Bezpieczne zimowisko: o co zadbać przed wyjazdem

Planując ferie, skupiamy się zazwyczaj na wytypowaniu interesującego miejsca, w którym odpoczniemy od zgiełku miasta i codziennych obowiązków. Oprócz atrakcyjności naszej destynacji, w jej wyborze powinniśmy kierować się również względami bezpieczeństwa. Nic tak bowiem nie psuje zabawy, jak niekompetentny instruktor jazdy na nartach, przez którego możemy nabawić się kontuzji, czy niesprawny autokar, który odmówi posłuszeństwa w połowie drogi. Jeśli zimowy wyjazd wciąż przed wami, przeczytajcie, o co warto zadbać przed podróżą, by uniknąć nieprzyjemnych wrażeń i przedwczesnego powrotu z ferii.

Sprawdź instruktora

Bardzo ważną kwestią przy planowaniu wyjazdów jest zasięgnięcie informacji na temat szkoleniowców. Zwłaszcza w przypadku sportów zimowych, nauki wspinania czy sztuk walki, które to dyscypliny mogą być dla nas oraz dla naszych dzieci wyjątkowo niebezpieczne, jeśli nie zajmie się nami wykwalifikowana kadra. O ile bowiem nieudolność trenera języka obcego w najgorszym wypadku oznaczać będzie po prostu  brak efektów nauki i żal po wyrzuconych w błoto pieniądzach, o tyle błędnie poprowadzony kurs snowboardingu skończyć się może bolesną kontuzją i finiszem ferii w pobliskim szpitalu. Zanim wpłacimy pieniądze i pojedziemy na zimowy wypoczynek, sprawdźmy, pod czyim okiem przyjdzie nam lub naszym pociechom zgłębiać tajniki sportów zimowych. Wystarczy poprosić o dyplomy poświadczające o przebytych kursach i szkoleniach do wglądu, by w ten sposób rozwiać wątpliwości co do kwalifikacji trenera. Nie zaszkodzi również poszukać opinii w sieci – jeśli natkniemy się na znaczną ilość negatywnych komentarzy pod dresem świadczonych przez daną osobę usług, będziemy mieć pewność, że należy poszukać innego miejsca.

Ubezpieczenie za granicą

Kontuzja lub uraz to za każdym razem przykre doświadczenie dla dziecka i ogromny stres dla rodziców. Tym gorzej jednak, jeśli zdarzy się za granicą, gdzie nie mamy odpowiedniego ubezpieczenia. Opieka zdrowotna w innych krajach znacząco różni się od rodzimej, a koszty związane z wizytą u specjalisty lub pobytem w szpitalu mogą przyprawić nas później o spory ból głowy. Dobrym rozwiązaniem jest wyrobienie dziecku Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która gwarantuje zwrot kosztów leczenia na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Najtańsze ubezpieczenie zagraniczne kosztuje już 30 zł, w przypadku krajów egzotycznych cena wzrasta. Karta ta upoważnia jednak tylko do korzystania z publicznej służby zdrowia, co może okazać się niekiedy niewystarczające. Dlatego sprawdzając ośrodek, do którego wysyłamy nasze pociechy, zwróćmy również uwagę na to, czy w ramach wyjazdu oferuje ubezpieczenie, a jeśli tak, to w jakim zakresie. W celu zapewnienia dziecku większej ochrony na zimowym wyjeździe, możemy zakupić również polisę narciarską, która zapewnia pokrycie kosztów ewentualnego leczenia i rehabilitacji w przypadku kontuzji oraz ubezpieczenie sprzętu i bagażu. Koszty takowej polisy wahają się między 60 zł za pakiet podstawowy, a 120 zł za pakiet rozszerzony.

Kierowca i stan auta

Wybierając się w podróż autokarem, pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu oraz trzeźwości kierowcy. Możemy to zrobić, zgłaszając – pisemnie lub telefonicznie – wniosek o taką kontrolę do Wydziału Ruchu Drogowego miejscowej Policji. Kontrole z inicjatywy podróżnych odbywają się w miejscach zbiórek, po wcześniejszym otrzymaniu zgłoszenia. Ale Policja nie ogranicza się jedynie do sprawdzania stanu technicznego aut na życzenie pasażerów; kontrole przeprowadzane są systematycznie, a ich częstotliwość wzrasta w okresie wyjazdów na ferie. Wzmożoną ilość patroli można zaobserwować na drogach prowadzących do miejscowości, gdzie organizowane są zimowiska, ze szczególnym uwzględnieniem autokarów, które przewożą dzieci i młodzież.

Ferie to czas odpoczynku i zabawy. Aby nie popsuć beztroskiej atmosfery kontuzją, zepsutym autem lub nieprzewidzianym wydatkiem, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i dziecka – również finansowe. Jeśli potrzebujecie przed wyjazdem dodatkowej gotówki, ViaSMS ma dla was ekspresową pożyczkę, dzięki której szybko i bezproblemowo zasilicie domowy budżet przed planowaną podróżą.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *