Katowice: weekend pełen doznań

Choć kojarzą się z surowym industrialnym pejzażem i ponurą aurą szarego przemysłowego miasta, które słynie z dymiących hut i zatrutego przez smog powietrza, rzeczywisty obraz stolicy województwa śląskiego prezentuje się zgoła inaczej. Dość wspomnieć o organizowanych tam festiwalach muzycznych i koncertach oraz imponującym nagromadzeniu galerii sztuki, klimatycznych knajp i sprzyjających wyciszeniu na świeżym powietrzu parków. Wbrew obiegowym opiniom, Katowice należą bowiem do ścisłej czołówki najbardziej zielonych miejsc w naszym kraju – nazywane są czasem nawet „miastem ogrodów”. Nic dziwnego, że Katowice coraz częściej umieszczane są na liście najciekawszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich miast – tak pod względem turystycznym, jak i kulturalnym. By w stu procentach wykorzystać potencjał miasta i nie stracić orientacji w wielkomiejskiej dżungli, podpowiadamy gdzie się udać będąc w Katowicach w najbliższy weekend.

Intel Extreme Masters

Na to wydarzenie fani e-sportu czekają od dawna – nie tylko zresztą w Polsce. Intel Extreme Masters to bowiem impreza iście międzynarodowa, która przyciąga fanów i profesjonalnych zawodników z całego świata. Finały, które będą ukoronowaniem jedenastego sezonu najdłużej funkcjonującego e-sportowego cyklu turniejów na świecie po raz piąty odbędą się w Katowicach. W tym roku mamy do czynienia z dość dużą zmianą – rywalizacja potrwa aż przez dwa weekendy: 25-26 lutego oraz 3-5 marca. A uwierzcie, że gra jest wata świeczki – pula nagród to… 2,5 mln złotych. Finały prestiżowych rozgrywek League of Legends odbędą się już w ten weekend w katowickim Spodku. Tydzień później będziemy mieli okazję przyjrzeć się rozstrzygającym zmaganiom Counter-Strike: Global Offensive oraz StarCrafta w Spodku oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym. O prestiżu i znaczeniu imprezy w branży świadczą niewątpliwie ubiegłoroczne statystyki. Przed ekranami zasiadły wówczas ponad 34 miliony unikalnych oglądających, dzięki czemu wydarzenie zalicza się do najchętniej oglądanych w historii e-sportu. Ceny biletów: bilet jednodniowy – 49zł, karnet dwudniowy – 79zł, karnet premium – 375zł.

Akademia Fotografii Alternatywnej

Na tych warsztatach nie dowiecie się, jak zrobić zdjęcie pod idealnym kątem, by następnie pochwalić się nim na Instagramie. Warsztaty Fotografii Alternatywnej w katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA to prawdziwy powrót do korzeni i poznanie początków sztuki fotografii. Jeśli chcecie zgłębić wiedzę na temat tego, jak wywołać zdjęcie w ciemni, czym jest cyjanotypia, czy wreszcie jak własnoręcznie skonstruować aparat, koniecznie zapiszcie się już teraz. Organizatorzy zapewniają, że po warsztatach zmieni się u ich uczestników sposób patrzenia – zarówno na samą fotografię, jak i otaczający świat. Miłośnicy nietuzinkowych zdjęć i poszerzania horyzontów są zatem na AFA jak najbardziej mile widziani. Spotkania, które zaplanowano na piątek (godz. 17-20) oraz sobotę (godz. 10-1) będą dotyczyły pierwowzoru aparatu fotograficznego – legendarnej camera obscura. Sensacyjną informacją jest to, że podczas zajęć warsztatowych uczestnicy sami przygotują aparat, a następnie wykonają nim zdjęcie. Zajęcia poprowadzą: fotograf i kurator wystaw z wieloletnim stażem Kamil Myszkowski oraz członek Związku Polskich Artystów Fotografików, a zarazem autor wielu wystaw Krzysztof Szlapa. Cena udziału w warsztatach: 119 zł za dwa dni.

Sorry Boys w Kinoteatrze RIALTO

Sorry Boys ruszył w trasę koncertową promującą ich najnowszy album „Roma” – trzeci w karierze zespołu. Płyta zawiera polskie i angielskie kompozycje oraz całą paletę różnych muzycznych odcieni, kontekstów i odniesień: począwszy od nawiązań do muzyki klasycznej, poprzez  charakterystyczny śpiew kurpiowski, na muzyce gospel kończąc. Tytuł krążka w oczywisty sposób przywołuje Rzym – miasto poezji, liryzmu i spełnienia, któremu od wieków patronuje bóg miłości Apollo. W ramach „Roma Tour” – największej trasy koncertowej w historii zespołu – Sorry Boys podróżuje z materiałem po całej Polsce. Już w sobotę o godzinie 20 w kinoteatrze RIALTO w Katowicach odbędzie się wyjątkowy koncert, w czasie którego zaprezentowane zostaną zarówno nowe utwory, jak i największe przeboje grupy. Brzmienie zespołu ożywią zaś instrumenty akustyczne. Bilety: 50 zł (parter) lub 55 zł (balkon).

To tylko niewielki wycinek bogatej oferty kulturalno-turystycznej Katowic. Do tego, że warto odwiedzić to miasto chyba nie musimy nikogo przekonywać. Polecamy za to stolicę województwa śląskiego właśnie na zbliżający się weekend, bo będzie się wówczas sporo działo. Do zobaczenia w Katowicach!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *