Już wkrótce ferie! Jak zorganizować zimowy wypoczynek?

Większości z nas styczeń kojarzy się z trudnym i pracowitym czasem, kiedy rozleniwieni świąteczną labą musimy na nowo przystosować się do codzienności obfitującej w różnorakie obowiązki i przezwyciężyć, powodowany niezbyt zachęcającą do wychodzenia z domu aurą, zimowy marazm. Nowe projekty i zawodowe wyzwania pojawiające się wraz z początkiem stycznia wymagają naszej wzmożonej aktywności i działania na pełnych obrotach. Nic dziwnego, że z nostalgią wspominamy wówczas szkolne lub studenckie czasy, gdy początek roku zwiastował długo wyczekiwany zimowy wypoczynek. Ferie to bowiem dwa tygodnie niczym niezmąconego relaksu, wyjazdów i rozkoszowania się przerwą od nauki i wszelkich obowiązków. Wykorzystać je można na wiele sposobów – zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych pociech organizowane są zimowiska i obozy tematyczne, w czasie których dzieci uczą się jazdy na nartach, sztuk walki lub poznają tajniki nowego języka. Studenci z kolei chętnie organizują zimowe wyjazdy we własnym zakresie, decydując się często na zagraniczne wojaże w towarzystwie znajomych. Jako że do rozpoczęcia ferii w niektórych województwach pozostał już tylko tydzień, podpowiadamy, jaki w tym roku warto obrać kierunek.

Szaleństwa na śniegu

Sporty zimowe to najbardziej popularna forma aktywnego wypoczynku o tej porze roku. Miłośnicy nart i snowboardu z utęsknieniem wyczekują wolnych od zajęć dni, by wyjechać w góry i poszaleć na stoku. Pogoda, która nie rozpieszcza obecnie zmarzluchów, dla amatorów białego puchu jest tymczasem wprost wymarzona – warto więc wykorzystać ją w stu procentach. Pierwszym skojarzeniem pozostaje w tym temacie Zakopane, nie bez przyczyny określane zimową stolicą Polski i prawdziwym rajem dla narciarzy i snowboardzistów. Moment na zakup zimowego sprzętu jest idealny – trwają wszak sezonowe wyprzedaże, więc potrzebne akcesoria kupimy nawet o połowę taniej. Jeśli nie dysponujemy własnym sprzętem, nic straconego – na miejscu znajdziemy bowiem wypożyczalnie udostępniające narty, kaski i odpowiednie obuwie. Koszty oscylują wokół 30/40 zł za dobę w przypadku osoby dorosłej oraz 20/30 zł w przypadku dzieci. Mnogość sportowych atrakcji to jednak nie wszystko, co Zakopane ma turystom do zaoferowania. Zmęczeni szaleństwami na śniegu możemy w wolnej chwili udać się na spacer po mieście lub przejażdżkę psim zaprzęgiem. Popularne są również odbywające się codziennie w sezonie zimowym kuligi z pochodniami przy Dolinie Kościeliskiej. Organizatorzy zapewniają odbiór busem z miejsca zakwaterowania, tradycyjny poczęstunek oraz pobyt w regionalnym szałasie, który umili nam prawdziwa góralska kapela. Koszt tego typu atrakcji to 60 zł za osobę dorosłą oraz 45 zł za dziecko. Będąc w Zakopanem wato również udać się do tutejszego Aquaparku, w którym prócz basenów rekreacyjnego i rekreacyjno-pływackiego do dyspozycji gości pozostają sauny, jacuzzi, kręgielnia oraz zjeżdżalnie, z których najdłuższa ma aż… 166 m!

Morze nie tylko latem

Choć polskie morze kojarzy nam się na ogół z rozgrzaną słońcem plażą pełną turystów, warto udać się tam nie tylko latem, kiedy Bałtyk przeżywa prawdziwe oblężenie. Również zimą jest to atrakcyjna destynacja podróży, a nadmorski krajobraz o tej porze roku potrafi zachwycić surowym pięknem ośnieżonych plaż i rozbijających się o brzeg gęstniejących od kryształków lodu fal. Ferie to doskonały czas na zorganizowane wyjazdy nad morze ze względu na wzmożone zimą działanie zdrowotnego jodu, o czym nie każdy wie. Zwolennicy zwiedzania i spokojnego wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku będą z pewnością zachwyceni cichą okolicą i fantastycznym powietrzem. I tak na przykład w Trzęsaczu możemy podziwiać słynne ruiny gotyckiego kościoła, XIX wieczny zespół pałacowy oraz udać się do Multimedialnego Muzeum na Klifie, w którym w kreatywny sposób zapoznamy się z historią regionu. W Świnoujściu z kolei warto odwiedzić Park Zdrojowy z XIX wieku, zespół fortów Twierdzy Świnoujście nad rzeką Świną, czy Latarnię Morską. Nadmorski kurort, będący popularnym kierunkiem letnich wojaży nie przestaje tętnić życiem nawet zimą, oferują turystom mnóstwo atrakcji w postaci zimowych rejsów czy wycieczek dla grup zorganizowanych podczas ferii. Miejscowości położone nad Bałtykiem to dobry kierunek na ferie również z czysto pragmatycznych względów – koszty zakwaterowania o tej porze roku są zdecydowanie niższe niż ma to miejsce w sezonie letnim, gdy nad morze ściągają prawdziwe tłumy turystów z całej Polski. Za pokój w Świnoujściu dla 4 osób, zlokalizowany w cichej okolicy Parku Zdrojowego nieopodal morza zapłacimy już od 100 zł za dobę. W Gdańsku za pobyt w hotelu zapłacimy od 200 zł za pokój trzyosobowy do 420 zł za apartament przeznaczony dla sześciu osób.

Sposób na zimowe wydatki

Mimo oczywistej radości naszych pociech związanej z długo wyczekiwanym wyjazdem na zimowe ferie, w głowach rodziców pojawia się zgoła nieprzyjemna myśl o czekających ich wydatkach związanych z opłaceniem obozu, zimowiska czy też rodzinnej podróży w góry lub nad morze. Alternatywą dla wyjazdów wciąż pozostają ferie w mieście – różne ośrodki i domy kultury organizują wszak wówczas szereg zajęć i kursów, dzięki którym dzieci i młodzież w kreatywny sposób spędzą czas nie nudząc się przed ekranem telewizora czy komputera. Wspólne wycieczki do kina czy teatru, zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne, a nawet warsztaty kulinarne czy rękodzieła artystycznego z pewnością zadowolą najmłodszych, nie nadwyrężając przy tym zanadto domowego budżetu. Jeśli jednak nie lubicie chadzać na kompromis, a wyjazd na ferie planowaliście od dawna, nie zapominajcie o najszybszym i zupełnie darmowym sposobie na zimowe – i nie tylko – wydatki. Ekspresowa pożyczka w Via SMS załata dziurę w budżecie w, jak sama nazwa wskazuje, wyjątkowo ekspresowym tempie. Pieniądze otrzymacie wszak już w 15 minut. Wymarzone ferie nareszcie są w zasięgu ręki i, co ważne – portfela.

Możliwości organizowania wypoczynku podczas ferii jest, jak wiać, całe mnóstwo – wystarczy odpowiednio wcześniej zaplanować zimową eskapadę. To dokąd wybierzecie się w tym roku?

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *