8 zapomnianych zwyczajów Tradycyjnej Wigilii

Dzisiejsze święta Bożego Narodzenia znacznie odbiegają w swojej formie od świąt obchodzonych przez naszych pradziadków. Tradycyjna Wigilia, to szereg zasad i zwyczajów, których przestrzeganie zapewniało szczęście i dostatek. Do dziś zachowało się tylko kilka dawnych zwyczajów, jak chociażby zostawianie siana po obrusem i pozostawienie jednego pustego miejsca dla niespodziewanego gościa. Oprócz tych najbardziej znanych, jest znacznie więcej zwyczajów, o których prawdopodobnie nie mieliście okazji jeszcze usłyszeć.

1. Nieparzysta liczba potraw

Według starosłowiańskiej tradycji, potraw na wigilijnym stole nie mogło być 12. Musiała to zawsze być liczba nieparzysta. Zachowanie tego zwyczaju miało zapewnić szczęście domownikom.

2. Panowie przodem

Organizatorom kolacji wigilijnej bardzo zależało, aby pierwszym gościem koniecznie był mężczyzna. Widok mężczyzny w progu miał zapewnić gospodarzom pomyślność w nadchodzącym przyszłym roku.

3. Dziury w obrusie

Dziurawy obrus lub serwetkę należało zostawić w Wigilię w niezmienionym stanie. Pod żadnym pozorem nie wolno było ich naprawiać lub zszywać. Zaszycie dziury w obrusie w dniu Wigilii, zwiastowało naprawianie różnych rzeczy przez cały nadchodzący rok.

4. Zimna woda

Bardzo ciekawym zwyczajem była konieczność umycia się w zimnej wodzie z zanurzonymi złotymi lub srebrnymi monetami. Dzięki takiej kąpieli, nasi pradziadkowie mieli zapewnić sobie życie w dostatku.

5. Nie pożyczaj

W Wigilię należało spłacić wszystkie długi i oddać pieniądze. Co więcej, tego dnia nie należało pożyczać pieniędzy. Podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych zwyczajów, nieprzestrzeganie tej zasady miało mieć konsekwencje w całym przyszłym roku.

6. Nie siadaj

Kobiety przez wieczerzą nie powinny siadać i odpoczywać. Cały okres przygotowań powinny wykonywać prace związane z gotowaniem i sprzątaniem.

7. Trzymaj łyżkę

Podczas całe Wigilii wszyscy powinny trzymać przez całą wieczerzę łyżkę w dłoni. Nie wolno było jej odkładać. Co gorsza, upuszczenie łyżki było zwiastunem dużego nieszczęścia.

8. Parzysta liczba

Zachowanie parzystej liczby gości miało zagwarantować, że podczas następnej Wigilii wszyscy spotkają się dokładnie w takim samym gronie. Ciekawostką jest to, że w przypadku nieparzystej liczby gości, gospodarz sadzał przy stole „dziadka”, czyli snopek zboża ubrany w męskie odzienie.

A czy Wy znacie inne zapominane zwyczaje tradycyjnej Wigilii?

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *