Boisz się latać? Nie czytaj dalej – oto najtrudniejsze lotniska świata

Latanie samolotem wielu z nas kojarzy się pozytywnie – to w końcu pierwszy etap wycieczki do najdalszych zakątków na Ziemi. Szybki czas podróży względem innych środków transportu, wygoda i onieśmielające widoki za oknem w postaci kłębiących się tuż pod nami chmur – zalet latania jest sporo. Nie zawsze jednak, a przede wszystkim nie wszędzie latanie, a co za tym idzie lądowanie dostarcza pasażerom miłych doznań. Prof. Piotr Nita, specjalista w dziedzinie projektowania lotnisk, wymienia w swojej książce „Projektowanie lotnisk i portów lotniczych” najtrudniejsze miejsca do lądowania samolotów, które bywają wyzwaniem nie tylko dla pilotów, ale i podróżnych, a nieraz także dla znajdujących się w pobliżu ludzi. Jeśli cierpisz na chroniczny lęk przed lataniem, lepiej nie czytaj tego tekstu – poniżej garść informacji o kilku lotniskach, na których lądowanie może zmrozić krew w żyłach nawet najbardziej opanowanym podróżnikom.

Port lotniczy Princess Juliana, Karaiby

Słynne lotnisko, które stanowi integralną część plaży. W sieci prawdziwą furorę robią zdjęcia i filmiki przedstawiające potężne maszyny lądujące niemal nad głowami wypoczywających nad wodą turystów. Pas startowy po obu stronach oddzielony jest od wody zaledwie kilkudziesięciometrową częścią plaży. Po stronie zachodniej znajduje się legendarny punkt, w którym zbierają się fani lotnictwa, by oglądać i fotografować samoloty lądujące 10-20 metrów nad ziemią. Emocji dostarczają również starty samolotów odrzutowych, a konkretnie tzw. efekt jet blast, czyli potężny podmuch powietrza, który wręcz spycha wypoczywających na plaży ludzi wprost do wody.

Międzynarodowe lotnisko Barra, Wielka Brytania

Brytyjski port lotniczy ulokowany jest na płytkiej zatoce Traigh Mhòr na północnym skrawku wyspy Barra w Szkocji. Problematycznym elementem tego lotniska jest niewątpliwie długość pasa startowego, która, nie dość, że stosunkowo niewielka, bo waha się od 800 do 850 metrów, to w dodatku uzależniona jest w znacznej mierze od przypływów i odpływów morza. Pas startowy znajduje się bowiem na plaży. Wskazówką dla pilotów są… drewniane tyczki, które wytyczają drogi startowe oraz włączone światła zaparkowanych samochodów. Trzeba przyznać, że informacje te nie zachęcają zanadto do podróży i lądowania w tak zmiennych i niebezpiecznych warunkach.

Lotnisko Courchevel, Francja

Lotnisko położone jest w kurorcie narciarskim we francuskich Alpach. Pas startowy ma długość 525 metrów, natomiast szerokość bywa zmienna, gdyż uzależniona jest od poziomu opadów śniegu. Port leży na wysokości około 2 tys. m n.p.m.; kolejnym czynnikiem utrudniającym lądowanie jest zatem rzadkie powietrze. Z uwagi na wysokość i położenie w bliskiej odległości od szczytów górskich oraz krótki pas startowy lotnisko to jest uznawane za jedno z najtrudniejszych, a co za tym idzie wyjątkowo niebezpiecznych portów lotniczych na Ziemi. Nie dziwi zatem, że piloci są zobligowani do odbycia specjalnego szkolenia, by w ogóle móc tu lądować. Ryzyko ponoszą głównie uczestnicy imprez narciarskich, którzy najczęściej z niego korzystają.

Lotnisko São Paulo-Congonhas, Brazylia

Międzynarodowe lotnisko będące głównym węzłem 3 największych brazylijskich linii lotniczych położone jest 8 km od São Paulo. Dużym utrudnieniem jest tu gęsta zabudowa, wśród której znajdują się wieżowce oraz częste ulewne deszcze. Miało tu miejsce wiele wypadków, do których dochodzi na ogół w wyniku zderzenia samolotu ze znajdującymi się nieopodal blokami. W 2006 roku maszyna uderzyła w dach supermarketu, w 2007 zaś – w wieżowiec znajdujący się nieopodal stacji benzynowej. Samolot eksplodował, a wszyscy pasażerowie na pokładzie zginęli.

Port lotniczy Gibraltar

Lotnisko na Gibraltarze również znane jest na świecie z uwagi na niecodzienną lokalizację. Położone jest ono pół kilometra od ścisłego centrum Gibraltaru, zaś w poprzek pasa przebiega… ulica, a konkretnie trasa Winston Churchill Avenue prowadząca z centrum miasta do przejścia granicznego z Hiszpanią. Jak władze radzą sobie z problematycznym umiejscowieniem portu lotniczego?  Zamykają ją na około 10 minut podczas każdego startu i lądowania samolotu.

Nietypowe położenie, ekstremalne warunki pogodowe czy krótki pas startowy to główne cechy lotnisk, na których lądowanie stanowi nie lada zagwozdkę dla pilotów oraz źródło niekoniecznie pożądanej adrenaliny dla znajdujących się na pokładzie pasażerów. Jeśli podwyższone ryzyko i nagłe skoki adrenaliny nie są dla ciebie, te porty lotnicze lepiej omijaj planując podróże. Miłośnicy stabilizacji i bezpieczeństwa – zwłaszcza finansowego – niech pamiętają o możliwości skorzystania z pożyczki w Via SMS. Ekspresowy zastrzyk gotówki bez dodatkowych formalności i poręczeń to niezawodny sposób na załatanie budżetowej dziury przed wyjazdem.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *