6 sprawdzonych rad jak nie przepłacać za ogrzewanie

Co prawda jeszcze nie ma śniegu, ale za nami pierwsze przymrozki, a długoterminowe prognozy pogody nie przewidują cieplejszych dni. Zaczęliśmy regularnie ogrzewać nasze domostwa, co nie wróży niczego dobrego naszemu budżetowi domowemu. Od opłat za ogrzewania nie da się uciec, ale warto poszukać sposobów i metod na zoptymalizowanie procesów grzewczych i ograniczenie kosztów.

Zgodnie z wynikami badań, przeciętne wydatki związane z ogrzewaniem gospodarstwa domowego w Polsce wynoszą około 3,5 tysiąca złotych w okresie całego roku. Wydatek ten stanowi 10-12% średniego dochodu rocznego statystycznego Polaka. Stosując się do poniższych rad, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

1. Optymalna temperatura

Optymalna temperatura, w której powinniśmy przebywać, to 20-22 stopnie. Stałe przebywanie w niższych bądź wyższych temperaturach nie jest korzystne dla naszego organizmu. Warto więc zacząć od sprawdzenia za pomocą termometru zainstalowanego w mieszkaniu, do jakiej temperatury ogrzewamy mieszkanie. Każdy dodatkowy stopień, to zwiększenie kosztu ogrzewania nawet o 5-7%.

2. Sposób ogrzewania

Lepiej ocieplone budynki, dłużej utrzymują ciepło wewnątrz pomieszczeń. Ogrzewane jest nie tylko powietrze, ale również ściany. Aby nie doprowadzać do częstych zmian temperatur i nie dopuścić do wychłodzenia budynku, można w tym przypadku stosować zasadę utrzymywania stałej temperatury przez całą dobę. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku budynków słabo ocieplonych. Duże straty ciepła spowodowane słabą izolacją termiczną, można ograniczyć poprzez wyłączanie ogrzewania w nocy oraz w czasie, kiedy nie przebywamy w mieszkaniu. Rano lub po powrocie do domu intensywnie nagrzewa się mieszkanie i w ten sposób otrzymujemy świeżo ocieplone powietrze. Jeśli dysponujmy programatorem, warto ustawić go tak, aby ogrzewanie włączało się na 20-30 minut przed naszym powrotem do domu.

3. Miejsce wokół grzejników

Ciepłe powietrzne jest lżejsze od zimnego, przez co wędruje do góry. Aby nie dopuścić do tamowania ciepłego powietrza, przestrzeń przed grzejnikami powinna być pusta. W ten sposób nie będziemy blokować prawidłowego przepływu oddawania ciepła. Ciepłe powietrze równomiernie będzie przemieszczać się po pomieszczeniach.

4. Odpowiednie wietrzenie

Ogrzane suche powietrzne nie sprzyja dobremu samopoczuciu, dlatego warto zadbać o odpowiednie wietrzenie pomieszczeń. Aby odświeżyć powietrze w mieszkaniu, należy wietrzyć je intensywnie i odpowiednio krótko. Najlepszych sposobem jest zrobienie przeciągu poprzez otwarcie szeroko okien na kilka minut. W ten sposób zostanie wymienione powietrze, ale jednocześnie nie dopuścimy do ochłodzenia ścian. Inaczej jest w przypadku długiego wietrzenia przez lekko uchylone okna. Zimne powietrze dochodzące przez małe otwory w oknie nie powoduje odpowiedniej cyrkulacji, ale doprowadza do ochłodzenia wewnętrznych ścian budynku i jest mało efektywne.

5. Efektywne ogrzewanie

Podczas krótkiego intensywnego wietrzenia pomieszczeń warto całkowicie wyłączyć ogrzewanie. W takcie wietrzenia głównie zależy nam na tym, aby pozbyć się nieświeżego powietrza, a nie na tym, aby ogrzać mieszkanie.

6. Szczelność okien i drzwi

W przypadku nieszczelności, najlepsza jest wymiana stolarki okiennej. Jest to jednak dość kosztowna inwestycja i warto sprawdzić, czy nieszczelności nie są na tyle duże, aby można było przystąpić do naprawy. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się uszczelkom oraz sprawdzić sposób osadzenia okien oraz parapetów wewnętrznych.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *