Zwiększ wartość mieszkania przed sprzedażą – poznaj tajniki home stagingu

Na rynku nieruchomości panuje obecnie olbrzymia konkurencja i wie o tym doskonale każdy, kto próbował w ostatnim czasie sprzedać mieszkanie lub dom. Nie dziwi zatem, że większość znajdujących się w tej sytuacji osób za wszelką cenę stara się znaleźć sposób na to, by zwiększyć atrakcyjność wystawianego na sprzedaż lokum w oczach potencjalnego nabywcy. A ten zwraca na ogół uwagę nie tylko na cenę, funkcjonalność wnętrza, jego metraż czy odpowiednią okolicę. Duże znaczenie mają również walory estetyczne mieszkania, które coraz częściej są istotnym wabikiem na kupujących. Chcąc wyróżnić się na tle konkurencji i zaoferować jak najkorzystniejszą ofertę, warto zapoznać się z tajnikami home stagingu, który pozwala w widoczny i efektowny sposób zmienić wystrój nieruchomości bez konieczności wykorzystywania niebotycznych nakładów finansowych.

Estetyka równie ważna co funkcjonalność?

Nie da się ukryć, że czynnikami, które zwiększają wartość mieszkania są tzw. „twarde” zmiany remontowe – mamy tu na myśli na przykład wymianę instalacji elektrycznej lub dostawienie balkonu. Według niektórych szacunków mieszkanie, które posiada ów balkon jest nawet o 20 tys. zł droższe od lokum, które nie ma tego udogodnienia. Podobnie spore znaczenie będzie miało miejsce parkingowe oraz piwnica. Choć są to niewątpliwie bardzo istotne elementy wyposażenia nieruchomości, nie można zapominać o tym, że kwestie związane z estetyką wnętrza mają także niebagatelne znaczenie – zwłaszcza podczas pierwszych oględzin. Sprzedając mieszkanie lub dom warto więc mieć na uwadze, że aspekt wizualny bywa dla potencjalnych nabywców niemal równie ważny, co funkcjonalność.

Przemaluj ściany, odnów wejście

Specjaliści zgodnie twierdzą, że bardzo istotne jest uprzednie dokonanie drobnych napraw i zniwelowanie wszelkich mogących rzucić się w oczy usterek. Odklejona listwa czy urwany uchwyt w szafce z całą pewnością nie dodadzą mieszkaniu atrakcyjności, wprost przeciwnie – zrobią na oglądających negatywne wrażenie, które trudno jest później zatrzeć. Podobnie rzecz się ma w przypadku zacieków na ścianach. Nieestetyczne, odrapane ściany to widoczny sygnał zaniedbania naszego lokum. Warto więc odświeżyć ich wygląd przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż, tym bardziej, że nie wymaga to od nas dużych nakładów finansowych czy wynajmowania specjalnej ekipy remontowej. Zrobimy to bez trudu samodzielnie lub z drobną pomocą szybkiej pożyczki w Via SMS, która będzie wystarczającym zastrzykiem gotówki na „dopieszczenie” mieszkania. Pamiętajmy też o odnowieniu wejścia, które jest w końcu pierwszą rzeczą, jaką potencjalny kupiec dostrzeże przychodząc do nas na oględziny.

Kuchnia i łazienka – wizytówki twojego mieszkania

Zwykło się mawiać, że kuchnia jest sercem każdego domu. To tutaj wszak odbywa się wspólne gotowanie, a na ogół również biesiadowanie przy rodzinnym stole. Nic dziwnego, że nabywcy będą zwracać uwagę właśnie na to pomieszczenie. Co zrobić, by je nieco uatrakcyjnić? Przede wszystkim zadbać należy o to, by wyglądało na nowoczesne i funkcjonalne urządzone. Odpowiednie oświetlenie, duży, znajdujący się w centralnym miejscu stół i estetyczne meble to połowa sukcesu. Druga połowa związana jest natomiast z solidnym sprzętem, który – przynajmniej w podstawowym zakresie – musi znaleźć się w każdej kuchni, która ma zostać przez potencjalnego kupca pozytywnie oceniona. Drugą, równie istotną co kuchnia wizytówką mieszkania jest łazienka. Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów i funkcjonalne rozwiązania. Dobrze jest nadać łazience raczej klasyczny charakter, który wpisze się w gusta większości posiadających dobry gust i zmysł estetyczny nabywców.

Niuanse, które mają znaczenie

Na koniec zadbajmy o detale, które zwiększą atrakcyjność naszej nieruchomości, a co za tym idzie szanse na sprzedaż na korzystnych warunkach. Wśród projektantów wnętrz znany jest trik polegający na umieszczeniu luster w wąskich przestrzeniach, na przykład w ciasnych korytarzach. W ten sposób możemy skutecznie nadać im dodatkowej przestrzeni i swoistej głębi. Ciekawym i praktycznym pomysłem jest tez organizacja miejsc do przechowywania różnych przedmiotów. Zainwestujmy w narożne regały i wbudowane szafki, których obecność sprzyja lepszej organizacji przestrzeni oraz pozwala utrzymać porządek.

Home staging to efektywny i niewymagający dużych nakładów finansowych sposób na przeprowadzenie małego liftingu domu lub mieszkania, by wydawało się ono potencjalnym nabywcom jeszcze atrakcyjniejsze. Warto pamiętać, że funkcjonalność jest istotna, ale strona wizualna naszej nieruchomości bywa równie ważna, a estetyczny wygląd i nowoczesny wystrój – pożądane.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *