Piękny ogród latem – wybieramy najlepszą kosiarkę

Lato w pełni, a więc sezon wypoczynku na świeżym powietrzu. Szczęśliwi posiadacze własnych ogródków i działek mogą spędzać beztrosko czas zażywając kąpieli słonecznych w otoczeniu przyrody. O ową przyrodę, która znajduje się na naszej posesji trzeba jednak zadbać. Aby cieszyć się pięknym ogrodem i równo przyciętym trawnikiem, warto zainwestować tego lata w kosiarkę. Na rynku jest jednak mnóstwo urządzeń o rozmaitych parametrach – jak zatem wybrać odpowiedni model i czym się kierować podczas zakupów? Podpowiadamy.

Kosiarka ręczna – prostota i niska cena

Jest to najprostszy i najtańszy (cena zaczyna się od 150 a kończy na 350 złotych) typ kosiarki. Noże listwowe umocowane są w niej w mechanizmach bębnowych, walcowych lub cylindrowych. Jej podstawową wadą jest dość wyczerpujący sposób użytkowania polegający na wykonywaniu koszenia własnymi rękami. Chcąc zwiększyć moc kosiarki ręcznej, powinniśmy popracować nad techniką koszenia, mianowicie odpowiednio wyprostować ręce. Wówczas urządzenie nabierze większej szybkości. Zalety ręcznej kosiarki to przede wszystkim cicha praca, niskie w porównaniu do innych kosiarek koszty związane z eksploatacją oraz fakt niezanieczyszczania środowiska naturalnego.

Kosiarka spalinowa – mobilność i duża moc

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że kosiarki tego typu nie należą do urządzeń lekkich – ze względu na obecność dużego silnika oraz wykorzystanie benzyny, kosiarka ta sporo waży. Oprócz wagi wspomnieć należy też o spalinach i hałasie. Ma ona jednak niewątpliwie swoje plusy, zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczami dużego trawnika. Urządzenie to ma bowiem znacznie większe możliwości niż kosiarka ręczna, zachowując przy tym jakże cenną mobilność. Cenna informacja – kosiarka ogrodowa spalinowa dzięki swojemu niezawodnemu systemowi tnącemu sprawdzi się również doskonale przy koszeniu wysokiej trawy. Ceny wahają się od 200 do 1000 złotych.

Kosiarka elektryczna – cicha praca

Kosiarki elektryczne mają swoje niewątpliwe zalety, takie jak choćby niska cena (od 150 do 350 zł), komfortowa, cicha praca i niegenerowanie szkodliwych dla otoczenia zanieczyszczeń. Nie są one jednak polecane przy długiej trawie, z uwagi na ograniczone możliwości. Siłą napędową tego rodzaju kosiarki jest energia elektryczna z gniazdka, musi więc posiadać kabel, który zdecydowanie zmniejsza mobilność sprzętu. Od jego długości oraz posiadania niezbędnego przedłużacza zależeć będzie wobec tego zasadność zakupu kosiarki elektrycznej – zwłaszcza jeśli chcemy jej używać na większym terenie. Choć istnieją kosiarki elektryczne posiadające akumulator, jego pojemność nie jest na ogół imponująca.

Kosiarka bębnowa – precyzyjne cięcie

Teraz kilka słów o samym mechanizmie działania kosiarek, od którego bardzo często zależy ich skuteczność. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na sposób umocowania noży tnących, który w równym stopniu co sama ich ostrość decyduje o jakości ścinania trawy. Mocną stroną kosiarek bębnowych (czyli takich, na których noże osadzone są na bębnie) jest z pewnością precyzja i równe cięcie. Mogą one bowiem kosić nisko, dzięki czemu sprawdzą się w przypadku trawników dekoracyjnych. Nie poleca się ich natomiast do koszenia trawników z wysoką trawą, rzadko przycinanych oraz na nierównej glebie.

Kosiarka rotacyjna – dla początkujących

Jeśli wasz trawnik jest na ogół rzadko koszony, a co za tym idzie trwa jest wyrośnięta, kosiarka rotacyjna będzie najlepszym wyborem. Mechanizm tego typu kosiarki polega na cięciu trawy za pomocą kilku płaskich noży obracających się wokół osi pionowej. Jest to prosty mechanizm, który umożliwia koszenie nawet na nierównym terenie i w przypadku trawników dość zaniedbanych, dzięki czemu jest chętnie wybierany przez początkujących oraz do amatorskich zastosowań.

Którą opcję wybrać

Wybór odpowiedniej kosiarki nie jest łatwy, a zależy w dużej mierze od wielkości naszego terenu. Posiadając duży ogród, powinniśmy zainwestować w kosiarkę spalinową, z uwagi na mobilność urządzenia. Do ogrodów o mniejszych rozmiarach z powodzeniem wystarczy kosiarka elektryczna. Ważnym czynnikiem prócz wielkości trawnika jest też częstotliwość koszenia. Jeżeli kosimy nasz trawnik często – przynajmniej dwa razy w tygodniu, warto skusić się na niezwykle precyzyjną kosiarkę bębnową. Jeśli natomiast nie dysponujemy czasem na koszenie i nasza trawa jest na ogół wyrośnięta, zdecydujmy się na kosiarkę o mechanizmie rotacyjnym. Pamiętajcie jednak, że ostateczna decyzja co do zakupu urządzenia nie musi zależeć od naszych finansów. Nawet bowiem jeśli potrzebujemy do swojego ogrodu czy działki droższego urządzenia, z łatwością za nie zapłacimy dzięki superszybkiej pożyczce w Via SMS. Miłego koszenia!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *