Okulary VR – technologiczna zdobycz, która zagraża zdrowiu?

We współczesnym świecie nowinki technologiczne to, nomen omen, żadna nowość – co rusz pojawiają się kolejne, mniej lub bardziej rewolucyjne i potrzebne ludzkości, wynalazki służące rozmaitym celom. Jednym z nich jest bez wątpienia rozrywka. Przekraczanie granic w tej sferze stało się nasza codziennością, a producenci wszelkiej maści gadżetów nieustannie prześcigają się w co bardziej innowacyjnych i nierzadko zadziwiających pomysłach. Jedną ze szczególnie intrygujących zdobyczy technologicznych ostatnich lat są bez wątpienia okulary VR zwane goglami do rozszerzonej rzeczywistości. Czym są? Jak działają? Czy są bezpieczne dla dzieciaków, wśród których cieszą się największą popularnością? Odpowiadamy.

Rozszerz rzeczywistość za pomocą gogli

Mnóstwo osób słysząc o rzeczywistości rozszerzonej nie do końca zdaje sobie sprawę, z czym ma do czynienia. Pierwsze skojarzenie z rzeczywistością wirtualną jest trafne, ale tylko po części. Rozszerzona rzeczywistość jest bowiem kompilacją realu z wirtualem, a elementy rzeczywistości wirtualnej możemy łączyć z wygenerowanymi przez komputer komponentami. Innymi słowy to interaktywny obraz 3D podłączony do komputera. Aby mogło to nastąpić, konieczne jest działanie w czasie rzeczywistym oraz swobodny ruch użytkownika w trzech wymiarach. Oprócz obrazu, rozszerzona rzeczywistość obejmuje także dźwięk, a w dalszej perspektywie nawet zapach i dotyk. Jak dotąd dostępne na rynku urządzenia są w stanie wytworzyć obraz, a niekiedy i dźwięk. Efekty zapachowe i dotykowe pozostają wciąż w fazie eksperymentów.

Krok milowy w świecie rozrywki

Okulary VR to gogle o specjalnej konstrukcji, które zamiast szkieł posiadają niewielkie ekrany. Działanie urządzenia polega na prezentowaniu wirtualnej rzeczywistości osobno dla jednego i drugiego oka, dzięki czemu wytwarza się trójwymiarowa głębia. Można śmiało powiedzieć, że gogle VR to milowy krok w świecie rozrywki – to właśnie w tej dziedzinie robią największą karierę. Rozszerzona rzeczywistość nie bez przyczyny kojarzy się głównie z grami i innowacyjnymi aplikacjami. Potencjał tkwiący w tym gadżecie jest jednak znacznie większy i obiecuje szerokie spektrum zastosowań. Technologia ta może być wszak wykorzystywana do nauki, reklamy, a także w biznesie i technice np. w ramach testowania nowych rozwiązań. Wachlarz cen tych wyjątkowych okularów jest bardzo szeroki – ich koszt zaczyna się od kilkunastu złotych, kończy zaś na poziomie nawet kilku tysięcy w przypadku najbardziej profesjonalnych i zaawansowanych modeli.

Wątpliwości w kwestii zdrowia

Okulary wirtualnej rzeczywistości choć na pierwszy rzut oka mają same zalety, wzbudzają szereg wątpliwości u zatroskanych rodziców dzieci, które są zafascynowane ową nowinką technologiczną. Sami producenci rekomendują swoje produkty młodzieży, która ukończyła 13 lat. Frapujące są również dostępne zalecenia, by przed użyciem gogli skonsultować się z lekarzem. Cierpiąc na niektóre schorzenia możemy bowiem używając okularów zwyczajnie zaszkodzić swojemu zdrowiu. O jakie schorzenia chodzi? Przede wszystkim choroby natury kardiologicznej oraz wszelkie zaburzenia psychiczne. Jednym z głównych zastrzeżeń, jakie mogą się nasuwać jest oczywiście lęk związany z potencjalnymi uszkodzeniami wzroku. Wirtualne gogle to wszak, mówiąc wprost, ekran znajdujący się tuż przed naszymi oczami. Zbyt długie i intensywne korzystanie z urządzenia niesie ze sobą ryzyko niszczenia wzroku. Uspokajamy jednak – budowane obecnie ekrany są coraz lepszej jakości, a co za tym idzie są coraz bezpieczniejsze dla naszych oczu. Niektórzy specjaliści dostrzegają nawet w okularach VR przestrzeń do wczesnego wykrywania niektórych wad wzroku. Może już wkrótce powstanie specjalna aplikacja, która mogłaby informować o tym użytkownika, a tym samym pomóc zdiagnozować chorobę we wcześniejszym stadium. Czy tak się w istocie stanie? Czas pokaże.

Chcesz kupić? Kupuj z głową

Okulary wirtualnej rzeczywistości, które są dostępne w sprzedaży zdają się być znakomitym prezentem dla kogoś, komu marzy się nieco bardziej dosłowne przeniesienie do wirtualnego świata. Sfinansować zakup możesz już dziś dzięki szybkiej pożyczce w Via SMS. Warto jednak kupować z głową – nie musimy porywać się na zakup najdroższego modelu. Wybór dostępnych na rynku okularów jest olbrzymi, podobnie jak spektrum cenowe, niemal każdy z nas jest więc w stanie wypróbować na własnej skórze choćby ułamek rozszerzonej rzeczywistości.

Korzystaliście już z gogli VR? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *