Jak zabezpieczyć telefon

Telefon od dawna nie stanowi jedynie urządzenia do kontaktowania się ze znajomymi. Oprócz funkcji telefonowania oraz wysyłania wiadomości tekstowych, współczesne telefony komórkowe są urządzeniami multimedialnymi. Smartfony posiadają wbudowane aparaty i kamery, mogą być zsynchronizowane z kontami pocztowymi, facebookiem, książką adresową itd.  Tym sposobem przechowujemy w telefonie coraz więcej informacji. Zdjęcia, filmy, e-maile, hasła i inne cenne informacje zbierane są przez zainstalowane aplikacje. Jak zabezpieczyć smartfon, aby dane na nim były bezpieczne?

Dla nikogo nie będzie odkryciem, że obecne smartfony potrafią więcej, niż komputery osobiste jeszcze 8-10 lat temu. Wielordzeniowe procesory i wydajna grafika sprawiają, że współczesne telefony służą nie tylko jako centrum rozrywki, ale również pomagają w pracy. Warto zatem pomyśleć o zabezpieczeniu telefonów tak, jak zabezpieczamy nasze komputery i zainstalowane na nim programy.

1.       Blokada

Telefon możemy zablokować poprzez nadanie karcie SIM numeru PIN, a także poprzez blokowanie ekranu niestandardową blokadą graficzną. Aby odblokować telefon, należy narysować palcem określoną ścieżkę, wcześniej przez nas zdefiniowaną. W przeciwnym razie dostęp do większości funkcji iw w telefonie będzie zablokowany.

Niektórzy producenci telefonów  wprowadzili również czytnik linii papilarnych. Coraz modniejsze staje się również rozpoznawanie głosowe lub rozpoznawanie twarzy, czyli Face Unlock.

Warto korzystać z niestandardowych metod zabezpieczenia telefonów, a kody PIN konfigurować w sposób trudny do odgadnięcia.

2.       Szyfrowanie

Złamanie kodu PIN oraz przywrócenie standardowych ustawień telefonu, to dla wprawionego złodzieja żadna przeszkoda. W takich sytuacjach należy pomyśleć o zaszyfrowaniu danych w telefonie. Przeważnie wystarczy pobrać aplikację szyfrującą. Tego typu programy zabezpieczają dane przechowywane w pamięci urządzania i nie obniżają wydajności telefonu.

3.       Ściągać z pewnych źródeł

Pobieranie programów z niepewnych źródeł, torrentów i serwerów przechowujących pliki, to duże ryzyko. Pobrane pliki mogą być zainfekowane wirusami lub zmienione tak, aby wykradały dane z telefonu. Warto korzystać tylko i wyłącznie z oficjalnych stron i sklepów jak: Google Play, Windows Phone Apps+Games czy App Store. Jednak nawet i tam należy rozważnie dobierać aplikacje. Można w tym celu kierować się zasadą, im więcej było pobrań danej aplikacji, tym większe prawdopodobieństwo, że jest ona bezpieczna.

4.       Aktualizacja

Aktualizacja oprogramowania to klucz do bezpieczeństwa telefonu. Twórcy systemów wydają aktualizacje nie tylko ze względu na ulepszenia funkcjonalności i wydajności, ale również likwidują dziury, przez które mogłyby następować ataki hakerów.

5.       Program antywirusowy

Na rynku jest wiele programów antywirusowych. Wiele z nich oferuje wersje na różne systemy operacyjne dedykowane dla smarfonów. Kierując się wyborem programu antywirusowego warto sprawdzić, który program na bieżąco aktualizuje bazy danych o wirusach. Najlepsze programy pozwalają również na ustalenie lokalizacji telefonu w razie zgubienia lub kradzieży jak również na zdalne zablokowanie urządzenia. Po instalacji programu antywirusowego warto założyć konto internetowe u dostawcy oprogramowania, aby w razie zagrożenia móc zdalnie sterować zgubionym lub skradzionych telefonem.

6.       Ostrożnie z Wi-Fi

Korzystanie z ogólnodostępnych Wi-Fi zawsze niesie za sobą ryzyko. O ile korzystanie z internetu czy przeglądanie Facebooka nie jest związane z dużym ryzykiem, to już wykonywanie przelewów przez bankowość internetową podczas korzystania z Wi-Fi w kawiarni, może być nieodpowiedzialne. Ważne zadania wykonywane telefonem, zdecydowanie lepiej wykonywać z wyłączonym Wi-Fi. Warto mieć kontrolę nad tym z którego punktu dostępowego łączy się nasz telefon, więc zalecamy wyłączenie opcji automatycznego logowania się do najbliższej dostępnej otwartej sieci Wi-Fi.

Pamiętajcie! Żadne oprogramowanie nie zastąpi Was w stu procentach i warto pomyśleć zawsze, kiedy wysyłamy zdjęcia do sieci, ściągamy aktualizacje lub nowe aplikacje. Przed zaakceptowaniem warunków użytkowania należy zawsze sprawdzić warunki korzystania z usługi oraz jaki dostęp przydziela się instalowanym aplikacjom poprzez zatwierdzenie regulaminu użytkowania.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *