Inteligentny zegarek ulepszy Twój trening? Smart watch wodzi na pokuszenie miłośników biegania

Moda na zdrowy styl życia i aktywność fizyczną w ciągu ostatnich lat zmieniła nasze społeczeństwo nie po poznania. Z kanapowych podjadaczy i siłownio-fobów, których jedyną aktywnością było dotychczas sięganie po pilot od telewizora, zaś ulubionym sportem wyczynowe leżenie na kanapie, przepoczwarzamy się stopniowo w mistrzów odchudzania i domorosłych ekspertów od  zdrowego żywienia, którzy wszystkich wokół zarażają swoim entuzjazmem. Ścieżki rowerowe niegdyś świecące pustkami, dziś zapełnione są amatorami jazdy na dwóch kółkach, kluby fitness i siłownie niezależnie od sezonu i pogody mają komplet, a płyty z treningami Ewy Chodakowskiej, która została dawno już okrzyknięta trenerką wszystkich Polek, sprzedają się niczym świeże bułeczki. W mediach jest podobnie – w Internecie i kolorowej prasie, jak grzyby po deszczu mnożą się poradniki i tutoriale z gotowymi zestawami ćwiczeń i poradami z zakresu odżywiania/odchudzania/trenowania. Dzień bez treningu (albo chociaż poczytania o nim) to wszak dzień stracony! Fit-szaleństwo trwa w najlepsze i nic nie wskazuje na zatrzymanie fali sportowej euforii miłośników aktywności fizycznej, którzy przy pomocy hantli i hula hop – powtarzając za swoim guru Chodakowską – codziennie stają do walki o „najlepszą wersję siebie” (a przynajmniej szczuplejszą).

Galopująca jak zawsze technologia, idąc (a właściwie biegnąc) w ślad za rozwijającą się modą na bieganie, które stało się ostatnimi czasy jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, wyszła (a w zasadzie wybiegła) naprzeciw oczekiwaniom miłośników joggingu, tworząc coraz bardziej zaawansowane gadżety i aplikacje mające ułatwić im życie i, rzecz jasna, bieganie. Prawdziwym przebojem okazuje się być smartwatch, którego głównym zastosowaniem jest monitorowanie treningu na bieżąco oraz mierzenie naszej codziennej aktywności fizycznej. Na rynku istnieje już kilka tego typu produktów, reklamowanych jako absolutnie niezbędny element wyposażenia każdego szanującego się amatora biegów. Czy coś nowego w tym temacie ma nam do zaoferowania uwielbiana na całym świecie firma z poczciwym zielonym jabłuszkiem w logo?

Zwykły gadżet, zabawka, czy nieodzowny towarzysz treningu?

Moda na aktywność fizyczną – w tym bieganie – stała się dla wielu firm istną żyłą złota. Modne ubrania w sam raz na stylowy trening, niezbędny sprzęt sportowy, wreszcie – designerskie gadżety, mające na celu zapewnienie nam maksymalnego komfortu i efektywności ćwiczeń. Co chwilę pojawiają się nowe akcesoria, które jeszcze mocniej skłonią nas do pracy nad kondycją i „najlepszą wersją siebie”, firmom je produkującym zapewnią zaś niebagatelne przychody, napędzane przez reklamę i marketing. Smartwatch jest doskonałym przykładem modnego gadżetu, który wykorzystując współczesną obsesję na punkcie zdrowego stylu życia i wszelkiego rodzaju aktywności z nim związanych, kusi miłośników nie tylko sportu, ale i nowych technologii. Dzięki niemu sprawdzimy ile kilometrów udało nam się pokonać podczas porannego joggingu albo na ile efektywny był nasz wyczerpujący trening na siłowni. Jeśli nie możecie powstrzymać się przed kupnem modnej treningowej „zabawki”, zwróćcie najpierw uwagę na kilka technicznych niuansów. Po pierwsze dobry smartwatch musi być kompatybilny z naszym smartfonem – posiadacze Androida powinni zatem zaopatrzyć się w zegarek do biegania wyposażony w identyczny system. Rzecz ma się podobnie z Apple. Tylko wówczas bowiem odniesiemy maksimum korzyści z posiadania smartwatcha: podczas treningu błyskawicznie odbierzemy powiadomienia z naszego połączonego z zegarkiem telefonu, którego nie będziemy musieli zabierać ze sobą. Ważne, by nasze akcesorium posiadało krokomierz oraz GPS, co ułatwi dokładny pomiar czasu oraz późniejsze obejrzenie przebytej trasy, a także pulsometr – to z kolei sprawdzi się zwłaszcza u tych biegaczy, którzy miewają problem z utrzymaniem właściwego pulsu podczas treningu. Warto również zwrócić uwagę na jakość tworzywa, z którego zegarek został wykonany – aby nasz smartwatch nie uległ uszkodzeniu np. podczas deszczu, niezbędna zdaje się być jego wodoszczelność i odporność na zadrapania Produkt od Apple poza super-wytrzymałą baterią, która nie wymaga ładowania nawet do 18 godzin, dodatkowo przekonuje estetycznym, minimalistycznym designem.

Na każdą kieszeń?

Jak wygląda koszt modnego gadżetu dla biegaczy? Ceny wahają się od kilkuset złotych w przypadku mniej znanych firm, takich jak Garett czy Manta, do niespełna dwóch tysięcy za produkt od Apple. Podejmując decyzję warto oczywiście wziąć pod uwagę nie tylko kwestię oszczędności, ale i stopień zaawansowania swojej biegowej pasji – jeśli chcemy maksymalnie udoskonalać umiejętności, a codzienny trening to dla nas coś więcej niż 30-minutowy jogging po parku, lepiej wybrać droższy, za to porządnie wykonany smartwatch, który w stu procentach spełni swoje zadanie. Jeżeli nie dysponujecie akurat potrzebną gotówką, możecie skorzystać z ekspresowej pożyczki w VIA SMS – pieniądze otrzymacie już w 15 minut, a wybierając kwotę od 100 do 1500 złotych przy pierwszym wniosku.

Moda na zdrowy styl życia i aktywność fizyczną to bez wątpienia jeden z najsilniejszych i chyba najbardziej wartościowych trendów ostatnich lat. Polacy ochoczo stanęli do boju o smukłą sylwetkę, wytrwale trenując i pokonując kolejne swoje ograniczenia. Można przypuszczać, że duch sportowy szybko w narodzie nie zginie, ba! Zdaje się, że dopiero ma rozgrzewkę.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *