Aparat ortodontyczny – ile zapłacimy za hollywoodzki uśmiech?

Któż z nas nie marzy o pięknym uśmiechu – to w końcu nie tylko synonim zdrowia i dbania o siebie, ale też prawdziwa ozdoba każdego z nas. Nie wszyscy jednak zostali przez naturę obdarzeni naturalnie białymi, prostymi zębami i nienagannym zgryzem. Choć noszenie aparatu ortodontycznego nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, coraz więcej ludzi decyduje się na ten krok marząc o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Choć korekcja zgryzu jest dość sporym wydatkiem, możecie sobie na nią pozwolić dzięki szybkiej pożyczce w Via SMS. Podpowiadamy tymczasem, jakie rodzaje aparatów są dostępne obecnie na rynku, kiedy warto się zgłosić do specjalisty oraz na jakie koszty trzeba się przygotować przed wizytą u stomatologa.

Zdrowie i estetyka

Na założenie aparatu ortodontycznego decydujemy się na ogół kierując się względami estetycznymi – chcemy pozbyć się kompleksu krzywych zębów i nieustannego hamowania uśmiechu w obawie przed kompromitującym ujawnieniem światu nieidealnego zgryzu. Jak podkreślają lekarze, aparat powinno się tymczasem zakładać głównie z uwagi na zdrowie. Dlaczego? Proste zęby i prawidłowy zgryz są w mniejszym stopniu narażone na próchnicę oraz choroby dziąseł. Zęby, które są niewłaściwie ustawione, w czasie spożywania codziennych posiłków nadmiernie się ścierają, co tylko pogłębia istniejącą wadę. Na szczęście zapanowała obecnie słuszna moda na prostowanie zgryzu nawet w późniejszym wieku. Mimo że aparaty ortodontyczne kojarzą się nam na ogół z przymusem, jaki nakłada się na dzieci, które przed metalowym urządzeniem bronią się, jak tylko mogą, dziś sięga po nie także mnóstwo dorosłych. Dodatkowo przyciąga estetyczny design w postaci kolorowych lub przezroczystych gumek.

Dla dzieci, dla dorosłych

Z wizytą u stomatologa nie ma sensu zwlekać – najlepiej jest udać się do ortodonty, gdy dziecko ma około 6 lat, a więc wówczas, gdy zaczynają wyżynać się pierwsze zęby stałe. Jeżeli lekarz dostrzeże wadę zgryzu, bardzo możliwe, że natychmiast zajmie się korekcją za pomocą aparatu ortodontycznego. Choć z pewnością nie pociecha będzie się przed nim bronić, za kilka lat podziękuje wam za dopilnowanie kwestii prostego zgryzu. Coraz więcej dorosłych decyduje się na naprawienie błędów młodości w postaci zaniedbania zębów i zakłada aparat, by móc cieszyć się pięknym uśmiechem. Na szczęście nie ma tu żadnych przeciwwskazań wiekowych. Musimy jednak być świadomi, iż u osoby dorosłej proces korekcji zgryzu trwa na ogół dłużej, gdyż trudniej jest uformować kość. Poza tym niektóre schorzenia lub obecność koron i mostów mogą opóźnić założenie aparatu. Warto jednak spróbować i udać się do specjalisty, który orzeknie, czy możemy wyprostować zęby, czy też będziemy musieli nieco jeszcze poczekać.

Rodzaje aparatów

Zasadniczo mamy do wyboru dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: ruchomy (wyjmowany) oraz stały. Ten pierwszy stosowany jest najczęściej u dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne. Zaleca się, by nosić go 12 godzin na dobę przez około 2 lata. Jeżeli po usunięciu wady zgryzu przy pomocy ruchomego aparatu dziecko ma krzywe zęby, lekarz rekomenduje nałożenie aparatu stałego, który ma za zadanie wyprostować zęby. Dzięki niemu jesteśmy w stanie nie tylko zniwelować drobne mankamenty estetyczne zgryzu, ale też uleczyć ciężką wadę w obrębie szczęki, np. zaktywizować rozwój szczęki na szerokość. Do najbardziej popularnych aparatów zależą jednak te, które prostują zęby.

Ile to kosztuje

Jak wspomnieliśmy na początku, koszty związane z założeniem aparatu ortodontycznego nie należą do najmniejszych. Cena aparatu ruchomego zaczyna się w okolicach 500zł, a kończy na 1 tys. zł. Aparaty stałe są znacznie droższe. Zakup zewnętrznych metalowych wiąże się z kosztem od 2 do 3 tys. zł, porcelanowo-kompozytowych od 3 do 4 tys. zł, zaś za aparaty z kryształu zapłacimy nawet 5 tys. zł. Aparat wewnętrzny, czyli lingwalny przyklejany po wewnętrznej stronie zębów, kosztuje od 3,5 do 7 tys. zł za jeden łuk. Do ogólnych kosztów należy również doliczyć wizyty u ortodonty, których ceny wahają się od 200 do 400 zł. Pamiętajmy też, że wszelkie koszty uzależnione są w dużej mierze od miasta i specjalisty. W Warszawie, Krakowie czy Poznaniu ceny będą z pewnością wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Niezależnie jednak od poniesionych kosztów, warto zadbać o proste zęby nawet w późniejszym wieku – piękny uśmiech to wszak nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia, które jak wiadomo nie ma ceny.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *