Grillowanie czas zacząć! Ale jaki wybrać sprzęt?

Okres wzmożonego grillowania na łonie natury można uznać za oficjalnie rozpoczęty. Lato to wszak idealny moment na wypoczynek na działce, którego nieodzownym elementem jest wrzucenie na ruszt ulubionych smakołyków i cieszenie się relaksem z dala od zgiełku miasta. Dla naturszczyków w grillowaniu wybór odpowiedniego sprzętu może być wszelako nie lada zagwozdką. Preferencje na świecie bywają bardzo odmienne – podczas gdy większość Polaków przywykła do urządzeń na węgiel, Amerykanie najczęściej korzystają z tych na gaz. Jaki więc typ grilla wybrać? Niezależnie od rodzaju urządzenia, na który się zdecydujecie pamiętajcie, że dzięki szybkiej pożyczce w Via SMS nie musicie martwić się o wydatki. Wyjaśnijmy tymczasem, jakie są zalety i wady dostępnych na rynku sprzętów barbecue.

Grill gazowy – konieczny certyfikat

Zacznijmy od grillów gazowych, które umożliwiają dość szybkie i łatwe przygotowanie posiłku na łonie natury. Nie jest trudno utrzymać je w czystości – nie generują bowiem popiołu i sadzy na ruszcie, jak ma to miejsce w wyniku palenia drewna w przypadku grilla węglowego. Urządzenie na gaz charakteryzuje się również tym, że łatwo można sterować wielkością płomienia, a więc i temperaturą potrawy. Niewątpliwą wadą jest zaś konieczność noszenia butli z gazem oraz kwestie bezpieczeństwa. Użycie gazu generalnie nie jest wszak najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Z uwagi na powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość urządzenia oraz dopilnować wszelkich środków ostrożności. Przede wszystkim grill musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa, o czym warto pamiętać rozglądając się za sprzętem barbecue. Dla pewności starajmy się za każdym razem ustawiać grill w bezpiecznej odległości od wszelkich materiałów mogących łatwo zająć się ogniem. Ten rodzaj urządzenia jest też zdecydowanie najdroższy – ceny zaczynają się od kilkuset złotych lecz z uwagi na jakość wykonania, a co za tym idzie bezpieczeństwo, nie warto kupować tańszego egzemplarza.

Grill węglowy – aromat potraw a zdrowie

To najchętniej wybierany przez Polaków typ urządzenia do grillowania. Nic w tym dziwnego – daje on możliwość przyrządzenia potraw o niepowtarzalnym maku i pożądanym, lekko zadymionym aromacie, kojarzącym się z letnimi ogniskami z czasów dzieciństwa. Źródłem energii jest w tym przypadku węgiel drzewny, dlatego grill węglowy nie wymaga zasilania, co sprawia, że używać go możemy niemal w dowolnym miejscu. Bardzo ważne jest, by nasz grill węglowy był zrobiony z odpowiedniego tworzywa – np. z żeliwa, stali nierdzewnej lub emalii porcelanowej. Zwróćmy również uwagę na to, by miał pokrywę z regulatorem dopływu powietrza, co może być bardzo istotne przy przyrządzaniu niektórych potraw. Poza tym używając zakrywanego urządzenia możemy grillować nawet w czasie deszczu. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych. Choć większość użytkowników twierdzi, że smak potraw grillowanych z pomocą tego typu urządzenia jest niezastąpiony, sporną kwestią pozostaje wpływ wydzielających się w czasie palenia toksyn na nasze zdrowie. Francuscy naukowcy w wyniku przeprowadzonego eksperymentu dowiedli, że powstające wówczas dioksyny odpowiadają wypaleniu… 220 papierosów. Jeśli więc upieramy się przy tego typu grillu, zadbajmy nie tylko o materiał, z jakiego jest wykonany, ale i jakość podpałki – używać należy wyłącznie węgla drzewnego lub drewna z drzew liściastych.

Grill elektryczny – nowoczesność i wygoda

Ten typ grilla uznawany jest za najbardziej przyszłościowy, gdyż jego obsługa jest zdecydowanie najłatwiejsza oraz generuje najmniej zanieczyszczeń, a przyrządzone w ten sposób jedzenie jest dużo zdrowsze. Zamiast ognia mamy tu podgrzewaną płytę elektryczną – wygodną w czyszczeniu. Podstawową zaletą tego rodzaju urządzeń jest właśnie ich wygoda i prostota w użytkowaniu, nawet w trudniejszych warunkach. Jeśli więc nie dysponujesz pokaźnych rozmiarów działką, na której możesz swobodnie grillować nie martwiąc się o otaczających sąsiadów, a jedynym ku temu miejscem jest maleńki ogródek, zapomnij o grillach gazowych czy tym bardziej węglowych. Grill elektryczny mając najmniejsze gabaryty zmieści się nawet w małej przestrzeni przydomowego ogródka. Nie wymaga również noszenia niewygodnej butli z gazem czy węgla drzewnego, a przede wszystkim nie sprowadzi na amatora grillowania gniewu sąsiadów, którym już po chwili zacząłby doskwierać dym pochodzący z urządzenia na węgiel. Warto mieć to na uwadze, jeśli nie chcesz zostać okrzyknięty najbardziej uciążliwym sąsiadem w okolicy. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Grill elektryczny ma jednak pewną wadę – jako produkt nowoczesnej technologii z prawdziwym rytuałem grillowania nie ma zbyt wiele wspólnego. Dla miłośników atmosfery towarzyszącej grillowaniu i klimatu, którego elementem jest choćby specyficzny aromat dymu, może to być znaczący problem.

Wybór odpowiedniego grilla może nastręczać sporo problemów, zwłaszcza tym z nas, którzy nigdy wcześniej nie dokonywali tego rodzaju zakupów. Niezależnie od rodzaju urządzenia, pamiętajcie, by posiadało odpowiednich rozmiarów ruszt, możliwość regulacji temperatury oraz dodatkowe miejsce na akcesoria, takie jak szczypce czy łopatki do mięsa.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *