Kilka porad jak zrobić oszczędne zakupy

Czy zdarzyło Ci się choć raz zastanowić się jak ograniczyć swoje codzienne wydatki? Jeśli nie, to doskonale! Oznacza to, że Twoja sytuacja finansowa jest znakomita, a Ty nie musisz przejmować się prozaicznymi problemami. Jeśli jednak znajdujesz się czasem w sytuacji, w której próbujesz znaleźć najlepszy sposób na uporanie się ze zbyt dużymi wydatkami, ten tekst jest adresowany do Ciebie.

Wielu z nas na co dzień boryka się z problemami finansowymi, którym niejednokrotnie trudno zaradzić natychmiast i choćbyśmy bardzo się starali nie chcą zniknąć i pozwolić o sobie zapomnieć. Sposobów na poradzenie sobie z nimi jest kilka, a jednym z nich jest ciągłe zadłużanie się w bankach i instytucjach parabankowych. Czasami okazuje się, że spirala długu w którą wpadamy staje się zbyt silna, aby się z niej wydostać. Dlaczego? Ponieważ banki wielokrotnie kuszą nas pożyczkami i kredytami, których spłata jest dużo trudniejsza niż może się to początkowo wydawać. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji są niewysokie pożyczki gotówkowe dostępne w Internecie, a konkretnie w serwisie viasms.pl. Ale po kolei. Zacznijmy od redukcji kosztów.

  1. Po pierwsze zrób porządek w mieszkaniu. Tak, choć wydaje się to nieco oderwane od naszych rozważań, gruntowne porządki pozwolą na realną ocenę sytuacji. Będzie to okazja to pozbycia się rzeczy które zajmują miejsce i nie są używane oraz pozwoli ocenić czego w naszym domu brakuje.
  2. Zrób listę brakujących rzeczy. Zauważ proszę, że nie piszę tutaj o jedzeniu oraz o tzw. towarach FMCG, a więc dobrach będących w ciągłym użytku. Po zrobieniu listy udaj się do marketu i uzupełnij brakujące towary. Dlaczego do marketu? Cóż, chodzi przecież o redukcję kosztów, zatem markety i dyskonty są najlepszym miejscem na oszczędne zakupy. Pamiętaj, aby w miarę możliwości wybierać produkty najlepsze lub przynajmniej dobre. Osoba, która boryka się z trudnościami finansowymi nie może sobie pozwolić na kupowanie tej samej rzeczy bez końca. Dobrym przykładem jest zwykły czajnik. Czy zauważyłeś jak szybko tanie czajniki z marketów nie nadają się do użytku? Ale w tych samych marketach można kupić czajniki dużo droższe, które służą o wiele dłużej. Co zatem jest oszczędnością? Kupno taniego czajnika raz w miesiącu czy kupno czajnika droższego raz w roku? Wnioski są chyba proste, prawda?
  3. Jedzenie. Oczywiście stara prawda mówi, że można oszczędzać na wszystkim poza jedzeniem i jest to prawda. Ale weźmy pod uwagę, że nikt nie będzie nikogo przekonywał do tego aby nie kupować jedzenia. Wręcz przeciwnie. Aby organizm był zdrowy musi być prawidłowo odżywiony. Zatem tak, jak w punkcie numer 2, zrób listę potrzebnych produktów. Nie tylko tu i teraz. Postaraj się raczej określić swoje nawyki i preferencje żywieniowe. Określ co i kiedy jest ci potrzebne, spróbuj zdefiniować co kosztuje Cię najwięcej i dlaczego. Często okazuje się, że najdroższe produkty wcale nie są nam potrzebne, nie dostarczają organizmowi żadnych wartości, a jedynie obciążają nasz portfel. Bardzo ważnym jest, aby nie jeździć na zakupy głodnym. Wówczas mamy wrażenie, że zjemy wszystko co kupimy, jednak po 2-3 dniach okazuje się, że część żywności kończy w śmietniku, a Ty masz po raz kolejny wyrzuty sumienia. Tutaj również wybierz markety i dyskonty ale zwracaj uwagę na jakość produktów. Nie chcesz przecież skończyć z zupką chińską na obiad zamiast wartościowego posiłku. Warzywa i owoce w miarę możliwości kupuj na targowiskach i rynkach. Wówczas możesz być spokojniejszy o ich pochodzenie i sposób upraw. Dodatkowo, samodzielni sprzedawcy zawsze zaoferują konkurencyjną cenę.
  4. Odzież i obuwie. Skoro porządki już zrobione, to wiesz czego potrzebujesz, co jest niezbędnym zakupem w pierwszej kolejności. Tutaj również postaraj się kupować rzeczy dobrej jakości aby służyły jak najdłużej. Oczywiście tak długo jak spełniają swoje zadanie, a Ty czujesz się dobrze. Nie zachęcam nikogo do noszenia dziurawych butów, nawet takich, które kosztowały 200 złotych. Wszystko ma swój czas użytkowania i wszystko prędzej czy później ulega zużyciu. Pogódź się z tym. Dodatkowo odważnie korzystaj z promocji i zakupów w Internecie, bo to tam można „trafić” najlepsze okazje.

A skoro jesteśmy przy Internecie, warto pamiętać, że jeżeli te porady są dla Ciebie cenne, a niestety brakuje na wszystko środków finansowych, jest viasms.pl, najlepsze miejsce na najlepsze krótkoterminowe pożyczki gotówkowe.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *