Ciąża – stan błogosławiony, ale i… kosztowny

Ciąża to bez wątpienia magiczny czas, który dostarcza przyszłym rodzicom wielu wzruszeń. Niepowtarzalne dziewięć miesięcy, wypełnione radosnym oczekiwaniem na potomka jest okresem, który zapamiętuje się na całe życie. W kontekście ciąży mówi się na ogół o wyjątkowości tego czasu, w Internecie oraz kolorowej prasie znaleźć można rozmaite porady dla przyszłych mam – tak z zakresu zdrowia, jak i niezbędnych przygotowań. A te, niestety mają również swoją ciemną stronę w postaci piętrzących się wydatków. Choć chcielibyśmy myśleć wówczas jedynie o jasnej stronie oczekiwania na dziecko, nie należy zapominać o przyziemnej, a zarazem nie mniej ważnej prozie życia, jaką są finanse. Bo ciąża i zbliżający się poród oznaczają konieczność solidnego zaplanowania domowego budżetu. Pomocna może się okazać szybka pożyczka w Via SMS, dzięki której ciążowe wydatki nie będą przerażać. Sprawdźcie, na co przyjdzie wam wydać najwięcej.

Niezbędne badania

Dbanie o zdrowie i regularne badania są bardzo istotne w każdym momencie życia – zwłaszcza zaś w okresie ciąży. Przebywanie pod ścisłą kontrolą specjalistów jest warunkiem, który bezwzględnie należy spełnić, by jak najlepiej zadbać o siebie i dziecko. Opieka medyczna nie należy jednak do najtańszych. Oczywiście w ramach przysługującego ubezpieczenia zdrowotnego większość niezbędnych badań oraz wizyty u specjalistów są darmowe, jednak wiele kobiet nie chce czekać w długich kolejkach lub decyduje się na prywatne przychodnie, oferujące wyższy standard leczenia. Wówczas za opiekę zdrowotną podczas okrągłych dziewięciu miesięcy przyjdzie nam zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Pamiętajmy też, że nawet korzystając z ubezpieczenia w ramach NFZ będziemy musieli pokryć koszty niektórych badań odpłatnych oraz zakupić niezbędne leki.

Szkoła rodzenia

Kolejny wydatek to szkoła rodzenia – bardzo popularna za granicą, a i w naszym kraju ostatnimi czasy ciesząca się coraz większym powodzeniem. Podczas cyklicznych zajęć dowiedzieć się można m.in. jak budować więc emocjonalną z dzieckiem w łonie matki, jak przebiega proces od przyjęcia do szpitala aż do porodu, jakie są najczęstsze problemy u kobiet z laktacją czy spadkiem masy ciała u noworodka. Ponadto specjaliści dzielą się informacjami na temat dbania o swoje ciało w czasie ciąży oraz powrotu do aktywności seksualnej po porodzie. Choć istnieją bezpłatne zajęcia organizowane przez szpitale, warto zastanowić się nad kursem płatnym, który oferuje udział uznanych w branży lekarzy-specjalistów oraz mniejsze grupy, a co za tym idzie bardziej komfortowe warunki. Za pięciotygodniowy cykl zajęć w ramach szkoły rodzenia zapłacimy od 500 do 800 zł w zależności od miasta i szpitala.

Wyprawka dla malucha

Wyprawka dla dziecka to prawdziwy temat rzeka. Krążą legendy na temat astronomicznych sum, jakie trzeba wydać tuż przed pojawieniem się na świecie potomka. Rzeczywiście o pewne sprzęty i akcesoria musimy zadbać jak naj szybciej, by wielkich zakupów i przemeblowania mieszkania nie zostawiać na ostatnią chwilę. Najważniejsze artykuły, w które trzeba będzie się zaopatrzyć to przede wszystkim łóżeczko, wózek i fotelik samochodowy. Ceny łóżeczek wahają się od 300 zł za proste modele, do nawet 1500 zł w przypadku tych nieco bardziej profesjonalnych, wykonanych z wysokiej jakości tworzyw. Wózek również nie należy do najmniejszych wydatków. Za wózki typu gondola od wiodących na rynku producentów przyjdzie nam zapłacić ok. 1500/2000 złotych, natomiast za spacerówkę – od 700 do 1200 zł. Pozostaje również kwestia zakupu ubranek, zabawek i akcesoriów do karmienia.

Komfortowy poród

Poród to w życiu kobiety, ale i całej rodziny doświadczenie na wskroś wyjątkowe, ale i trudne. Warto więc zadbać o maksymalny komfort i poród przeprowadzić w jak najbardziej przyjaznym otoczeniu i pod profesjonalną opieką. Nie dziwi zatem, że wiele par decyduje się nie tylko na korzystanie z płatnych badań i prywatnych wizyt lekarskich, ale przede wszystkim – poród w prywatnej klinice, która oferuje bezpieczeństwo medyczne, nowoczesny sprzęt i wysoki standard pobytu w szpitalu. Koszty takiego pobytu liczone są w tysiącach złotych – w niektórych placówkach zaczynają się już od 3 tysięcy, jednak na ogół sięgają 8-9 tysięcy złotych. Mimo że suma wszystkich kosztów związanych z ciążą i porodem może przerażać, pamiętajmy, że to jeden z najważniejszych momentów w życiu, na których nie powinniśmy oszczędzać.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *