Weekend last minute? Polecamy Wrocław

To już ostatni weekend przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Większość z nas spędzi go zapewne na zakupach, w popłochu szukając prezentów dla najbliższych. A gdyby tak zamiast dać się pochłonąć gorączce zakupów, udać się na krótki wyjazd – odpocząć od codziennego zabiegania i obowiązków i naładować akumulatory przed świąteczno-sylwestrową krzątaniną? Jeśli myślicie o weekendowym wypadzie do innego miasta, polecamy Waszej uwadze Wrocław. A jest to idealna okazja do odwiedzenia Śląska – w ten weekend nastąpi bowiem zamknięcie Europejskiej Stolicy Kultury i właśnie to wydarzenie zdominuje najbliższe dni we Wrocławiu. Odbędzie się mnóstwo koncertów, wystaw i występów teatralnych. Podczas bożonarodzeniowych kiermaszów będziemy mogli też kupić nietuzinkowe świąteczne prezenty. Gotowi na mały kulturalny przegląd?

Uroczyste zamknięcie ESK

Jak wiadomo, Wrocław w 2016 roku został wybrany Europejską Stolicą Kultury. Z okazji zbliżającego się końca roku, zorganizowano huczne jej zamknięcie, któremu będzie towarzyszyć mnóstwo atrakcji kulturalnych. W programie znajdzie się przede wszystkim wyreżyserowane przez Chrisa Baldwina multiwidowisko „Niebo”, które będzie miało miejsce w Hali Stulecia. Prócz tego mnóstwo bezpłatnych wystaw oraz występów grup teatralnych w ramach Otwartych Dni dla Sztuki. Wielbicielom opery polecamy z kolei wyjątkową premierę „Trubadura”, jednej z najsłynniejszych oper Giuseppe Verdiego w reżyserii łotewskiego twórcy Andrejsa Żagarsa, która odbędzie się 17 grudnia. Warto dodać, że Opera Wrocławska ma renomę jednego z najlepszych teatrów operowych w Polsce. Od piątku do niedzieli Wrocław będzie dosłownie oddychał sztuką, którą znajdziemy w każdym nieomal zakamarku (jeszcze) Europejskiej Stolicy Kultury. Warto zobaczyć to na własne oczy i doświadczyć ogromu artystycznych doznać, jakie przygotowano dla mieszkańców i turystów.

Muzyczny eklektyzm

W ten weekend we Wrocławiu czeka nas moc muzycznych atrakcji. Różnorodność wykonawców jest zaś na tyle duża, że z łatwością każdy z nas znajdzie coś w sam raz dla siebie. Fani mocniejszych brzmień powinni udać się w niedzielę 18 grudnia do klubu muzycznego Stara Piwnica, gdzie odbędą się eliminacje największego na świecie konkursu dla młodych zespołów Emergenza 2016. Festiwal opiewa ponad 40 koncertów, w czasie których o zwycięstwo powalczy kilkuset wykonawców. Najlepsze spośród zaprezentowanych kapel wystąpią latem podczas wielkiego finału w Niemczech, zaś finalista pojedzie w europejską trasę koncertową. Ceny biletów: od 15 do 25 zł. Amatorom jazzu polecamy z kolei wyjątkowy koncert utalentowanej wokalistki, uczestniczki jednej z poprzednich edycji programu The Voice of Poland, a zarazem rodowitej wrocławianki Natalii Lubrano. Na scenie Vertigo Jazz Club & Restaurant Natalia wystąpi już 18 grudnia w ramach ogólnopolskiego projektu „Tribute to…”. Kolejna odsłona muzycznego przedsięwzięcia poświęcona zostanie legendzie R&B i soulu – Prince’owi. Bilety do kupienia w cenie 30 zł. Tego samego wieczoru w Zaklętych Rewirach będzie miał miejsce koncert Michała Szpaka – popularnego młodego wokalisty, uczestnika tegorocznej edycji Eurowizji, który od lat wzbudza ogromne zainteresowanie swoim awangardowym wyglądem i potężnym głosem. Cena biletu – 69 zł.

Trochę zwiedzania

Jeśli będziecie mieć trochę czasu do zagospodarowania, warto dokładnie zwiedzić miasto – Wrocław wszak słynie z unikalnej architektury i szczególnej atmosfery. Muzeum Narodowe, monumentalna Aula Leopoldyńska stanowiąca najbardziej reprezentacyjną część Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Architektury czy słynna Kaplica Hochberga to tylko niektóre z tutejszych zabytków wartych zobaczenia. Niewątpliwie wycieczka po Wrocławiu nie może się obyć bez spaceru wzdłuż Rynku ze Starym Ratuszem, który od początku swojego istnienia był świadkiem licznych wydarzeń historycznych. Oryginalna gotycka budowla stanowi unikat na tle europejskiej architektury. Obecnie mieści się w nim Muzeum Miejskie Wrocławia.

Wrocław to urokliwe i zabytkowe miasto o niesamowicie bogatej ofercie kulturalnej i turystycznej, idealne miejsce na weekendowy wyjazd. Warto się tam udać szczególnie teraz, gdy żegnamy się z Europejską Stolicą Kultury. Czekają tam na nas wyjątkowe kulturalne wydarzenia, niepowtarzalny klimat i mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Polecamy i… sami się wybieramy!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *