Nie na wszystkim warto oszczędzać

Oszczędzanie, to najczęściej pojawiający się temat na naszym blogu.  O człowieku oszczędnym mówimy, że jest zaradny, sprytny i rozważny. Jednak jest granica w oszczędzaniu, której nie warto przekraczać. Chytrość i skąpstwo nie ma bowiem nic wspólnego z oszczędnością.  Jak mówi przysłowie: „chytry dwa razy traci”.

 Na czym nie warto, a nawet nie wolno oszczędzać? Poniżej zamieszczamy kilka przykładów złych pomysłów na oszczędzanie pieniędzy.

1. Mięso

Nie ma nic gorszego od starej i nieświeżej wędliny. Niska cena zazwyczaj jest w pewnym stopniu wyznacznikiem jakości produktów, choć w obecnych czasach wcale tak nie musi być. Lampka ostrzegawcza powinna nam się zapalić przede wszystkim przy przecenionych wędlinach. Obniżenie ceny może świadczyć o nieświeżym produkcie, którego trzeba w sklepie się pozbyć zanim popsuje się całkowicie. Gdzie kupować zatem mięso i wędliny? Omijamy hipermarkety i udajemy się do sprawdzonych sklepów mięsnych, które biorą produkty ze sprawdzonych ubojni.

2. Buty

Ten punkt znalazł się na naszej liście nie tylko ze względu na kobiety. Obuwie, to ta część naszego codziennego ubioru, która jest poddana stałemu wysiłkowi. Buty są odpowiedzialne za odpowiednią amortyzację w trakcie chodzenia, zabezpiecza nasze stopy w czasie deszczu oraz mrozów. Jest to jeden z najważniejszych elementów garderoby nie tylko kobiet, ale także mężczyzn oraz dzieci.

Jakie kupować buty? Są dwie zasady którymi można się kierować. Albo kupujemy tanie buty i często je wymieniamy, albo kupujemy jedną parę droższych , ale wygodniejszych i bardziej wytrzymałych butów. Druga opcja może być lepsza, ponieważ w cenie ok. 300zł można już kupić bardzo dobrej jakości obuwie, które nie tylko będzie ładne i trwałe, ale również dopasuje się do kształtu naszej stopy i zapewni komfort użytkowania przez dług i czas.

3. Ubrania

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – ta maksyma sprawdza się  szczególnie podczas oficjalnych spotkań biznesowych. Elegancki garnitur u mężczyzn, a także odpowiedni strój u kobiet , jest pierwszą i często najważniejszą wizytówką. Zanim wyciągniemy rękę, aby przywitać się ze swoim kontrahentem, zostaniemy ocenieni przez nasz wygląd.

4. Bilety

Udając się do teatru, na mecz lub do cyrku, warto wybrać nieco droższe, ale znacznie lepsze miejsca. Czas wolny spędzony w teatrze powinien być chwilą, z której będziemy w pełni korzystać, ale nie czasem wytężania szyi w celu zobaczenia choć części spektaklu.

Podobnie jest w przypadku biletów na imprezy masowe. Udając się na mecz nie ma sensu wybierać najgorszych miejsc w ostatnim rzędzie w rogu stadionu lub za bramką. Może warto dopłacić i nabyć bilet w sektorze, z którego będzie widać bramki padające po obu stronach boiska?

5.  Pokój w hotelu

Dopłacanie do pokoju w hotelu jest szczególnie korzystne podczas wakacji. Niektóre hotele mają oficjalne ceny za różnego rodzaju pokoje, inaczej płacimy za pokój standard, a inną cenę będziemy musieli zapłacić za pokój deluxe z widokiem na morze i innymi udogodnieniami. Niestety polityka niektórych hoteli jest inna i trzeba na własną rękę starać się o lepszy pokój. Najczęstszą praktyką jest zostawienie kilku banknotów w paszporcie podczas zameldowania w hotelu. Za dodatkowe 10$ extra dostaniemy  pokój z przepięknym widokiem na Morze Czerwone w Egipcie. Niewiele, prawda?

6. Sprzęt AGD

Zakupu lodówki lub pralki nie planuje się na rok lub 2 lata, a marnej jakości sprzęt, potrafi się zepsuć tuż po okresie gwarancyjnym. Warto dopłacić do markowego produktu i oprócz lepszej jakości otrzymać także trwałość i niezawodność

7. Używany samochód

Zakup używanego samochodu, to temat na osobny artykuł. Nie ważne czy kupujemy samochód krajowy czy sprowadzany z zagranicy, z komisu czy od prywatnego właściciela – tani używany samochód to pułapka. Warto dopłacić 200-300zł i przed zakupem sprawdzić samochodów na stacji diagnostycznej oraz kupić nieco droższy, ale pewniejszy model. Nie warto też oszczędzać na wersji wyposażenia, przy obecnych temperaturach (ponad 30 stopni w cieniu), sprawna klimatyzacja nie tylko skutecznie nas ochłodzi, ale również poprawi koncentrację i na pewno przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa.

8. Remont domu

Na wielu materiałach można sporo zaoszczędzić. Ale kupowanie najtańszej farby lub paneli podłogowych to już nie najlepszy pomysł. Słaba farba nawet po dwukrotnym malowaniu ścian będzie przebijać i nie pokryje dokładnie wszystkich zabrudzeń, a tanie panele szybko się porysują i stracą na swoich walorach estetycznych. Nie warto również oszczędzać na robotnikach, ponieważ nawet najlepszy materiał w nieodpowiednich rękach może zamienić nasze mieszkanie w ruinę.

A co jeśli nie mamy pieniędzy i wręcz musimy przesadnie oszczędzać? W uzasadnionych przypadkach warto wziąć pożyczkę. Najszybciej można to zrobić z naszej strony głównej. 😉

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *