5 aplikacji na Androida w całości po Polsku, które pozwolą Ci lepiej zarządzać budżetem domowym

Ile razy zastanawiałeś się co się stało z Twoimi pieniędzmi? Jeśli to pytanie wraca do Ciebie do jakiś czas, to najprawdopodobniej powinieneś zacząć lepiej zarządzać swoim domowym budżetem.

Z naszych doświadczeń wynika, że niewiele osób zapisuje skrupulatnie wszystkie swoje wydatki. Nawet jeśli prowadzimy budżet domowy, to bardzo często nie sposób zapamiętać każdego najmniejszego kosztu jak np. jedzenie na mieście lub zakup biletu komunikacji miejskiej. Aplikacje na telefon komórkowy to dobre rozwiązanie, ponieważ telefon zawsze jest pod ręką i wystarczy krótka chwila, aby zanotować ostatnie wydatki

Łatwo jest wydawać pieniądze, ale trudniej to wszystko policzyć. Czy wiesz ile limitu zostało Ci na karcie kredytowej? Kto by to pamiętał. Nie każdy ma do tego głowę, ale każdy chciałby wiedzieć ile pieniędzy zostało do końca miesiąca i ile brakuje mi do osiągnięcia wymarzonego celu.
Prowadzenie domowego budżetu może być bardzo trudne dla osób, którym brakuje tzw. inteligencji finansowej. Każdy może oszczędzać, ale należy do tego podejść racjonalnie i mieć dobrą strategię. Aby to osiągnąć powinieneś być w stanie zaplanować każdy, nawet najmniejszy wydatek. Dzisiaj jest to znacznie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Z pomocą przychodzą Ci rewolucyjne narzędzia w postaci aplikacji na smatfony i tablety.
Od dziś nie będziesz musiał liczyć wydatków ręcznie, na kalkulatorze czy w arkuszu kalkulacyjnym. Wystarczy odrobina chęci i wyrobienie sobie nawyku zapisywania kwoty z każdego otrzymanego od sprzedawcy paragonu.

Poniżej prezentujemy 5 wybranych aplikacji na telefony wyposażone w system Android, które są w całości dostępne w języku polskim:

1. Toshl Finance

toshl_finance
Toshl Finance jest to pierwsza aplikacja, która chcielibyśmy przestawić w naszym zestawieniu. Do dyspozycji mamy wersję darmową z wieloma ograniczeniami oraz wersję płatną za 19,99$ w rocznej subskrypcji. Program nie należy do najtańszych, ale ma za to zaawansowane funkcje i jest już w całości dostępny po Polsku.
Aplikacja wyróżnia się możliwością definiowania własnych tagów pomagających skategoryzować wydatki oraz posiada możliwość definiowania kilku źródeł przychodu (w wersji płatnej).
Dzięki Toshl mamy możliwość tworzenia długoterminowych planów finansowych. Możemy też wybrać okres do analizy danych np. bieżący miesiąc, ostatni tydzień itp.
Na uwagę zasługuje również bardzo intuicyjny i przejrzysty interfejs oraz ciekawa szata graficzna. W opcji płatnej mamy również możliwość eksportowania danych do plików Excela, PDF oraz Google Docs.

2. Kontomierz

kontomierz
Kontomierz to kolejne ciekawe narzędzie. O ile sama aplikacja wymaga jeszcze dopracowania, to w połączeniu z kontem online staje się już bardzo użytecznym narzędziem. Zadaniem aplikacji jest analiza wszystkich wykonywanych przez nas operacji. Po utworzeniu darmowego konta na stronie Kotomierza, można dodać poprzez import cały wyciąg z konta, a Kontomierz dokona analizy wydatków. Ponadto aplikacja sama automatycznie dodaje nasze wszelkie przychody i wydatki. Kontomierz został tak skonstruowany, aby automatycznie kategoryzować wydatki na podstawie nazw sklepów. Oczywiście można również samodzielnie dodawać wydatki z paragonów i przypisywać je do odpowiednich kategorii.

Kontomierz wyróżnia się również aktualną bazą bankomatów w Polsce z wybranego banku oraz podglądem rachunków bankowych skonfigurowanych wcześniej w aplikacji webowej. Jest to bezpieczna aplikacja do której dostęp można zabezpieczyć dodatkowym PIN-em.

3. Wydawaj z głową!

wydawaj
Najprostszy i najbardziej intuicyjny program na naszym zestawie to Wydawaj z głowa! udostępniony przez firmę Allianz Informatyka sp. z o.o.. Aplikacja jest genialna w swojej prostocie i co najważniejsze – darmowa. Niemniej jest to produkt sponsorowany i logo producenta widoczne jest praktycznie wszędzie.

W samej aplikacji możemy zdefiniować swój dochód oraz główny limit, którego nie będziemy chcieli przekroczyć. Wydatki można podzielić kategoriami, a także jest możliwość definiowania własnych niestandardowych kategorii. Wydatki pokazane są w czytelny sposób za pomocą wykresów i na bieżąco możemy sprawdzać ile gotówki nam jeszcze pozostało. Dzięki aplikacji możemy szybko przeanalizować na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Niemniej w aplikacji Wydawaj z głową! brakuje bardziej zaawansowanych opcji jakie oferuje chociażby Toshl Finanse.

4. Mój budżet

moi_budzet
Mój budżet to płatna, niezbyt droga aplikacja (koszt 10,50zł), dzięki której będzie można poznać dokładnie swoje wszystkie wpływy oraz wydatki, a także która pozwoli na lepsze zarządzanie budżetem.
Dzięki aplikacji Mój budżet będzie można poznać aktualne saldo i sprawdzić przyszłe planowane wydatki w tym miesiącu. W efekcie unikniemy zaskoczenia w postaci pustego konta na koniec miesiąca.
Dodatkowymi możliwościami aplikacji jest opcja określania celów oraz ustalania górnych limitów wydatków, wraz ze szczegółowym uwzględnieniem kryteriów oraz różnych przedziałów czasowych. Można zdefiniować limity na różne wydatki, np. tygodniowy limit na paliwo.
Część wydatków np. wydatki stałe takie jak czynsz, można automatycznie przenosić na kolejny miesiąc.
Aplikacja nie potrzebuje rejestracji oraz może działać offline. Po uruchomieniu aplikacji, na pierwszym ekranie widać saldo miesięczne, dzięki czemu w bardzo szybki sposób można sprawdzić ile środków nam jeszcze zostało.
Dzięki aplikacji Mój budżet można zarządzać więcej niż jednym kontem oraz księgować wydatki na różnych kontach bankowych.

5. Kwitki

kwitki
Kwitki to nie tyle aplikacja, która pomoże Ci bezpośrednio w zarządzaniu budżetem, ale sprytne narzędzie za pomocą którego w szybki sposób zeskanujesz wszystkie paragony. Dzięki tej aplikacji będziesz mógł zawsze sprawdzić na co szczegółowo zostały wydane pieniądze. Ponadto, w razie konieczności reklamowania wadliwego produktu np. zniszczonych butów lub zepsutego telewizora, będziesz miał pewność, że nie zgubisz potrzebnego do złożenia reklamacji dowodu zakupu w postaci paragonu lub rachunku.
Aplikacja tworzy bezpieczne archiwum wydatków dzięki rozpoznawaniu paragonów. Ponadto zawsze będziesz mógł sprawdzić do kiedy masz gwarancję na dany produkt. Od dziś możesz przechowywać wszystkie paragony w jednym miejscu, w Twoim osobistym telefonie.

Podsumowanie

Prowadzenie budżetu domowego wcale nie oznacza, że jesteśmy skąpcami, ale oznacza zaradność i umiejętność panowania nad posiadanymi pieniędzmi. Daje też poczucie komfortu oraz pomaga uniknąć rozczarowań na koniec miesiąca. Oczywiście opisane wyżej aplikacje nie są rozwiązaniem problemów i są tylko narzędziami ułatwiającymi kontrolowanie budżetu, warto o tym pamiętać.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.
1 Komentarze - 5 aplikacji na Androida w całości po Polsku, które pozwolą Ci lepiej zarządzać budżetem domowym
  1. arron says:

    Mój sposób na oszczędzanie to Catchbudget. Aplikacja jest w języku polskim w wersji android, wtyczki chrome i strony internetowej. Polecam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *