Nowy samochód: co lepsze leasing czy kredyt?

Przedsiębiorcy nastawieni na rozwój swoich firm, często podejmują decyzję o kupnie samochodu lub samochodów na potrzeby własnego przedsiębiorstwa. W tym momencie zaczyna się gorączkowe zastanawianie nad wyborem opcji. W niektórych przypadkach, przy dobrze prosperujących firmach, dochodzi do zakupu auta za gotówkę. W większości sytuacji jednak, wybór ogranicza się do dwóch furtek – kredytu lub leasingu.

 

Kredyt

Ta propozycja ma pewne zalety, ponieważ pozwala na zakup po względnie stałej wysokości raty miesięcznej. Względnie, ponieważ jest to uzależnione od waluty kredytowania. Jeżeli ktoś decyduje się na kupno samochodu na kredyt w walucie obcej, czynnikiem ryzyka mogą być różnice kursowe. Jak wiadomo, na kursy walut wpływa całe mnóstwo aspektów ekonomicznych i gospodarczych, niekoniecznie związanych z samym polskim rynkiem. Ceny ropy, kondycje akcji na światowych giełdach, a także potencjalne konflikty polityczne, zbrojne lub handlowe, mogą zatem bezpośrednio przekładać się na to, ile będziemy musieli dopłacić do konkretnej raty.

Trzeba pamiętać o następujących aspektach:

– weryfikacja jest wieloetapowa i długotrwała;

– jest więcej zmiennych, które mogą wpłynąć na odmowę przyznania kredytu

– okres spłaty może być znacznie dłuższy, niż w przypadku leasingu – na przykład 10 lub więcej lat.

 

Leasing

W przeciwieństwie do powyższej propozycji, przypadek leasingowania ma pewną zasadniczą zaletę. Na gruncie procedur weryfikacji jest znacznie łatwiej. Wszystko dlatego, że w procesach „prześwietlania” potencjalnego leasingobiorcy, nie uczestniczy bezpośrednio bank. Jednocześnie, leasing jako usługa w formie użyczenia samochodu, daje pewnego rodzaju możliwości swobodniejszego regulowania finansowych zobowiązań. Co więcej, możliwy jest też leasing aut używanych. Głównym warunkiem na rynku jest jednak to, by auto rozpatrywane jako przedmiot leasingu miało maksymalnie 11 lat od daty produkcji w dowodzie rejestracyjnym. Warto też pamiętać, że:

– okres leasingu jest krótszy, niż kredytowania w banku – na przykład 4-5 lat;

– aspekty formalne, w tym przypadku zostają ograniczone do niezbędnego minimum;

– wkład własny jest zerowy lub bardzo niski – nie przekraczający wartości 0,50% w zależności od oferty.

 

Jednoznaczny wybór?

Leasing i kredyt tradycyjny, mają zarówno swoje wady, jak i mocne strony. Trudno jest ocenić odgórnie, co będzie lepsze w przypadku danej firmy. To kwestia wielu czynników, począwszy od branży i charakteru działania, przez kondycję finansową, na sposobie zarządzania skończywszy.

Oczywiście można porównać opcje, wykorzystując:

– źródła internetowe

– usługi doradców finansowych

– informacje z banków

– informacje z firm leasingowych

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *