Czy leki muszą być drogie

Polacy są narodem lekomanów. Wartość rynku farmaceutycznego w Polsce w 2014 r. wyniosła ponad 27 miliardy zł. To aż o 3,3 miliardy zł więcej niż rok wcześniej. Liczba kupionych leków bez recepty jest zatrważająca – W 2014r. kupiliśmy aż 680 milionów opakowań leków, czyli średnio ok. 18 opakowań leków na 1 osobę. I mowa tutaj tylko o lekach na które nie były wypisywane recepty.

Zakup leków zazwyczaj nie jest planowanym wydatkiem większości budżetów domowych, ale średnio każdy Polak wydaje na nie średnio 60zł miesięcznie. Rodzina 4 osobowa wydaje zatem aż 240zł każdego miesiąca na zakup lekarstw.  Starsze osoby wydają jeszcze więcej i dla nich może to stanowić spore obciążenie budżetu domowego.

Czy jest sposób, aby nie płacić tyle za leki? Czy zdarza Wam się nie wykupić pełnej recepty z powodu jego zbyt wygórowanej ceny? Poniżej kilka rad, jak płacić mniej za leki.

Zamienniki

Lekarze przepisują nam leki droższe, ponieważ współpracują z firmami farmakologicznymi. Jednakże w aptece doświadczony farmaceuta często sam zaproponuje tańszy zamiennik, którego skład i działanie będzie identyczne jak w przypadku droższego oryginału.

Reklamy

Nie warto sugerować się reklamami leków. Najlepszym Twoim doradcą będzie lekarz lub farmaceuta. Reklamy mają na celu jedynie zwiększenie liczby sprzedanych leków i nie można ufać reklamom w kwestii skuteczności leczenia.

Tyle ile trzeba

Każdy lek ma datę ważności. Jeśli kupujemy lek na zapas, to bardzo często okazuje się, że jest on nam zupełnie nieprzydatny. Kupowanie leków oraz późniejsze ich wyrzucanie z powodu przeterminowania jest pozbawione sensu.

Leki refundowane

Jeśli jesteś osoba starszą, warto skorzystać z programu 60+. Po rejestracji np. w aptece, osoby starsze otrzymają możliwość skorzystania z bezpłatnych porad w doborze tańszych leków.

Profilaktyka

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na lekach, jest zdrowy tryb życia. Dbając o dietę i aktywność fizyczną, nasze organizmy stają się odporniejsze. Dodatkowo znacznie opóźnimy ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób.

Sprawdzaj ceny

Najgorszym wyborem jest zakup leków na stacjach benzynowych i w hipermarketach. Leki w aptece są tańsze. Ponadto ceny w kilku różnych aptekach potrafią znacznie różnić się od siebie. Sprawdź ceny leków w pobliskich aptekach  i sprawdź, która ma najtańsze ogólnodostępne medykamenty.

Wyszukiwarka zamienników leków

Z pewnością każdy z Was korzystał chociaż raz z porównywarki cenowej. Z pomocą przychodzą podobne strony związane z lekami. Np. na stronie www.leku.pl z łatwością znajdziesz tańszy zamiennik leku. Wystarczy wpisać nazwę, a otrzymamy wynik z propozycją tańszych zamienników. Po co płacić 4,90zł za Ibuprom, skoro Ibuprofen LGO o takiej samej zawartości Ibuprofenu kosztuje prawie połowę mniej, czyli 2,49zł.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *