Animacje, grafiki i gry komputerowe czyli Excel jakiego nie znaliście

Choć kojarzy się głównie z mozolną biurową pracą i żmudnym wypełnianiem niekończących się tabelek i wykresów, Excel kryje w sobie znacznie więcej zastosowań, o istnieniu których większość z nas nie ma pojęcia. Okazuje się, że ten popularny, używany przez miliony pracowników na całym świecie do skomplikowanych obliczeń, planowania budżetów, wydatków, słowem – matematycznych i finansowych działań program może służyć do zgoła innych celów, mianowicie czysto rozrywkowych. Bo czy ktokolwiek podejrzewałby, że niepozorny zbiór kratek widywany na co dzień na ekranie komputera może być na przykład narzędziem do tworzenia unikalnych animacji albo grafik, które przypominają dzieła uznanych mistrzów pędzla? Przyjrzyjmy się najciekawszym odsłonom Excela, które rzucą nowe światło na jeden z najpowszechniej używanych programów świata. Gotowi?

Muzyka i Excel

Program będący synonimem matematycznych obliczeń może być wykorzystywany również w nieco bardziej kreatywny sposób – na przykład do tworzenia wyjątkowych animacji. Udowadnia to przykład pewnego znanego YouTubera, który za pomocą popularnego programu wykreował teledysk zsynchronizowany z muzyką. Joe Penna, bo o nim mowa, który występuje pod pseudonimem MysteryGuitarMan zasłynął z innowacyjnego pomysłu, jakim było zaprojektowanie teledysku – animacji typu stop-motion – właśnie w Excelu i to od podstaw. Jest on pionierem w tej dziedzinie i jednym z pierwszych artystów na świecie, którzy zainteresowali się flagowym programem Microsoft w kontekście audio-wizualnym i zrobili to z takim rozmachem. Dość wspomnieć, że teledysk na YouTubie obejrzało już bagatela 1,3 miliona razy!

Klawiatura zamiast pędzla

Malarstwo w Excelu? Czemu nie. Choć wydaje się to zgoła nieprawdopodobnym osiągnięciem, emerytowanemu Japończykowi udało się w ten sposób stworzyć zachwycające grafiki do złudzenia przypominające impresjonistyczne pejzaże. 73-letni Tatsuo Horiuchi po przejściu na emeryturę postanowił spróbować swoich sił w Excelu, który wydał mu się nie tylko bogatszy w rozmaite funkcje, ale i prostszy w obsłudze niż np. Paint. Dużą zaletą programu była dlań również dostępność – Excel jest wszak dostępny na większości komputerów bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat, jak w przypadku bardziej skomplikowanych programach graficznych. Horiuchi eksperymentował z Excelem kolorując poszczególne komórki, bawiąc się ich obramowywaniami, zmieniając szerokość kolumn i wierszy. Efekt finalny okazał się zachwycający, a pracami utalentowanego Japończyka wkrótce zainteresowały się media na całym świecie.

Aplikacje i gry

Popularny program bywa również wykorzystywany do tworzenia gier komputerowych. Wystarczy smykałka do programowania, kreatywność i odrobina cierpliwości, by z pozornie nudnych komórek Excela wyczarować własną grę lub aplikację. Można tego dokonać przy użyciu excelowskich makropoleceń oraz języka programowania wykorzystanego w aplikacjach Office 365, również w Excelu. Aby stworzyć mini-grę, wystarczy wpisać kilka prostych komend w arkuszu kalkulacyjnym. W sieci pełno jest rozmaitych tutoriali z gotowymi instrukcjami, jak skonstruować własnego tetrisa, sapera, puzzle, labirynt 3D, a nawet sudoku. Warto też poszukać w Internecie przykładów fantastycznych mikro-produkcji innych autorów gier.

Nauka Excela przed powrotem z urlopu

Excel to, jak się okazuje, nie tylko podstawowy program do planowania budżetu czy pracy biurowej, ale i ciekawe narzędzie, z pomocą którego możemy tworzyć animacje, gry, a nawet skomplikowane grafiki. Warto więc pamiętać, że z pozoru znany niemal wszystkim arkusz kalkulacyjny ma charakter nie tylko matematyczny i finansowy. To także niezwykle praktyczne narzędzie, które pozwala na kreatywne działania na wielu płaszczyznach. Zanim więc wrócicie do pracy do urlopie, warto zainwestować w kurs nauki Excela. Zakończony uzyskaniem certyfikatu kurs, w zależności od poziomu zaawansowania kosztuje od 500 zł za cykl dla początkujących, do 1500 zł za najbardziej zaawansowane szkolenie dotyczące zastosowania Excela w biznesie. Jeśli brakuje wam gotówki, pamiętajcie o możliwości skorzystania z ekspresowej pożyczki w Via SMS. Pieniądze otrzymacie już po kilkunastu minutach, bez dodatkowych poręczeń i zbędnych formalności. Warto!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *