Crowdfunding – realizuj swoje plany!

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, od ładnych kilku lat robi prawdziwą karierę. Z tej opcji opłacania przedsięwzięć korzysta wiele osób – dzięki Internetowi, zaangażowanie w ciekawy projekt nawet dużej grupy ludzi jest zdecydowanie ułatwione. Jeśli w twojej głowie od dłuższego czasu kiełkuje fantastyczna inicjatywa, nie wahaj się i zaprezentuj ją w Internecie. Możesz być pewien, że znajdą się osoby chętne pomóc ci finansowo. Jeszcze lepszy start umożliwi ci szybka pożyczka.

Crowdfunding – co to takiego?

Crowdfunding to niezależny sposób finansowania, oparty na zbieraniu dobrowolnych wpłat na określone projekty. Proces ułatwiają specjalne platformy – osoby zainteresowane wsparciem jakiejś inicjatywy, przelewają na jej rzecz większe lub mniejsze sumy pieniędzy. Jeśli zainteresowanie pomysłem jest duże i darczyńców sporo, nawet drobne datki tworzą w końcu dużą pulę. Ta z kolei pomaga wystartować tym projektom, które w normalnych warunkach nie miałyby szansy na rozwój. Osoby sterujące przedsięwzięciem w zamian za wsparcie oferują darczyńcom bonusy – wejściówki na wydarzenia, gadżety i ciekawe spotkania.

Jakie projekty najczęściej są opłacane ze zbiórek crowdfundingowych? Odpowiedź brzmi… każde. Na portalach finansowania społecznościowego można znaleźć przedsięwzięcia z dziedziny sztuki, biznesu, badań naukowych i nowych technologii – pełna dowolność. Często crowdfundingowe projekty są naprawdę oryginalne – niektóre z nich po prostu nie mieszczą się w schematach!

Crowdfunding dla odważnych

Pojęcie i zjawisko crowdfundingu pojawiło się w Internecie w 2006 roku. Jak możemy przeczytać na jednej z popularnych stron finansowania społecznościowego, crowdfunding nie jest właściwie niczym nowym. We wszystkich epokach historycznych pojawiali się ludzie mający wspaniałe pomysły i jednocześnie niezbyt zasobne portfele. Niektórzy z nich byli jednak przedsiębiorczy – i to ta cecha okazała się kluczem do sukcesu.

To właśnie zbiórka społecznościowa postawiła Statuę Wolności na Liberty Island. W 1884 roku Amerykanie otrzymali słynny posąg od Francuzów – brakowało jednak miejsca, gdzie można go było umieścić. Dzięki pomysłowi Josepha Pulitzera dość szybko udało się zebrać aż 102 tysiące dolarów na budowę cokołu dla statui. Amerykanie przekazywali pieniądze dobrowolnie i z ochotą, a w zamian otrzymali miniaturki posągu.

Jeszcze wcześniej crowdfundingowe standardy wyznaczył angielski poeta Alexander Pope. W 1713 roku zamierzał zabrać się do przełożenia „Iliady”. Tłumaczenie tak obszernego dzieła jest jednak dość absorbujące – zrozumiałe zatem, że Pope w tym czasie nie mógł podjąć żadnej innej pracy. Aby zebrać pieniądze na pokrycie kosztów życia, zwrócił się do swoich przyjaciół i czytelników. W zamian za pomoc, Pope obiecał umieścić nazwiska wspierających w książce. Idea świetna, prawda? Zainteresowanych znalazło się sporo, dzięki czemu przekład został ukończony. Podobną praktykę stosują dziś muzycy – w zamian za finansowe wsparcie, umieszczają nazwiska darczyńców w napisach końcowych teledysku. Najwyraźniej pomysł sprzed 300 lat jest wciąż żywy!

Zrealizuj swoje plany

Na polskich stronach crowdfundingowych nie brakuje fantastycznych inicjatyw – widać, że Polacy są kreatywni i mają ochotę dołożyć do światowych zasobów cegiełkę swojej wynalazczości, przedsiębiorczości i… dobrego serca. Wiele osób, które występują o wsparcie, działa w ramach projektów edukacyjnych, związanych z ochroną zdrowia i środowiska. To szczytne cele, które zdecydowanie warto wspierać – niektóre projekty crowdfundingowe mają już na tyle długi staż, że stają się rozpoznawalnymi markami.

Masz pomysł na biznes? A może chcesz nagrać pierwszą płytę? Myślałeś o ciekawym projekcie społecznym? Crowdfunding jest stworzony dla wszystkich tych, którzy czują, że mają na świecie coś do zrobienia. W każdym z nas drzemie potencjał tworzenia – trzeba tylko wiedzieć, jak go uruchomić.

Najważniejsze to wystartować

W crowdfundingu wiele znaczy „dobry start” – ważny jest pomysł i przemyślany projekt. Bez względu na to, czy chodzi ci po głowie zmodernizowanie tradycyjnych stacyjek rowerowych, czy potrzebujesz pieniędzy na daleką podróż – wolontariat, przydadzą ci się fundusze na przygotowania. Szybka pożyczka będzie idealnym sposobem na pozyskanie dodatkowych pieniędzy na pierwszą, najbardziej wstępną fazę prac nad twoim projektem, jeszcze zanim przedstawisz pomysł społeczności internetowej. Chwilówka online pozwoli ci zaoszczędzić czas – nie będziesz długo czekać ani na rozpatrzenie wniosku, ani na przelew. Tym bardziej nie musisz martwić się o gromadzenie dokumentów – w Via SMS pieniądze dostaniesz szybko i od ręki.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *