4 proste sposoby na automatyzację finansów osobistych

Zarządzanie finansami osobistymi zdaje się być banalnie łatwe. Trzymamy pieniądze na koncie, płacimy rachunki i nie zadłużamy się bez konieczności. To jednak nie wszystko co możemy zrobić. W chwili, kiedy nasze pieniądze nie zarabiają, realnie tracą. Procesy makroekonomiczne, takie jak chociażby inflacja, powodują, że wartość pieniądza w czasie jest zmienna. Warto więc zadbać o to, aby maksymalnie efektywnie zarządzać pieniędzmi, aby w sposób zoptymalizowany mnożyły się nasze oszczędności każdego dnia. Z pomocą przychodzą narzędzia, które pozwolą na zautomatyzowanie niektórych procesów w zarządzaniu finansami osobistymi.

1. Stałe zlecenia

Regularne i cykliczne koszty opiewające na dokładnie takie same kwoty, można zdefiniować jako stałe zlecenia. Jeśli co miesiąc płacimy dokładnie taki sam czynsz lub taką samą ratę kredytu hipotecznego, to za pomocą konta bankowego ustawiamy stałe zlecenie i dzięki temu, ściśle określonego dnia będą automatycznie realizowane zdefiniowane przelewy. W ten sposób płacimy zawsze w terminie, ostatniego dnia i jednocześnie odciążamy mózg od konieczności pamiętania o terminie płatności.

Ważne tylko, aby w Twoim banku stałe zlecenia były bezpłatne. Są banki, które pobierają opłaty za zrealizowanie przelewu zdefiniowanego jako „stałe zlecenie”.

2. Polecenie zapłaty

Niektóre opłaty i rachunki są cykliczne, ale ich kwoty nieznacznie się zmieniają. W takich przypadkach stałe zlecenia nie będą się sprawdzać. Znacznie lepsze będzie skorzystanie z innego narzędzia jakim jest polecenie zapłaty. Przy poleceniu zapłaty płatnik, czyli my, wyrażamy zgodę na obciążenie naszego rachunku. W ten sposób odbiorca wysyła polecenie zapłaty na dokładną kwotę jaka jest mu należna. Zgodę na polecenie zapłaty można w dowolnym momencie wycofać.

3. Automatyczna spłata karty kredytowej

Korzystając regularnie z karty kredytowej, często zapominamy o jej spłaceniu, mimo iż posiadamy środki na koncie osobistym. Aby nie narażać się na niepotrzebne koszty związane z odsetkami, warto ustawić automatyczną spłatę karty kredytowej. W ten sposób za każdym razem, kiedy wystąpi zadłużenie na naszej karcie, zostaną przelane środki z Twojego konta osobistego, a zadłużenie zostanie spłacone.

4. Automatyczne wpłaty na konto oszczędnościowe

Najczęściej nasze konta osobiste mają zerowe lub minimalne oprocentowanie. Aby oszczędzać pieniądze bez konieczności blokowania dostępu do środków na kilka miesięcy, np. jak w przypadku lokat bankowych, otwieramy dodatkowe konto oszczędnościowe. Tego typu konta są znacznie lepiej oprocentowane niż konta osobiste i jednocześnie pozwalają na szybką wypłatę środków bez utraty odsetek. Dzięki automatycznym przelewom środków na konto oszczędnościowe, odłożone pieniądze pracują na siebie już od pierwszego dnia.

Wyżej wymienione sposoby pozwalają na automatyzację pewnych procesów bezpośrednio z poziomu konta bankowego. Z pewnością każdy z Was ma również inne metody służące optymalizacji finansów osobistych. Mogą to być specjalne dedykowane aplikacje, arkusze kalkulacyjne bądź kalendarze z funkcją powiadamiania. Niezależnie od wybranego narzędzia oraz sposobu optymalizacji, ważne jest, aby systematycznie dbać o swoje pieniądze.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *