Błędy finansowe – sposoby rozwiązywania problemów finansowych

Masz dosyć problemów finansowych i próbujesz zmienić swoje nawyki? Jeśli uczysz się zarządzania budżetem domowym i coraz więcej wiesz na temat finansów osobistych, to prawdopodobnie stajesz przed nowymi wyzwaniami, które nie zawsze są jasne i proste do zrozumienia.

Najprawdopodobniej nie wszystko zacznie wychodzić Ci od razu. Zmiana sposobu zarządzania finansami, to rzecz niesłychanie trudna, wymagająca niekiedy poświęceń oraz wyrobienia nowych nawyków.

Nawet jeśli stosujesz się do rygorystycznych reguł, od wielu dni spisujesz wszystkie wydatki i prowadzisz dziennik budżetu domowego, to na początku ciężko sprostać  niektórym wyrzeczeniom. Gorszy dzień może pokrzyżować Twoje plany związane z idealnie prowadzonym budżetem domowym.

Co robić w sytuacjach, kiedy wydajesz więcej niż planowałeś? Co czynić w przypadku, kiedy nagle stajesz przed niedopiętym budżetem? Jest kilka sprawdzonym sposobów radzenia w sytuacjach kryzysu finansowego.

Sposoby radzenia sobie z problemami finansowymi

Ucieczka – Nigdy nie uciekaj od problemu. Jeśli odłożymy rozwiązanie jednego problemu na później, to zaczną się one szybko nawarstwiać i wpadniemy w jeszcze większe kłopoty finansowe. Jeśli to możliwe, to podejmij jak najszybsze działania, poczynając od dokładnego zdefiniowania problemu i jego przyczyny.

Myślenie – Przeanalizuj swoją aktualną sytuację finansową i rozważ możliwe warianty uporania się z problemem. Nie działaj zbyt pochopnie, ale też nie odkładaj spraw na później.

Wymówki – Nie rób sobie wymówek. To nie jest tak, że błąd lub pomyłka musiała nastąpić z jakiegoś powodu. Jeśli w ten sposób będziesz podchodził do załatwienia sprawy, to każde potknięcie finansowe będzie miało usprawiedliwienie. Jeśli odpuścisz jeden raz, to znacznie łatwiej przyjdzie Ci zamiatanie pod dywan kolejnych problemów.

Obserwacja  – Spróbuj przeanalizować własny sposób  działania. Jeśli będziesz w stanie zdefiniować siebie, to łatwiej będzie Ci stawić czoła problemom finansowym. Sprawdź nie tylko na co wydajesz najwięcej, ale kiedy to robisz i co jest tego przyczyną. Czy zły nastrój lub złość powoduje, że robisz nieprzemyślane zakupy? Jeśli tak, to spróbuj zastąpić rozładowanie emocji w inny sposób.

Obwinianie – Nie obwiniaj siebie za wszystkie popełniane błędy. Nie możesz się poddawać. Nie ma nic gorszego jak całkowite obwinianie siebie za wszystko co nas spotyka. Każdy na swojej drodze musi sprostać mniejszym lub większym trudnościom i jest to całkowicie naturalne. Jeśli nawet po podjętym wysiłku zawiodłeś, to jest spora szansa, że to będzie dla Ciebie lekcją i że dany problem należy rozwiązywać w inny sposób.

Naprawianie – Dokonałeś nieprzemyślanego zakupu przez internet? Kupiłeś trzeci zestaw garnków za 4000zł na pokazie? To nie koniec świata. Masz 10 dni na odstąpienie od umowy i odzyskanie wszystkich pieniędzy. A może ma długoterminową umowę? Spróbuj renegocjować warunki, aby lepiej dopasować usługę do Twoich potrzeb. Próba stawienia czoła, naprawienia błędu lub rozwiązania problemu, to pierwszy krok do sukcesu.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *