różnicą jest brak fizycznej postaci karty, czyli zamawiając wirtualną kartę nie otrzymamy plastikowego prostokąta w rozmiarach dowodu osobistego.

Aby zamówić wirtualną kartę kredytową, należy posiadać konto w banku. Banki nie pobierają opłat za wirtualną kartę. To doskonałe rozwiązanie dla osób dokonujących zakupów głównie przez internet. Po zamówieniu karty otrzymamy od banku wszystkie potrzebne dane i będziemy mogli dokonywać szybkich płatności w internecie. Do karty będziemy mieć dostęp z poziomu systemu internetowego, aplikacji mobilnej oraz w formie SMS.

Dokonywanie płatności odbywa się w taki sam sposób jak przy pomocy tradycyjnej karty płatniczej. Wpisuje się numer karty, imię i nazwisko oraz autoryzujący kod CVV. Możliwa jest również autoryzacja płatności poprzez połączenie telefoniczne i podanie hasła.

Dzięki wirtualnej karcie uniezależniamy się od rachunku bankowego. Nie ma potrzeby logowania się do internetowego konta w banku w którym posiadamy rachunek.

Czy wirtualna karta jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze w przypadku naszych środków finansowych. Szybkość i łatwość dokonywania transakcji teoretycznie nie sprzyja bezpieczeństwu. Nic bardziej mylnego. W sytuacji dokonywania płatności kartą, klienta chroni „chargeback”, czyli obciążenie zwrotne. W przypadku zwrotu, pieniądze trafiają bezpośrednio na konto posiadacza wirtualnej karty. W ten sposób nieautoryzowane oraz niezrealizowane zakupy są bezproblemowo rozwiązywane poprze odzyskanie pieniędzy. Natomiast w przypadku nieuczciwych sprzedawców, możemy zwrócić się do banku, który pomoże odzyskać środki po przeprowadzeniu postępowaniu wyjaśniającego.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *