Awaryjna gotówka

Awaryjna gotówka

Obrót bezgotówkowy jest już bardzo popularny w Polsce i wiele osób nie nosi przy sobie gotówki. Wszystkie wydatki, nawet te najdrobniejsze, realizowane są za pomocą kart płatniczych i kart kredytowych. Coraz popularniejsze stają się również płatności przy użyciu aplikacji zainstalowanych na telefonach komórkowych.

Niemniej, wciąż są sytuacje w których posiadanie gotówki jest korzystne lub wręcz konieczne i nie zawsze opłaca się używać kart kredytowych.

Gotówka na wczasach i wakacjach

Będąc na wakacjach, próbujemy się zrelaksować i odpocząć. Jest to dla nas okres bardzo komfortowy i beztroski. Zaopatrzenie się w gotówkę w czasie wakacji może dać nam dodatkowe oszczędności oraz pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu.

Do sytuacji stresowych może dojść np. w przypadku zapomnienia kodu PIN lub kradzieży karty. W przypadku kradzieży jest oczywiście możliwość zastrzeżenia karty, ale przy jednoczesnym braku dostępu do pieniędzy, to nie rozwiąże tymczasowych problemów.

Drugą zaletą posiadania gotówki na wakacjach jest niewątpliwe możliwość dokonania zakupu np. pamiątek na miejscowym bazarze lub innych drobiazgów od ulicznego sklepikarza. Nie każdy sprzedawca ma terminal płatniczy i obsługuje płatności kartą.

Trzecim i prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem decydującym o przewadze gotówki na wakacjach jest niewątpliwe koszt przewalutowania. Polskie banki mają bardzo wysokie spready, czyli koszty wymiany waluty. W tej sytuacji znacznie lepiej jest się wcześniej zaopatrzyć w gotówkę w kantorze. W ten sposób nie tylko wymienimy walutę taniej, ale również unikniemy ryzyka związanego ze zmianą kursu wymiany waluty, który może się zmienić nawet o kilkanaście groszy w trakcie dwutygodniowych wakacji.

Dodatkowe zniżki przy płatności gotówką

Jest bardzo wiele sklepów, które oferują dodatkowe zniżki, jeśli zdecydujemy się zapłacić za dany produkt lub usługę gotówką. Dlaczego sklepy stosują taką praktykę? Otóż każdy sklep ponosi koszt związany z terminalami płatniczymi, najczęściej stosowane są opłaty od transakcji, które wynoszą nawet 3%. Sklepy w celu uniknięcia zbędnych kosztów mogą oferować zniżki dla osób płacących gotówką. Co prawda sklep oferując zniżkę również ponosi koszt udzielonego rabatu, ale klient może nabyć produkt taniej i na pewno będzie bardziej zadowolony jeśli będzie mógł dodatkowo zaoszczędzić.

Nie wszędzie można płacić kartą

Jedna z bardziej znanej sieci dyskontów, w ogóle nie oferuje możliwości płacenia kartą płatniczą. Oczywiście nie musimy robić w tej sieci zakupów, ale mogą się zdarzyć sytuacje, że akurat ten hipermarket będzie w pobliżu, a pobliskie bankomaty będą miały awarię.

Drobne, minimalne opłaty

Są sklepy, które nie przyjmują płatności kartami dla zakupów poniżej 10zł. W świetle prawa nie mogą tego robić, ale taka praktyka wciąż jest stosowana.

Ponadto gotówka przydaje się przy korzystaniu z parkomatów, płatnych parkingów w centrach handlowych lub podczas korzystania w myjni samoobsługowej. W takich sytuacjach warto zawsze mieć przy sobie kilka złotych w gotówce.

Inne sytuacje awaryjne – gotówka awaryjna

Pieniądze są nam potrzebne wszędzie. Prawie codziennie dochodzi do sytuacji, gdzie za coś musimy zapłacić. Trzymanie wszystkich pieniędzy na kontach bankowych jest dobre, ponieważ mamy możliwość lokowania kapitału na oprocentowanych kontach oszczędnościowych, ale przypadku nagłej sytuacji nie zawsze jest dostęp do gotówki.

Należy zawsze mieć na uwadze nietypowe sytuacje jak np. przerwy w oddziale banku, awaria bankomatu, brak łączności terminala płatniczego np. po zatankowaniu paliwa na stacji benzynowej i próbie dokonania płatności karta kredytową w kasie.

Oczywiście zachęcamy wszystkich do oszczędzania i trzymania pieniędzy na kontach oszczędnościowych, ale nie należy popadać w skrajność i warto mieć przy sobie zapas gotówki.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *