Praktyczne porady jak oszczędzać energię elektryczną w domu

Mniejsze wydatki na energię to zysk dla Ciebie i Twojej rodziny. Jakie nawyki zmienić, aby zaoszczędzić na energii elektrycznej. Racjonalizowanie sposobu wykonywania wielu codziennych czynności może nawet zmniejszyć zużycie prądu o połowę. Nie tylko pomagamy w ten sposób budżetowi domowemu, ale przyczyniamy się również środowisku. Wytworzenie każdego rodzaju energii wymaga żucia odpowiednich zasobów. Oszczędzając energię elektryczną zachowujemy potencjał energetyczny, który będzie służył następnym pokoleniom.

Poniżej prezentujemy cenne wskazówki, jak dbać o efektywne wykorzystanie energii elektrycznej.

1. Gotowanie

Aby gotować efektywnie, należy korzystać minimalnej ilości wody oraz używać przykrywek. W ten sposób zaoszczędzamy do 15% energii.

Ponadto gotowanie powinno odbywać się w garnkach, które są tylko o 2cm szersze od płyty grzewczej. Nieprzestrzeganie tej reguły grozi utratą energii aż o 20%. Kuchenkę można wyłączyć na kila minut przed planowanym końcem gotowania.

Wody nie musimy gotować w garnku. Znacznie taniej i szybkiej zagotuje się w czajniku.

2. Piekarnik

Drzwiczki piekarnika powinny być otwarte jak najkrócej.

Podobnie jak w przypadku kuchenki, piekarnik można wyłączyć na kilka minut przed końcem pieczenia. Ponadto nie ma potrzeby nagrzewania piekarnika. Oszczędza się w ten sposób aż 20% energii.

Należy stosować najniższą zalecaną temperaturę pieczenia danej potrawy.

3. Czajnik elektryczny

Należy gotować tylko tyle wody, ile zużyjemy bezpośrednio po zagotowaniu.

Usuwanie kamienia z czajnika daje oszczędność rzędu 10%. Warto odkamieniać czajnik regularnie. Jeszcze więcej oszczędności, bo aż 35% da nam szczelnie zamknięta pokrywa czajnika.

4. Lodówka

Podstawowa zasada, to odpowiednie rozmieszczenie lodówki. Lodówka nie powinna być umiejscowiona bezpośrednio przy grzejniku, kuchence oraz w miejscu nasłonecznionym.

Ponadto nie ma potrzeby ustawiać chłodzenia na najniższą temperaturę. Wystarczy, jeśli chłodziarka będzie ustawione na 5-6 stopni, za zamrażalnik na -18 stopni. Jeśli nasza lodówka nie jest wyposażona w funkcję No-Frost, to należy ją regularnie rozmrażać. Daje to dodatkową oszczędność do 10%. Oczywiście drzwiczki od lodówki powinny być otwarte jak najkrócej.

5. Zmywarka

Należy wykorzystywać maksymalnie przestrzeń w zmywarce. Szybie zmywanie oraz programy EKO dają nawet o 30% mniejsze zużycie wody i energii

6. Pralka

Pranie wstępne należy używać wyłącznie do bardzo zabrudzonej odzieży. Daje to oszczędności aż o 15-20%. Należy używać proszków lepszej jakości, tzn z funkcją TEAD, które nie potrzebują wysokich temperatur. Podobnie jak w przypadku zmywarki, warto używać w pralkach funkcji EKO.

7. Żelazko

Należy prasować jednorazowo większą liczbę ubrań. W ten sposób oszczędza się energię elektryczną potrzebną na rozgrzanie żelazka.

8. Komputery, telewizory, telefony

Nie wolno zostawiać urządzeń w trybie czuwania, ponieważ w tym czasie sprzęt używa aż 45% energii.

Nie ładujemy baterii w telefonach komórkowych, kiedy bateria jest pełna. Po zakończeniu ładowania,  należy wyjąć kabel zasilający z gniazdka. Podczas dłuższych przerw w pracy, należy wyłączać komputer i telewizor.

9. Żarówki

Używanie energooszczędnych żarówek jest o 80% tańsze niż tradycyjna żarówka o podobnej barwie i jasności światła. Przez to żarówka o mocy 15W będzie tak samo dobra, jak tradycyjna 100W. Światło LED jest aktualnie najtańszym sposobem oświetlenia. 100% wytworzonej energii jest zamieniana na światło i przez to unikamy strat energii. Żarówki LED są aż 2 razy tańsze w eksploatacji niż żarówki energooszczędne.

Żarówki należy dobierać z myślą o pomieszczeni. Np. w sypialni można używać słabszych żarówek o mniejszej mocy i mniejszym natężeniu.

Jeśli używasz żarówek tradycyjnych, wyłączaj światło za każdym razem kiedy opuszczasz pomieszczenie. Inaczej jest w przypadku żarówek energooszczędnych, gdzie między wyłączeniem a włączeniem żarówki powinny upłynąć przynajmniej 2 minuty. W przeciwnym wypadku znacznie skrócimy jej żywotność.

Dodatkowo stosowanie jasnych kolorów ścian spowoduje, że światło będzie się odbijać, w efekcie uzyskamy lepszy efekt i nie będziemy potrzebowali mocnych żarówek.

10. Piec gazowy

Ogrzewanie gazowe jest o połowę tańsze od ogrzewania piecem elektrycznym. W tym przypadku sporo zaoszczędzimy rezygnując z energii elektrycznej i zamieniając ją tańsze w eksploatacji piece gazowe.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *