Sposoby na tanie podróżowanie

Wakacje z niewielkim budżetem? To możliwe! Choć w ciągu ostatnich kilku lat podróżowanie bardzo podrożało, to w dalszym ciągu można spełnić swoje marzenia o wakacjach dysponując niewielką ilością pieniędzy. Jak to możliwe? Otóż internet dał nam możliwość dotarcia do wielu atrakcyjnych ofert. W połączeniu z naszą determinacją i odrobiną fantazji, możemy wybrać się na upragnione wczasy za dosłownie kilka groszy.

Tanie linie lotnicze

Ceny przelotów różnych linii lotniczych mogą się od siebie różnić nawet o kilkaset procent. Aby nie przepłacać za przelot, można skorzystać z internetowych wyszukiwarek lotów. Jednak jeśli już nawet znajdziemy lot za granicę w super atrakcyjnej cenie, koniecznie trzeba sprawdzić również cenę lotu powrotnego. Bardzo często lot w jedną stronę jest tani, ale za bilet powrotny musimy słono zapłacić. Na to też jednak jest sposób… Wystarczy poszukać powrotu w nietypowym terminie, czyli nie szukamy powrotu po 14 lub 21 dniach od wylotu, ale np. po 12 lub 16-17 dniach. Jest duża szansa, że znajdziemy bilet znacznie tańszy tej samej linii lotniczej. Drugim sposobem jest powrót innymi liniami. W takim przypadku można poszukać tanich lotów u lokalnych firm lotniczych.

Ważne jest aby nie unikać lotów z przesiadką. Połączenia bezpośrednie są zazwyczaj najdroższe i nawet lot dłuższy o 2-3 godziny może okazać się znacznie tańszym rozwiązaniem.

Omijanie dużych lotnisk – opłaty lotniskowe bardzo wpływają na ostateczną cenę biletu lotniczego. Jeśli wybierzemy mniejsze i dalej położone lotnisko od miejsca wypoczynku, może się okazać, że nasz bilet będzie jeszcze tańszy.

Podróż koleją

PKP Intercity oraz zagraniczna firma InterRail posiadają w swojej ofercie bilety międzynarodowe w okresie wakacyjnym. Wykupując bilet czasowy na 15, 22 lub 30 dni możemy podróżować praktycznie po całej Europie bez ograniczeń. Do dyspozycji mamy ok. 30 krajów w cenie 435 Euro za 30 dni podróżowania. To niedużo biorąc pod uwagę fakt, że możemy w tym czasie zwiedzić pół Europy. Co więcej, rezerwacja biletu z wyprzedzeniem będzie wiązała się z dodatkowymi oszczędnościami. Jak co roku, linie kolejowe oferują szereg promocji, więc warto odwiedzać regularnie ich strony internetowe. Ponadto bilety grupowe, to nawet 30% rabatu, więc może warto wybrać się na wczasy z większą liczbą znajomych?

Tanie przewozy autokarowe

Przewozy autokarowe niekoniecznie muszą się kojarzyć z ciasnymi i dusznymi autobusami PKS-u. Dobrą alternatywą są przewozy do największych miast Europy np. krajową linią PolskiBus. Nowoczesnym, wygodnym i klimatyzowanym autobusem można wybrać się dosłownie za kilka PLN do Berlina, Pragi lub Wiednia. Firma cały czas rozwija się i uruchamia kolejne połączenia. Zasada jest prosta: „First minute”, czyli Im szybciej dokonasz rezerwacji biletu, tym mniej zapłacisz. Inne podobne firmy oferują równie tanie przewozy do Amsterdamu, Londynu, Paryża lub Brukseli. Możliwości jest naprawdę wiele, warto tylko szybko podejmować decyzje, zanim cena biletu pójdzie w górę.

carpooling

Jeszcze taniej?

Kiedy wydaję się, że taniej już się nie da, proponujemy inne, zupełnie darmowe rozwiązanie – autostop. Autostop to nie tylko sposób na super oszczędne podróżowanie, ale również okazja do zawarcia nowych znajomości i przeżycia przygody już od pierwszych minut urlopu. Podróżowanie autostopem jest wciąż niezwykle popularne. W tym roku został nawet zorganizowany wyścig z Poznania do Amsterdamu w którym wzięło udział 150 osób.

Autostop doczekał się również swojej współczesnej odmiany, czyli carpoolingu. Za pomocą portali społecznościach podróżujący umawiają się na wspólny transport i dzielą między siebie koszty za paliwo. W jednym tego typu serwisie internetowym pojawiło się łącznie aż 750 tysięcy propozycji podróży. Zaletą carpoolingu jest brak jakichkolwiek ograniczeń. Możemy zaproponować wycieczkę w dowolne miejsce na świecie i znaleźć dowolną liczbę chętnych. Wybierając się pojemnym samochodem kombi, który pomieści 5 osób + bagaże, możemy ponieść tylko 20% kosztów podróży, ponieważ pozostałe 80% poniosą współtowarzysze. Ponadto serwis internetowy weryfikuje użytkowników i mamy znacznie większą pewność, że nie trafimy na przypadkowe osoby jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego autostopu.

A jaki jest Wasz najtańszy sposób na podróżowanie?

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.
1 Komentarze - Sposoby na tanie podróżowanie
  1. Justyna says:

    To jest rewelacyjny pomysł, idea naprawdę coraz więcej osób z tego korzysta. Ja sama korzystam blablacar, i jadezabiore ostatnio tez zastanawiam się nad innym serwisem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *