Edukacja w sieci? Z okazji Dnia Nauczyciela podpowiadamy, gdzie szukać ciekawych informacji

Choć edukacja kojarzy nam się głównie z zajęciami lekcyjnymi i odpytywaniem przy tablicy, obecnie istnieje szereg możliwości kształcenia i poszerzania wiedzy z dala od szkolnych ławek. Do dyspozycji mamy mnóstwo kursów i szkoleń, podczas których możemy zdobyć nowe, ważne umiejętności – również w wieku dorosłym. Co więcej, w wielu przypadkach nie musimy nawet wychodzić z domu, by rozpocząć naukę. A jest to możliwe dzięki różnego rodzaju kursom online i wartościowym stronom internetowym, na których specjaliści z danej dziedziny publikują artykuły i analizy, po jakie mogą sięgać wszyscy zainteresowani poruszanym tematem. Bardzo dużą popularnością cieszą się od jakiegoś czasu blogi, których autorami są nauczyciele, fachowcy i pasjonaci pragnący podzielić się z szerokim gronem odbiorców swoją wiedzą i doświadczeniem. Z okazji Dnia Nauczyciela podpowiadamy, gdzie w Internecie szukać wartościowych treści o charakterze edukacyjnym.

Matematyka, fizyka i projekty edukacyjne

Na początek trochę wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Godnym polecenia jest autorski blog Zdzisławy Hojnackiej, dostępny pod adresem: http://www.hojnacka.net. Pani Zdzisława pracuje jako nauczycielka matematyki i fizyki w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej. Informacje publikowane na jej blogu dedykowane są uczniom szkół ponadgimnazjalnych. Na stronie autorka udostępnia treści pomocne dla jej wychowanków, a więc terminy oddania prac i projektów, ale nie tylko. Znajdziemy tu także sporo materiałów przybliżających odbiorcom tajniki matematyki i fizyki. W znacznej mierze na stronie udostępniane są animacje, które w ciekawy i przyjazny sposób objaśniają treści z zakresu nauk ścisłych, a także prezentują przykładowe zadania z klasówek, testy, prezentacje wykonane przez uczniów.

Lekcje o Filmie

Prawdziwa gratka dla miłośników kina – blog poświęcony historii i ewolucji filmu na świecie i w Polsce. Propagujący edukację filmową i kulturalną blog znajduje się pod adresem http://www.lekcjeofilmie.pl/. Strona jest w założeniu pomocą dydaktyczną dla studentów, uczniów i nauczycieli, na którym zamieszczane są relacje z zajęć i warsztatów oraz prace i wypowiedzi studentów i uczniów. Na stronie znajdziemy też spis przydatnych książek i publikacji, z których korzysta autor bloga, a które mogą pomóc zainteresowanym tematyką filmową w zgłębianiu wiedzy na własną rękę.

English by Ann

W sieci jest obecnie mnóstwo stron, kursów online oraz blogów poświęconych nauce języków obcych. Jednym z nich jest English by Ann: http://englishbyann.blogspot.com/. Autorka bloga jest nauczycielką oraz prywatną korepetytorką, która z sukcesami przygotowuje uczniów do rozmaitych egzaminów. Preferowaną przez nią metodą nauczania jest połączenie przyjemnego z pożytecznym, a więc układanie lekcji z użyciem filmów, kreskówek, piosenek, komiksów. Blog skierowany jest raczej do młodszych uczniów, dopiero zaczynających swoją przygodę z nauką języka angielskiego. Na blogu pani Anna publikuje krótkie artykuły dotyczące np. świąt Bożego Narodzenia, wymarzonych wakacji czy nauki poprzez słuchanie muzyki. Oczywiście po angielsku. A jeśli potrzebujecie korepetycji z angielskiego dla swojej pociechy, pamiętajcie o pożyczce w Via SMS, dzięki której z łatwością poradzicie sobie z dziurą w domowym budżecie.

BelferBlog

Kolejną interesującą propozycją dla tych, którzy chcą zasięgnąć informacji o szkolnictwie oraz poznać opinie na rozmaite tematy z nim związanych kogoś, kto od lat zajmuje się edukacją, jest BelferBlog. Jest to blog Dariusza Chętkowskiego – nauczyciela z wieloletni stażem, pisarza, a także publicysty. Uczy on w jednym z łódzkich liceów języka polskiego i etyki oraz prowadzi koło filozoficzne. Jest on również wykładowcą Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi. Jego autorski blog prowadzony z ramienia poczytnego tygodnika „Polityka” znaleźć można pod adresem http://chetkowski.blog.polityka.pl/. Chętkowski publikuje na nim treści związane z szeroko pojętym szkolnictwem w Polsce, ale też porusza kwestię prowadzonej przez państwo polityki wobec szkoły, zamieszcza rady, co należałoby w tej materii poprawić. Blog jest nie tyle źródłem wiedzy edukacyjnej dla uczniów, co raczej kopalnią informacji dla ludzi zainteresowanych żywo nauczaniem lub chcących pracować w edukacji.

Edukacja przyszłości

„Edukacja przyszłości” to blog autorstwa Witolda Kołodziejczyka, a znajdziemy go pod adresem http://edukacjaprzyszlosci.blogspot.com/. Pan Kołodziejczyk jest redaktorem naczelnym czasopisma „Edukacja i Dialog”, członkiem e-Redakcji Edunews.pl, dyrektorem i założycielem innowacyjnej szkoły – Collegium Futurum w Słupsku. Jest on też ekspertem w dziedzinie wykorzystania Internetu w edukacji oraz propagatorem cyfrowej szkoły. Na swoim blogu publikuje ciekawe spostrzeżenia na temat możliwych innowacji wprowadzanych w szkołach, zamieszcza linki do wywiadów z ludźmi nauki oraz prezentuje wartościowe treści dotyczące specyfiki środowiska edukacyjnego w Polsce.

Nawet jeśli od dawna nie mamy ze szkołą wiele wspólnego, warto poczytać niektóre blogi o charakterze edukacyjnym i poszerzyć horyzonty. Jak mówi znane porzekadło, na naukę nigdy nie jest za późno.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *