Brak pomysłu na urlop? Najdziwniejsze miejsca w Polsce, które musisz zobaczyć

Wyspy Kanaryjskie, Bali, Malta, Egipt – oto najbardziej popularne kierunki wakacyjnych podróży. Myśląc o urlopie wielu z nas postanawia zorganizować zagraniczną wycieczkę w odległe zakątki świata, by zobaczyć na własne oczy słynne zabytki i nietuzinkowe miejsca. Choć jest to niewątpliwie ciekawa forma spędzenia wakacji, nie musimy wyjeżdżać daleko – w naszym kraju również znajdują się prawdziwe architektoniczne i przyrodnicze perełki, które na żywo zapierają dech w piersiach. Plusem krajowych wycieczek jest też, co oczywiste, niski koszt związany z podróżą. Wystarczy wziąć szybką pożyczkę w Via SMS, która pokryje wszystkie związane z wyjazdem wydatki. Pozostajemy zatem w wakacyjnym klimacie i podpowiadamy, gdzie warto się udać w czasie urlopu, by odwiedzić najbardziej charakterystyczne i niesztampowe miejsca w Polsce.

Krzywy Las

Ten wyjątkowy pomnik przyrody znajduje się w okolicach wsi Nowe Czarnowo w województwie zachodniopomorskim, będąc jedną z najsłynniejszych ciekawostek przyrodniczych tego regionu. Drzewa wykrzywione w charakterystyczny sposób pod kątem 90 stopni zostały zasadzone w latach 30. XX wieku. Istnieją różne teorie na temat genezy Krzywego Lasu. Najbardziej znaną jest ta mówiąca o specjalnym przeznaczeniu drzew, które zostały tak ukształtowane do celów stolarskich lub szkutniczych, jak choćby budowa mebli, łodzi czy sań. Inna koncepcja głosi, że przyczyną niespotykanego wykrzywienia drzew było ścięcie ich w wieku od 6 do 10 lat, gdyż miały być one wykorzystane jako bożonarodzeniowe drzewka. Pozostawiona ostatnia dolna gałąź miała rosnąć dalej, by finalnie przybrać ów intrygujący kształt.

Kanał Elbląski

Nietuzinkowe miejsce mieści się, jak sama nazwa wskazuje, w Elblągu, będąc ważnym punktem na mapie turystycznej miasta. Niezwykłość kanału polega nie tylko na tym, że jest on najdłuższym kanałem żeglownym w kraju; jego oryginalność tkwi bowiem w tym, iż statki, zamiast płynąć wodą, suną w nim… po trawie. Powstał on z inicjatywy Fryderyka Wilhelma IV, który uległ wizji inżyniera Georga Jacoba Steenke. Wieść głosi, że gdy inżynier przedstawił ówczesnemu władcy Prus swój projekt, ten miał tylko jedno pytanie: czy podobny wynalazek powstał już gdzieś na świecie. Choć król o tym nie wiedział, kanał o niemal identycznym mechanizmie został skonstruowany wcześniej w Stanach Zjednoczonych. W przeciwieństwie jednak do polskiego, przetrwał do dziś w ledwie szczątkowej postaci. Kanał Elbląski tymczasem niezmiennie budzi zachwyt turystów, mając na koncie tytuł pomnika historii. Może się on również poszczycić mianem jednego z siedmiu cudów Polski.

Kolorowe Jeziorka

Te wyjątkowe jeziora zlokalizowane są na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego w województwie dolnośląskim. Uznawane są za jedno z najpiękniejszych miejsc parku, a nawet swoisty przyrodniczy ewenement, dzięki czemu przyciągają turystów z całej Polski, a nawet spoza granic naszego kraju. Swoją nazwę zawdzięczają one unikalnemu zabarwieniu wody, każde na inny kolor: purpurowy, żółty, błękitny i czarny. Szczególny wygląd jezior wynika ze składu chemicznego ścian i dna wyrobisk, co związane jest z historią tego miejsca mającą swój początek w odległym XVII wieku. Powstała tam wówczas kopalnia pirytu, przerabianego na kwas siarkowy. Po zlikwidowaniu kopalni i zalaniu dawnych wyrobisk, w wyniku reakcji chemicznych woda uległa zabarwieniu. Dziś to jedno z chętniej fotografowanych miejsc w regionie.

Środek Europy w Suchowoli

Jeśli na waszej liście miejsc do zobaczenia znajdują się skrajne punkty na kuli ziemskiej, w Suchowola z pewnością was zainteresuje. W tej niepozornej wsi znajdującej się nieopodal Białegostoku, mieści się punkt uznawany za geograficzny środek Europy. Określenie dokładnego środka Starego Kontynentu jest dość karkołomnym zadaniem – choćby z uwagi na umowny przebieg granicy między Europą i Azją. Według obliczeń dokonanych w roku 1775, przez królewskiego astronoma Szymona Antoniego Sobiekrajskiego, jednym z punktów określanych mianem środka Europy jest właśnie Suchowola, gdzie umieszczona jest specjalna tablica informująca przyjezdnych. Wybierając się na Podlasie nie można zatem ominąć europejskiego „centrum”.

Sopocki Krzywy Domek

Miejsce kultowe i przez wielu znane – Krzywy Domek w Sopocie to znany punkt wycieczek do Trójmiasta. Specyficzna budowla przykuwa natychmiast wzrok turystów, będąc jedną z wizytówek nadmorskiego miasteczka. Powstał on według projektu architektów Szotyńskich i Zaleskiego. Inspiracją miały być natomiast rysunki znanego grafika i ilustratora Jana Szancera. Za sprawą swoich nietuzinkowych kształtów budynek przypomina nieco oniryczny świat z bajek lub sennych majaków, gdzie zaburzone są percepcja i przestrzeń. W środku Krzywego Domku znajdują się natomiast instytucje zgoła przyziemne – sklepy, restauracje oraz siedziba radia.

Jeśli urlop wciąż przed wami, polecamy skorzystać z powyższego mini przewodnika po osobliwych miejscach w Polsce. Pamiętajcie, że aby doświadczyć niezwykłych wrażeń, nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata – czasami to, co najbardziej intrygujące znajduje się niemal na wyciągnięcie ręki.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *