Au Pair – praca, która będzie Twoją przygodą życia

Któż z nas nie marzy o pracy, która byłaby połączeniem pasji, przyjemności podróżowania i zwiedzania odległych krajów oraz kolekcjonowania wyjątkowych doświadczeń. Wyobraźmy sobie zagraniczny wyjazd, podczas którego poznajemy nowych ludzi i fascynujące miejsca – ich kulturę, smaki, zwyczaje. A to wszystko w ramach pracy w niestresujących warunkach, za przyzwoite wynagrodzenie, w dodatku z możliwością podjęcia nauki języka oraz studiowania na jednym z tutejszych uniwersytetów. Brzmi bajkowo i nieco fantasmagorycznie? Z pewnością, jednak taka forma zarobkowania i podróżowania jest jak najbardziej na wyciągnięcie ręki – trzeba tylko po nią sięgnąć. Mowa o pracy w charakterze Au Pair – np. w Stanach Zjednoczonych, które od lat są jednym z najpopularniejszych kierunków tego rodzaju wyjazdów. Dla aplikujących młodych ludzi może to być bez wątpienia fantastyczna szansa na przygodę życia.

Kto może jechać, jak się zgłosić

Czym jest program Au Pair? To nic innego jak wymiana kulturowa polegająca na opiece nad dziećmi u jednej z amerykańskich rodzin. Na dwanaście miesięcy stajemy się częścią tej rodziny – mieszkamy w ich domu, poznajemy ich styl życia. W ramach programu oprócz pracy możemy też studiować i podróżować po całych Stanach, a koszty nauki również pokrywa zatrudniająca nas rodzina. Pozostaje jedynie czerpać pełnymi garściami z wyjazdu i wykorzystać okazję przebywania w odległym i fascynującym kraju w stu procentach. Do programu Au Pair zgłosić się może każdy, kto spełnia kilka podstawowych warunków:

  • trzeba mieć nie mniej niż 18 i nie więcej niż 26 lat,
  • posiadać udokumentowane doświadczenie w opiece nad dziećmi
  • ważne prawo jazdy
  • ukończoną szkołę średnią
  • dokument o niekaralności

Zgłosić się można za pośrednictwem odpowiedniego podmiotu, który zajmuje się organizacją takich wyjazdów. Należy przy tym zachować czujność i wybrać agencję posiadającą wieloletnie doświadczenie, udokumentowaną bazę danych oraz taką, która może poszczycić się dobrą opinią i zaufaniem w branży.

Czy to się opłaca?

Jednym z wielu plusów pracy za granicą w ramach programu Au Pair jest wcześniejsze pokrycie przez agencję wszelkich kosztów związanych z wyjazdem: mamy bowiem opłacone bilety lotnicze, dojazd z lotniska, ubezpieczenie medyczne, szkolenie w Nowym Jorku, a nawet naukę na miejscowym uniwersytecie. Ponadto od naszych gospodarzy – tzw. „host-parents” otrzymujemy kieszonkowe w wysokości niespełna 200 $ tygodniowo, które możemy przeznaczyć na co tylko mamy ochotę – wyżywienie i zakwaterowanie mamy wszak zapewnione. Dopiero w momencie gdy wybierzemy rodzinę, u której chcemy spędzić najbliższy rok w Stanach, będziemy musieli uiścić tzw. opłatę programową. W większości renomowanych agencji, które dbają o rzetelne wypełnienie niezbędnych formalności oraz komfort aplikujących osób, ceny wahają się od 1 do 1,5 tys. zł. Ubezpieczenie podróżne zapewniane również przez agencję wynosi zaś ok. 2 tys. zł. Pamiętajcie, że koszty związane z wyjazdem możecie pokryć korzystając z superszybkiej pożyczki w Via SMS. Jeżeli wciąż zadajecie sobie pytanie, czy taki wyjazd się opłaca, zastanówcie się, na ile cenicie możliwość poznania od podszewki innego kraju, przebywania przez rok na obcym kontynencie, zawierania nowych znajomości, a nawet przyjaźni oraz zbierania unikalnych doświadczeń. Odpowiedź zdaje się być oczywista.

Podróżuj i doświadczaj

Osoby, które wzięły udział w programie, jednogłośnie polecają takie wyjazdy innym. Na różnego rodzaju forach internetowych pełno jest przychylnych opinii, których autorzy zachwalają serdeczność gospodarzy, pozytywną atmosferę panującą w ich domu oraz na uniwersytetach, wreszcie – możliwość podróżowania, a tym samym zaspokojenia ciekawości świata, co jest w końcu esencją programu Au Pair. Tym nie mniej dla niektórych roczny wyjazd do obcego kraju i mieszkanie u obcych ludzi wydawać się może nieco przerażającą perspektywą – zwłaszcza gdy nie znamy języka perfekcyjnie. Warto jednak wyjść ze swojej strefy komfortu, powalczyć z własnym niepokojem i skorzystać z szansy na życiową przygodę, która nie pojawia się przecież codziennie. Podróże do odległych krajów to najcenniejsza lekcja, podczas której kolekcjonując doświadczenia i  poznając nowych ludzi, nierzadko ze wszystkich stron świata, dowiadujemy się czegoś ważnego o sobie. Nie bójmy się zatem ryzykować – w życiu żałuje się ponoć tylko tego, czego się nie zrobiło.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *