Moda na żarówki LED

Czy warta Nagrody Nobla zarówna LED ma szansę zrewolucjonizować gospodarstwa domowe? Czy niebieskie światło jest dla nas dobre? Odpowiadamy na te i inne coraz częściej spotykane nurtujące pytania.

Czy jest żarówka LED?

W przeciwieństwie do zwykłych żarówek zbudowanych z emitujących ciepło żarników, LEDy zbudowane są z dwuwarstwowych diod opartych na półprzewodnikach. Kiedy żarówka LED zostanie podłączona do prądu, elektrony zaczynają przeskakiwać z jednej warstwy na drugą, wydzielając w ten sposób nadmiar energii w postaci światła. W ten sposób LEDy nie potrzebują czasu ani dodatkowej energii podczas włączania. Żarówki LED w przeciwieństwie do świetlówek energooszczędnych święcą pełną mocą od razu po włączeniu, a także w przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych, ale zużywają prądu potrzebnego na rozgrzanie żarników.

Zaletą żarówek LED, oprócz znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na prąd, jest również odporność na kurz i wilgoć, co znacznie przyczynia się do zwiększenia ich żywotności.

Czas pracy LEDów szacuje się na ok 50 tysięcy godzin, co wynosi średnio 30-50 razy więcej niż tradycyjnej żarówki oraz 5 razy dłużej niż energooszczędnych świetlówek. Pierwszą oznaką psującej się diody LED, jest jej powolne wygasanie, w przypadku zwykłych żarówek, gdzie od razu następuje przerwanie żarnika.

Trudny wybór

Decydując się na zakup żarówek LED, należy przede wszystkim pamiętać, że święcą one inaczej niż tradycyjne żarówki. Jednakże w tym przypadku, mamy możliwość wyboru barwy światła – począwszy od światła niebieskiego, zimnego, aż po światło ciepłe, które najbardziej przypomina barwę światła oddawanego przez żarnik tradycyjnej żarówki.

Żarówka LED, to przede wszystkim znacznie mniejsza liczba Watów. LED o mocy 6 lub 7W odpowiada żarówce o mocy 40W. Wymieniając w domu żarówki, nie warto kierować się jej mocą. Lepiej porównać liczbę lumenów, czyli jednostek miary strumienia świetlnego. Przykładowo, tradycyjna żarówka 75W to w przybliżeniu 1060  lumenów. Szukając zamiennika LED, należy poszukiwać takiej żarówki, która również będzie miała ok 1000 lumenów.

Bardzo ważna jest również wspomniana wcześniej barwa światła. Barwa wyrażona jest w Kelwinach (K). Im więcej Kelwinów, tym światło jest zimniejsze. Żarówka o liczbie Kelwinów poniżej 3500K będzie miało barwę biało-ciepłą, natomiast powyżej 5000K oznacza barwę zimną. Zwykłe żarówki posiadają barwę ok 2900K, więc jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do tego typu barwy światła, powinniśmy wybrać żarówki LED o mniejszej liczbie Kelwinów.

Czy decydować się na żarówki LED?

Ceny najtańszych żarówek LED, które śmiało można stosować jako zamiennik tradycyjnych żarówek, to koszt 10-12zł. Za markowe LEDy należy zapłacić obecnie ok 25-30zł. Wydatek wydaje się być spory, ponieważ zwykłe żarówki kosztują nawet 1zł. Jednakże znacznie mniejsze zapotrzebowanie na prąd oraz trwałość LEDów powodują, że inwestycja zwraca się już po ok 6-8 miesiącach przy tańszych LEDach. Im więcej żarówek i im dłużej świecimy światło, tym szybciej zwraca się koszt zakupu w postaci niższych rachunków za prąd.

Sceptycy i osoby przyzwyczajone do tradycyjnych żarówek również nie muszą się obawiać LEDów. Do wyboru się różne barwy światła, nawet te przypominające tradycyjne żarówki.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *