Leasing na kilometry – rozwiązanie korzystne dla firm?

Z leasingu korzysta dziś mnóstwo przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Jest to nic innego, jak umowa, w ramach której firma przekazuje do użytku daną rzecz na określony w umowie czas w zamian za miesięczne opłaty ratalne. Na ogół korzystają z tej formy finansowania większe przedsiębiorstwa, z uwagi na szereg wynikających z takiego rozwiązania korzyści i udogodnień. Właśnie z myślą o przedsiębiorcach przygotowano nowy projekt, mający zrewolucjonizować dotychczasową formułę leasingu samochodowego. Na czym polega i dla kogo jest przeznaczony? Wyjaśniamy.

Zapłać tyle, ile przejedziesz

Można powiedzieć, że obecnie w leasingu obowiązuje zasada, iż nieważne „czy się stoi, czy się leży”, wysokość raty, jaką musimy spłacać co miesiąc jest identyczna. Pomysłodawcy projektu tłumaczą, że brakowało jak dotąd większej elastyczności i indywidualnego podejścia. W przypadku bowiem awarii auta, choroby pracownika czy urlopu, co nierzadko jak na złość kumuluje się w jednym czasie, firma w trudnym momencie narażona jest na duże finansowe obciążenie. Problem z leasingiem odnotowują również duże firmy transportowe, które uiszczają stałe opłaty niezależnie od tego, czy samochody faktycznie są w trasie, czy np. znajdują się w serwisie albo na parkingu. Projekt z założenia ma wychodzić naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, dla których tradycyjny leasing wiąże się okresowo z, mówiąc kolokwialnie, wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Nowoczesna metoda polega na tym, że comiesięczna rata jest powiązana z pokonywanym przez samochód dystansem. Firma leasingowa natychmiast otrzymuje dane dotyczące liczby przejechanych kilometrów dzięki zainstalowanemu w samochodzie urządzeniu GPS.

Stały monitoring pojazdu

Monitoring samochodu jest korzystny z wielu powodów. Jak przekonują twórcy leasingu na kilometry, jest to dla pracodawcy swego rodzaju stała kontrola nas tym, co dzieje się z jego pojazdem. Zamontowane w aucie urządzenia umożliwia sprawdzenie, gdzie samochód się znajduje oraz czy np. kierowca jeździ zgodnie z przepisami i nie przekracza dozwolonej prędkości. Wystarczy skorzystać z dedykowanej do leasingu, przyjaznej w obsłudze aplikacji. Urządzenie GPS przesyła automatycznie informacje o aktualnym przebiegu samochodu, na podstawie których firma sporządza comiesięczne rozliczenia. Koszt usługi GPS różni się w zależności od wybranej opcji. Podstawowy wariant kosztuje 49 zł netto miesięcznie, flotowy 65 zł/mc, natomiast GPS dla ciężarówek to koszt równy 79 zł za miesiąc korzystania z usługi. Koszt ten wliczony jest w ratę leasingu. Warto wiedzieć, że w leasingu na kilometry GPS są obowiązkowe.

Ile zapłacimy za innowację

Pora przejść do konkretnych wyliczeń. Miesięczna rata leasingu na kilometry to zsumowane przebieg auta, a więc liczba przejechanych kilometrów pomnożonych przez ustaloną stawkę za kilometr oraz niewielkiej tzw. części stałej. Dla przykładu przedsiębiorca, który jeździ dużo, a co za tym idzie uiszcza wyższe raty, to z każdą kolejną ratą wysokość wykupu maleje do 1%. Jeśli dla odmiany jeździ mniej, płaci niższe raty, jednak równocześnie wykup wzrasta do maksymalnej wysokości ustalonej przez leasingodawcę. Stawka za jeden kilometr to kapitałowa część raty tradycyjnego leasingu podzielona przez ustaloną przez leasingobiorcę liczbę pokonywanych miesięcznie kilometrów.

Kto zyska najwięcej

Leasing na kilometry to nowe rozwiązanie na rynku, które wzbudza sporo kontrowersji. Z jednej trony wszak płacimy ratę adekwatną do przebytego dystansu, z drugiej zaś w momencie niskich rat nadwyżkę będzie trzeba uiścić pod koniec korzystania z usługi. Takie rozwiązanie może przynieść najwięcej korzyści dużym firmom transportowym z większą flotą pojazdów – w momencie gdy dużo jeżdżą, a co za tym idzie zarabiają więcej, posiadają odpowiednie środki na spłatę wysokich świadczeń. Można powiedzieć, że leasing podąża za aktualną sytuacją w firmie. Trwają obecnie prace nad umożliwieniem korzystania z tego rodzaju modelu leasingu również klientom detalicznym – nazywany byłby on wówczas długoterminowym najmem konsumenckim. W tym przypadku, podobnie jak ma to miejsce obecnie, cena podążałaby za liczbą przejechanych przez użytkownika samochodu kilometrów. Jeśli poszukujecie tego rodzaju rozwiązań i w innych usługach, pamiętajcie, że w Via SMS jest to możliwe. Możesz wziąć szybką pożyczkę nawet do 4000 zł. Bez zbędnych formalności i ukrytych kosztów.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *