Jak na świecie świętuje się Nowy Rok

Niemalże na całym świecie, niezależnie od wierzeń oraz kultur, obchodzi się Nowy Rok. Niemniej jest wiele różnic i wyjątkowości w sposobie żegnania starego roku i witana nowego. Poza występującymi wszędzie elementami hucznej zabawy, głośnej muzyki, tańców i fajerwerków – w różnych miejscach świata możemy spotkać się z nietypowymi rytuałami oraz zwyczajami.

Tradycja rozpoczynania Nowego Roku w dniu 1 stycznia wprowadził  Juliusz Cezar w reformie kalendarzowej. Większość ludzi na ziemi obchodzi obecnie Nowy Rok właśnie 1 stycznia, ale nie jest to jedyna data. Wyznawcy obrządku wschodniego witają Nowy Rok 1/14 stycznia (podwójne datowanie). 14 stycznia, to początek roku wg kalendarza gregoriańskiego. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana w Azji, gdzie dzień obchodzenia Nowego Roku jest ruchomy, zgodnie z kalendarzem księżycowym. Przeważanie Nowy Rok obchodzony jest w styczniu lub w lutym. W Chinach Nowy Rok witamy jest zarówno 1 stycznia, jak i pomiędzy 21 stycznia a 19 lutego, zgodnie z kalendarzem chińskim.

Niezależnie od daty, Nowy Rok witany jest na różne sposoby w różnych częściach świata.

Polska

Sylwester obchodzony w Polsce, to czas wspólnej zabawy wśród znajomych na balach oraz mniej oficjalnych imprezach. Syto zastawiony stół oraz dobre samopoczucie powinno przynieść pomyślność w nadchodzącym roku. Wśród życzeń noworocznych często można usłyszeć zwrot „Do siego Roku”, a niektórych regionach wciąż aktualny jest zwyczaj, że pierwszą osobą wchodzą do domu powinien być mężczyzna.

Szkocja

Szkoci 31 grudnia toczą po ulicach podpalone beczki symbolizujące mijający stary rok oraz ustępujące miejsca nowemu. Sylwester nazywany jest „Hogmanay”, co prawdopodobnie oznacza „noc nadchodzącego roku”.

Anglia

Kiedy Big Ben wybija godzinę 12, nad Tamizą pojawia się deszcz fajerwerków. Wielu Londyńczyków płynie w tę noc po Tamizie malowniczym parowcem. Ponadto obywa się wielka parada z udziałem tysięcy muzyków, klaunów i tancerzy.

Australia

Równo o północy rozbrzmiewa się hałaśliwy odgłos dzwonów kościelnych, klaksonów, gwizdków i przeróżnego rodzaju grzechotek. Wielu Australijczyków urządza pikniki na plaży, a 1 dzień Nowego Roku spędzany jest na świeżym powietrzu.

Bułgaria

Nietypowym zwyczajem Bułgarów jest uderzanie przez dzieci osoby starsze urządzeniem o nazwie „surwakane”. Dzieci otrzymują za to drobne prezenty. Surwakane, to gałązka derenia ozdobiona wstążkami, koralikami, suszonymi owocami, prażoną kukurydzą i monetami.

Cypr

Na Cyprze równolegle z Nowym Rokiem obchodzi się dzień św. Bazylego. Mieszkańcy Cypru przygotowują ciasto migdałowe z ukrytą monetą. Ten, kto ją znajdzie, na mieć szczęście przez cały rok. Dodatkowo, w związku z dniem św. Bazylego, dzieci otrzymują prezenty.

Francja

Młodzi Francuzi, podobnie jak Polacy, Sylwestra spędzają bawiąc się w klubach i na dyskotekach. Do jedzenia podaje się głównie ostrygi, foie gras oraz sery. Nowy Rok witany jest na Polach Elizejskich. Ponadto Francuzi obdarowują najbliższych znajomych drobnymi prezentami.

Włochy

We Włoszech Nowy Rok witany jest hucznymi zabawami i karnawałami. Rzucane są serpentyny, a także przygotowywane są również specjalne kukły, które poruszając rękoma i oczami tworzą zabawną mimikę. We Włoszech założenie czerwonej bielizny ma ułatwić znalezienie w nadchodzącym roku męża.

Dania

Duński sylwester słynie z tłuczenia niezliczonych ilości talerzy. Im więcej potłuczonych talerzy, tym więcej przyjaciół. W Danii przyrządza się ciasto o wyjątkowych kształtach, zwane „kransekake”. Ponadto Duńczycy „wskakują” w Nowy Rok, zeskakując o północy z krzesła.

Rosja

Rosja jest jednym z Państw, które obchodzą Nowy Rok w nocy z 13 na 14 stycznia. Najczęściej świętuje się rodzinnie w domu, skradając życzenia oraz obdarowując się prezentami przyniesionymi przez Dziadka Mroza.

Irak

Irakijczycy Nowy Rok witają strzelając w powietrze z karabinów maszynowych. Każdy Irakijczyk z krwi i kości, posiada w domu przynajmniej 1 taki karabin i 2 magazynki.

Brazylia

Najsłynniejszym miejscem witania Nowego Roku w Brazylii jest plaża Copacabana w Rio de Janeiro, gdzie spędzany sylwester jest drugim najważniejszym wydarzeniem, zaraz po karnawale. Copacabana oraz sąsiednie plaże odwiedzane są w tym czasie przez rzesze turystów. O północy wystrzeliwane są fajerwerki.

Hiszpania

W Hiszpanii do północy zabawa odbywa się w gronie rodzinnym. Wraz z nastaniem Nowego Roku, Hiszpanie muszą zjeść 12 winogron, wymawiają po jednym życzeniu po zjedzeniu każdej sztuki.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *