Innowacje, postęp i najnowsze technologie. Czyli konferencja Web Summit w Lizbonie

Design, muzyka i moda spotykają się tu z wielkim biznesem i innowacyjnymi technologiami. Wśród gości prezesi i dyrektorzy gigantów w rodzaju Microsoft, Google czy Pixar w towarzystwie przedstawicieli największych na świecie koncernów medialnych, jak choćby CNN czy Financial Time. A to wszystko podczas jednej konferencji, która w ciągu kilku lat dogoniła renomą i popularnością najważniejsze wydarzenia w branży technologicznej. Panie i Panowie, rezerwujcie lot: w listopadzie obieramy kierunek na Półwysep Iberyjski. W Lizbonie będzie miała bowiem miejsce konferencja Web Summit 2016.

Postęp technologiczny jest, jak się zdaje, główną siłą napędową współczesnego świata. Każdego dnia jesteśmy informowani o kolejnych wynalazkach, które jeszcze kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu, cytując Szekspira, nawet „nie śniły się filozofom”. Ani fantastom – choćby w ich najśmielszych wizjach. Telefony, za pomocą których możemy nie tylko porozumiewać się z osobami oddalonymi od nas o tysiące kilometrów, ale wysyłać do nich maile czy prowadzić wideo rozmowy, stały się codziennością – czymś oczywistym i dostępnym niemal w każdym zakątku świata. Facebook powoli zastępuje nam to, co tu i teraz, a przecież co chwilę pojawiają się nowe aplikacje, dzięki którym rzeczywistość wirtualna staje się bardziej realna niż kiedykolwiek. A niekiedy bardziej od tego co namacalne atrakcyjna. Intensywnie rozwija się też nauka: innowacyjne metody leczenia wykorzystywane choćby w medycynie molekularnej czy przy tworzeniu hodowli komórek macierzystych pozwalają dziś diagnozować choroby w ich najbardziej podstawowym stadium, z biegiem lat dając coraz większą nadzieję na wynalezienie lekarstwa na raka – swoistego świętego Graala medycyny, jednej z ostatnich granic, jakie pozostały nam do przekroczenia.

Choć żyjemy w świecie nieograniczonych możliwości, jakie dają nam osiągnięcia nauki i techniki, z których – mniej lub bardziej świadomie –  korzystamy niemal każdego dnia, w mediach branży tej nie poświęca się zbyt wiele uwagi – dużo większym zainteresowaniem cieszy się choćby polityka postrzegana jako coś, co bezpośrednio nas dotyczy i ma realny wpływ na nasze życie. Wszelkie wydarzenia z dziedziny najnowszych technologii nie traktowane są zbyt poważnie, mówi się o nich raczej w formie wzmianek, nowinek mających przykuć uwagę odbiorcy i zaciekawić go przez moment. Tymczasem jest to wyjątkowo prężnie rozwijająca się dziedzina, która wbrew pozorom nie jest aż tak odległa, jak przeciętnemu Kowalskiemu mogłoby się wydawać. Nic zatem dziwnego, iż branża IT przyciąga coraz większe zainteresowanie marketerów i wchodzących na rynek młodych przedsiębiorców.

Jedna konferencja – milion możliwości

Ostatnimi laty hermetyczne środowisko skupione wokół najnowszych technologii oraz związanych z nim produktów i usług rozrasta się, docierając do coraz większej rzeszy zainteresowanych. Z tego względu organizuje się na świecie szereg konferencji poświęconych innowacyjnym projektom, redefiniującym wciąż na nowo pojęcie bariery nie do pokonania w dziedzinie techniki. Wkraczające dopiero na rynek start-upy mają podczas tychże konferencji niepowtarzalną możliwość zaprezentowania swoich niestandardowych pomysłów, spotkania potencjalnych inwestorów, wreszcie – nawiązania znajomości z osobami z najróżniejszych dziedzin i pochodzących z najdalszych zakątków świata. Jednym z takich wydarzeń jest konferencja Web Summit, organizowana od 2010 roku, kiedy to dwójka młodych Irlandczyków wprowadziła istny powiew świeżości i stworzyła branżowy event, który przerósł ich najśmielsze oczekiwania, odbijając się szerokim echem – nie tylko w owym hermetycznym świecie technologii, ale i w świecie mediów, a zwłaszcza social mediów, dzięki którym popularność tej, początkowo lokalnej, inicjatywy z roku na rok jest coraz większa. Design, muzyka i moda spotykają się tu z wielkim biznesem i innowacyjnymi technologiami. Wśród gości znajdują się prezesi i dyrektorzy gigantów w rodzaju Microsoft, Google czy Pixar w towarzystwie przedstawicieli największych na świecie koncernów medialnych, jak choćby CNN czy Financial Time. A to wszystko podczas jednej konferencji, która dogoniła renomą i popularnością najważniejsze wydarzenia w branży. W ciągu tych pięciu lat ze zjazdu liczącego niespełna 300 osób, Web Summit wyewoluowała do postaci olbrzymiej masowej imprezy, na którą przyjeżdżają ludzie z całego świata. Tak było rok temu, kiedy to do Dublina przybyli reprezentanci ponad 15 tysięcy firm oraz, bagatela, 42 tysiące uczestników, czyli dokładnie dwa razy więcej niż w roku 2014 oraz. Jeżeli tendencja się utrzyma, tej jesieni Lizbona – bo to właśnie tam będzie miała miejsce tegoroczna edycja imprezy – stanie się przez moment jedną z najbardziej obleganych europejskich stolic. Save the date: Web Summit 2016 rozpocznie się już 7 listopada.

Nie tylko technologie

Wyjazd na Web Summit może być też znakomitą okazją do nadrobienia podróżniczych zaległości i zorganizowania spóźnionego urlopu. Lizbona to wszak niezwykle malownicza, zabytkowa i tętniąca życiem metropolia, która zaskoczy ogromem możliwości i atrakcji zwłaszcza tych z nas, dla których podróże na Półwysep Iberyjski zaczynały się i kończyły w Hiszpanii. Portugalia to tymczasem kraj posiadający wyjątkową przyrodę, ciepły śródziemnomorski klimat i doceniane na świecie zabytki. Dość powiedzieć, że aż 14 portugalskich obiektów zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, m. in. lizboński klasztor Hieronimitów czy usytuowana nieopodal monumentalna wieża Torre de Belém. Na stronie internetowej Web Summit znajdziemy wiele propozycji hoteli w Lizbonie, ulokowanych w dogodnych miejscach, skąd łatwo będzie nam nie tylko dotrzeć na wydarzenia organizowane w ramach konferencji, ale i udać się do najważniejszych turystycznie miejsc. Jeśli marzycie o tym, by wybrać się do słonecznej Lizbony, a brak środków na koncie spędza Wam sen z powiek, nic straconego – szybka chwilówka w VIA SMS rozwiąże finansowy problem. Pieniądze otrzymacie już w 15 minut – bez poręczycieli i zaświadczeń. Po chwili będziecie mogli rezerwować lot i planować wyjazd.

Dla większości z nas Portugalia to przede wszystkim sąsiad Hiszpanii, ojczyzna Magellana i kraj wybrzeży i winnych latorośli. Kojarzy nam się głównie ze smakiem porto, dźwiękami fado oraz… twarzą Cristiano Ronaldo. Od listopada, dzięki Web Summit zestaw skojarzeń z Portugalią i jej stolicą Lizboną powinien poszerzyć się nam o jeszcze jedno słowo, jakim jest… technologia.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *