Laptop do pracy: podpowiadamy jak wybrać dobry sprzęt

Nie da się ukryć, że komputery stacjonarne odchodzą powoli do lamusa. Mimo że wciąż stanowią one gdzieniegdzie wyposażenie biur, coraz częściej wypierane są przez swoją unowocześnioną wersję, mianowicie laptopy. Większość z nas nie wyobraża już sobie życia bez kompaktowego komputera, którego podstawowymi zaletami są wygoda użytkowania i mobilność. Nie dziwi zatem kierunek postępujących zmian w dziedzinie technologii. Możliwość korzystania z komputera w dowolnym miejscu i czasie stała się dla nas najwyższym priorytetem. Dlatego coraz więcej osób w czasie wolnym porzuca zupełnie tradycyjny sprzęt na rzecz tabletów, a niekiedy i smartfonów – najnowsze modele telefonów posiadają wszak niemal tyle funkcji, co komputery: możemy bez przeszkód surfować po Internecie, odpisywać na maile, prowadzić wideo rozmowy. A wszystko to niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu czy w podróży. W pracy, gdzie korzystamy z wielu różnych programów, bez porządnego laptopa się jednak nie obędziemy.

Fokus na komponenty

Chcąc wybrać możliwie jak najlepszy komputer mobilny, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego najistotniejsze komponenty: procesor, dysk twardy oraz matrycę. To one decydują m.in. o wydajności sprzętu czy jakości obrazu. W niektórych zawodach nowoczesny, a co za tym idzie drogi sprzęt jest wręcz koniecznością. Jeśli jednak nie jesteśmy grafikami ani informatykami, wystarczy skupić się na kilku ważnych elementach komputera, by praca na nim była przyjemnością. Jednym z nich jest wspomniany procesor. Wybierając laptopa do pracy, zwróćmy uwagę na oferowany przez procesor stosunek wydajności do pobieranej energii. Informuje o tym litera U w oznaczeniu kodowym, która wskazuje, że dany procesor należy do serii ULV czyli ultramobilnej. Co to oznacza w praktyce? Że system chłodzenia w naszym komputerze nie będzie musiał spełnić wygórowanych wymagań, by sprzęt działał optymalnie. Lista ultramobilnych procesorów jest dosyć długa. Godny uwagi jest Core i5 oraz Core i3 – te ostatnie pojawiają się w komputerach nawet za 1500 zł, a gwarantują przyzwoitą wydajność. Nie warto bowiem kupować bardzo zaawansowanego technologicznie (i cenowo) sprzętu, jeśli zwyczajnie takiego nie potrzebujemy. Przy pracy biurowej wystarczy więc procesor dwurdzeniowy, który notabene pochłania znacznie mniej prądu.

Karta graficzna z kolei, jak zgodnie twierdzą specjaliści i użytkownicy, nie jest czynnikiem determinującym jakość i komfort użytkowania laptopa, jeśli planujemy wykorzystywać go do typowych prac biurowych. Elementem odpowiedzialnym za jakość obrazu jest natomiast matryca, która występuje w wersji HD oraz Full HD. Ta ostatnia, choć zdecydowanie lepsza, podnosi niestety cenę komputera. Zapewnia jednak znacznie większy komfort codziennego użytkowania – większa gęstość pikseli oznacza bowiem w praktyce bardziej czytelny tekst na monitorze, dzięki czemu nie męczymy wzroku. Jeśli zaś chodzi o dysk twardy, wybierajmy Dyski SSD, które nie dość że są odporne na uszkodzenia mechaniczne (bardzo częste w przypadku tradycyjnych talerzowych), to zapewniają nam szybszy dostęp do naszych danych.

Ważna funkcjonalność

Poza najważniejszymi, wymienionymi wyżej komponentami laptop powinien być w jak największym stopniu ergonomiczny, a więc zapewniający nam maksimum wygody w użytkowaniu. Jest to jednak kryterium cokolwiek subiektywne – każdy z nas ma wszak inne oczekiwania względem wielkości, ciężkości komputera czy choćby obecności myszki. Laptop powinien być zatem dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Czy wybierzemy klawiaturę z blokiem numerycznym, czy może postawimy na wygodną w pisaniu wersję z większymi przyciskami – to już zależy od nas. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę dokonując wyboru laptopa do pracy? Na rozmieszczenie portów, do których podłączymy np. drukarkę. Chodzi mianowicie o to, by owe rozmieszczenie nie przeszkadzało nam w normalnym korzystaniu z komputera. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie zatem sprzęt, w którym gniazda takie jak HDMI czy DisplayPort znajdują się na tylnej krawędzi laptopa.

Jako że rozpiętość cen mobilnych komputerów jest ogromna – za przyzwoity laptop zapłacimy od 1500 do nawet 7 tysięcy złotych – warto mieć na uwadze tych kilka opisanych wyżej cech produktowych. Uważne prześledzenie parametrów uchroni nas bowiem z całą pewnością przed zakupem super drogiego sprzętu, którego tak naprawdę nie potrzebujemy. Jeśli tymczasem tym, czego potrzebujecie jest zastrzyk gotówki, nie wahajcie się skorzystać z ekspresowej pożyczki w ViaSMS. Wystarczy, że wypełnicie krótki formularz na stronie internetowej, a pieniądze już po chwili znajdą się na waszym koncie. Do dzieła!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *