Nauka języków obcych, jak można zrobić to taniej

Nauka języków obcych to podstawa funkcjonowania na dzisiejszym rynku pracy. Jednak trendy i w tej kwestii zmieniają się w zatrważającym tempie. Powszechnie też wiadomo, że znajomość angielskiego czy niemieckiego to obecnie żaden wyczyn i raczej nie możemy liczyć na wyższą stawkę. Inaczej jest jednak w przypadku języków klasyfikowanych jako egzotyczne, jak: chiński, czeski, holenderski czy hindi. Umiejętność posługiwania się nimi jest pożądana i odpowiednio doceniana przez pracodawców, ale sam proces nauki nie należy do łatwych, a na pewno tanich.

 

Często decydując się na naukę języka obcego kierujemy się zasadą, że wiedza kosztuje i że to zawsze dobra inwestycja. Niby tak, ale równie dobrze ten sam poziom można osiągnąć znacznie niższymi kosztami, a niekiedy nawet za darmo. Po co więc łożyć tysiące złotych rocznie na naukę w szkołach językowych, często nastawionych wyłącznie na zarobki, a nie rzeczywiste efekty, skoro motywacją może być dla nas nauka za darmo?

 

A na taką z pewnością możemy liczyć w internecie. Najważniejsze jednak, by się do tego przyłożyć, uczyć się systematycznie i cały czas ćwiczyć. Naukę języka na początku warto połączyć z zainteresowaniami np. muzyką ulubionego zespołu, książką, serialem lub filmem, oczywiście w obcej wersji językowej. Nowe słowa i chęć zrozumienia treści skłoni nas do szukania i zapamiętywania najpierw pojedynczych wyrazów, a później całych zdań. Kursy zazwyczaj ułożone są według zagadnień gramatycznych, a nie tematycznych i wymagają uczenia się na pamięć. Nauka zgodnie z zainteresowaniami z czasem skłoni nas do sięgnięcia po zagadnienia gramatyczne, które z pewnością na tym etapie będziemy już sami rozpoznawać. Pomoże też nauka ze słuchu, zwłaszcza angielskiego, który obecny jest wszędzie. Pamiętajmy też, że o wiele większą wartość ma język mówiony niż pisany, bo to właśnie z takim mamy najczęściej do czynienia i takim się posługujemy. Dużym ułatwieniem mogą być kanały na YouTube z lekcjami podstawowej nauki języków obcych, wówczas warto znać angielski, bo zazwyczaj w tym języku są prowadzone.

 

Nauka pojedynczych słówek zazwyczaj wymaga zapamiętywania, a o wiele łatwiej jest nauczyć się ich w zdaniu lub w całym kontekście. Ten przydatny będzie również przy nauce zasad gramatyki. Na początek przysłuchajmy się językowi i formom w nich użytych, a dzięki temu z czasem będziemy rozpoznawać większość form gramatycznych.

 

Z czasem słuchanie języka będziemy musieli połączyć z jego oglądaniem, czyli po prostu czytaniem. W ten sposób będziemy jednocześnie mówić i pisać w danym języku, z czego to drugie najczęściej sprawia problem. Taka nauka, nie będzie wymagać wygospodarowania dodatkowego czasu, ani nadganiania względem pozostałych kursantów. Tu sami decydujemy gdzie i kiedy się uczymy, w jakim tempie i do czego przywiązujemy szczególną uwagę. Do tego możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i czytać oryginalne wydania powieści ulubionych zagranicznych autorów, bez czekania na polską wersję. Szybko też przekonamy się, że na naukę nie jest za późno i że ona nigdy się nie kończy, bo sami chętnie będziemy ćwiczyć język słuchając nowego przeboju z zagranicy.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *