Nie tylko Eco driving, czyli jak oszczędzać na samochodzie

Oszczędna jazda, czyli modny ostatnio „eco driving”, to nie jedyny sposób na tańsze używanie samochodu. Prawdopodobnie nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że możesz jeździć jeszcze taniej.

Oto kilka sztuczek, dzięki którym zaoszczędzić nie tylko na paliwie, ale także zyskasz dzięki optymalizacji innych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu.

Unikaj płatnych autostrad kiedy tylko jest to możliwe

W Polsce jest coraz więcej płatnych odcinków autostradowych. Powstają kolejne, a rząd właśnie zdecydował, że zamiast bramek będzie elektroniczny pobór opłat. Zamiast jeździć  płatnymi autostradami, można wybrać alternatywne drogi, które tylko nieznacznie wydłużają czas przejazdu, ale za to są darmowe. Np. na trasie Wrocław-Kraków w obie strony możemy zaoszczędzić około 50zł.

Co więcej, wybierając się na rodzinne wczasy samochodem, jazda poza autostradami to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również dodatkowa szansa na przeżycie przygody, która zawsze może nas spotkać na mniej uczęszczanych drogach.

Zainstaluj instalację gazową w samochodzie

Średni koszt instalacji gazowej to ok 1600-2000zł. Spory wydatek, ale jeśli robisz około 10 tysięcy kilometrów rocznie, to przy średnim spalaniu 8 litrów benzyny po 5,30zł za litr, na paliwo wydajesz ok 4200zł. Taki sam przebieg z instalacją gazową będzie kosztował ok 2000-2200zł,więc koszt instalacji zwraca się już po pierwszym roku użytkowania. Drugi i kolejny rok to już czysta oszczędność.

Ponadto wartość rynkowa samochodu z instalację gazową jest wyższa od auta bez LPG. Przy 5 letnim okresie użytkowania samochodu zyskasz około 9 tysięcy złotych – 4 lata jazdy oszczędniejszej o ok 2000zł rocznie + ok 1000zł większy zysk przy sprzedaży auta.

Wynajmij auto, kiedy nie jest Ci potrzebne

Choć pomysł wynajmu samochodu może wydać się nierozsądny i mało popularny, to powstały już serwisy społecznościowe, gdzie możesz wystawić do wynajęcia samochód. Działa to również w drugą stronę, jeśli nie masz pojazdu a jest Ci pilnie potrzebny, to zawsze można wynająć pojazd od kogoś innego. Jest to świetnie rozwiązanie, ponieważ nie musimy się martwić o przeglądy, wymianę płynów eksploatacyjnych, czy zakup nowy opon.

Unikaj mandatów

Polacy są mistrzami w unikaniu mandatów. To przez niezliczone fotoradary powstała aplikacja Yanosik. Dzięki małej aplikacji dostępnej na iPhone i Androida jesteśmy na bieżąco informowani o fotoradarach w naszej okolicy.

Tankuj paliwo w hipermarkecie

Oczywiście nie w samym hipermarkecie, ale na parkingu przed sklepem. Stacje benzynowe przy hipermarketach to czysta oszczędność. Dobrej jakości paliwo jest średnio po 10-15gr tańsze niż na markowych stacjach. Przy pełnym baku daje to ponad 10zł oszczędności. Dodatkowo oszczędzamy czas, ponieważ na stację udajemy się „przy okazji” robienia zakupów.

Kupuj płyny eksploatacyjne, kiedy nie są Ci potrzebne

Kto kupuje płyn zimowy do spryskiwaczy wiosną? Oszczędni. Po co przepłacać po 20zł za pięciolitrowe opakowanie płynu zimowego, skoro można go kupić wiosną po 5-7zł. 4 opakowania wychodzą łącznie ok 60zł taniej, niż kupowanie płynu zimą.

Używaj myjni samoobsługowych

Pełny program na myjni szczotkowej kosztuje ok 20zł, niezależnie od stopnia zabrudzenia samochodu. Takie samo mycie, ale z wykorzystaniem myjni samoobsługowej, kosztuje średnio o połowę taniej. Ponadto daje gwarancję dokładnego umycia auta, ponieważ niedomyty element można zawsze poprawić. Myjnia samoobsługowa bezdotykowa, to również oszczędność przy ewentualnych rysach, które mogą się pojawić na myjni szczotkowej. Koszt usuwania rys i polerowania samochodu to 200-300zł.

Sprzedaj samochód

To wcale nie jest żart. Posiadanie własnego samochodu to spory wydatek. Kosztuje nie tylko paliwo, ale również płyny eksploatacyjne, opony, przegląd, obowiązkowe ubezpieczenie OC, mandaty, płatne parkingi, naprawy… Kosztów jest naprawdę dużo. Mieszkańcy dużych miast powinni się mocno zastanowić, czy nie lepiej sprzedać samochód i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub na rower. A kiedy już naprawdę potrzebny jest samochód, to zawsze można skorzystać z wypożyczalni. Auto segmentu klasy C można już wynająć po 100-120zł za dobę. Wynajmując samochód ponadto nie tracimy na stałej utracie wartości auta.

Sposobów na oszczędzanie jest bardzo dużo. Nie tylko jazda ECO, ale również szereg dodatkowych zabiegów pozwoli na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki. A może dla niektórych najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż samochodu?

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.
2 Komentarze - Nie tylko Eco driving, czyli jak oszczędzać na samochodzie
  1. Justyna says:

    A Carpoolig? A oszczędzanie w taki sposób? Przecież to już norma serwisy typu blablacar, jadezabiorę mnóstwo tego jest…

  2. Pisaliśmy o carpoolingu w innym artykule o sposobach na tanie podróżowanie: http://www.viasms.pl/blogs/sposoby-na-tanie-podrozowanie/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *