Nie tylko role w filmach i sprzedaż płyt – na czym najwięcej zarabiają gwiazdy?

Sygnowane własnym nazwiskiem trunki, firma zajmująca się sprzedażą ekologicznej żywności, autorskie linie ubrań i kosmetyków, wreszcie – szalenie opłacalne kontrakty reklamowe. Zarobki celebrytów pochodzą niekoniecznie z dziedziny, którą zajmują się na co dzień. Oto na czym gwiazdy zarabiają poza pracą. I to zarabiają niemało.

  • George Clooney

Jeden z najpopularniejszych aktorów Hollywood w 2013 roku wraz z przyjacielem, a prywatnie mężem byłej modelki Cindy Crawford, założył firmę produkującą tequilę. Jak mówił w wywiadach Clooney, chcieli stworzyć unikalny smak, który będzie im w stu procentach odpowiadał. Obecnie „Casamigos Tequila” należy do najszybciej rozwijających się marek tego trunku w segmencie premium w Meksyku.

  • Kate Hudson

Gwiazda topowych amerykańskich komedii romantycznych prócz wysoko opłacalnych ról filmowych może liczyć również na zyski ze sprzedaży ubrań maki odzieżowej Fabletics, której jest właścicielką. Ta uruchomiona w 2014 roku firma produkuje odzież sportową dla kobiet w przystępnych cenach. Marka Hudson odniosła nie lada sukces finansowy – szacuje się, że przychody firmy sięgają ok. 150 mln dol.

  • Gwyneth Paltrow

Piękna aktorka znana jest z zamiłowania do zdrowego stylu życia i promowania ekologicznej kuchni. Nie dziwi zatem, że postanowiła zająć się tematem na poważnie. Paltrow założyła firmę zajmującą się handlem zdrową żywnością oraz ekologicznymi kosmetykami. Choć ceny produktów nie należą do najniższych, interes jak na razie ma się świetnie. Na tym jednak nie koniec – ostatnio w centrum Nowego Jorku założyła własną eko-restaurację „3 Green Hearts”, w której, jak tłumaczy gwiazda, „można zawsze zjeść coś dobrego i zdrowego”.

  • Whoopi Goldberg

Uwielbiana przez widzów na całym świecie, jedyna w swoim rodzaju filmowa “Uciekająca zakonnica” jest prywatnie również założycielką interesującej firmy Whoopi & Maya, która zajmuje się sprzedażą produktów mających łagodzić u kobiet dokuczliwe objawy menstruacji. Balsamy do ciała i płyny do kąpieli produkowane są na bazie… konopi indyjskich. Gwiazda zaprzecza jednak, by miały one działanie odurzające.

  • Kayah

Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek o wyjątkowej barwie głosu i scenicznej charyzmie prócz występów i nagrywania nowych krążków zajmuje się również promowaniem młodych talentów. Jej firma fonograficzna Kayax zajmuje się artystami kompleksowo: rezerwuje koncerty, zajmuje się promocją i PR-em oraz oczywiście wydawaniem płyt. Z wytwórnią gwiazdy stale współpracują m.in. Brodka, Maria Peszek, Urszula Dudziak, Zakopower czy Hey.

  • Tomasz Kammel

Popularny prezenter telewizyjny również prowadzi własny biznes, a konkretnie jest współwłaścicielem firmy doradczo-szkoleniowej „Personal Reactor”. Zajmuje się ona organizowaniem szkoleń dla menedżerów, małych i dużych firm, a także klientów indywidualnych. Jak można przeczytać w opisie firmy na profilu Facebokowym: „Nasze działania odpowiadają potrzebie dynamizowania wewnętrznego rozwoju człowieka poprzez inspirowanie do aktywności intelektualnej, duchowej, emocjonalnej i praktycznej”. Tematyka szkoleń oscyluje wokół wystąpień publicznych i związanej z nimi sztuki prezentacji oraz skutecznej komunikacji czy technik podejmowania decyzji.

  • Kinga Rusin

Dziennikarka Kinga Rusin wraz z przyjaciółką Magdą Hajduk, która jest producentką kosmetyków, założyły  2007 roku własną markę kosmetyczną Pat&Rub. Są to kosmetyki w 100 proc. ekologiczne, wytwarzane na bazie naturalnych, pozyskiwanych z  roślin surowców. Produkty Pat&Rub można kupić m.in. w perfumeriach Sephora.

  • Marek Kondrat

Niegdyś jeden z najbardziej cenionych polskich aktorów, dziś biznesmen. Gwiazda kultowego „Dnia Świra” posiada własną sieć sklepów oferującą wina – Kondrat Wina Wybrane. Firma ma aspiracje nieomal edukacyjne; jak można przeczytać na stronie sieci, „chce opowiedzieć historię wina na nowo – udostępnić ten niezwykły świat wszystkim – w sposób atrakcyjny, ale zrozumiały i przystępny.”

Trawestując znane porzekadło, „Nie samym filmem żyje aktor”. Ani sprzedażą płyt czy granymi koncertami. To, co przynosi największe dochody sławom z pierwszych stron gazet odbiega znacząco od nobliwej artystycznej działalności, z którą gwiazdy są na ogół kojarzone. Celebryci co rusz udowadniają wszak, że mają nie lada smykałkę do biznesu, a ich konta w największym stopniu zasilają o kolejne zera wpływy z lukratywnych kontraktów reklamowych i zyski z prowadzonych przezeń firm. Nic, tylko gratulować!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *