Podróż na czterech kołach. Urlopowy niezbędnik

Choć półmetek wakacji już za nami, sezon urlopowy trwa w najlepsze. Biura podróży wciąż kuszą atrakcyjnymi ofertami „last minute”, linie lotnicze codziennie prześcigają się w promocjach na wybrane loty do wielu miast na całym świecie, a banki zaskakują klientów atrakcyjnymi pożyczkami w sam raz na spontaniczny wyjazd. Sierpień zdaje się być zatem idealnym miesiącem na zorganizowanie letniego tournée np. po Europie. Wielu z nas rozważa podróż własnym autem. Wydawać by się mogło, że do pełni szczęścia wystarczy nam wówczas doborowe towarzystwo, mapa w kieszeni i pełny bak. Czy aby na pewno? Podpowiadamy, o czym koniecznie musicie pamiętać, zanim spakujecie walizki i wybierzecie się w rejs po autostradach.

Po pierwsze: kontroluj wydatki

Jak mawiają wytrawni podróżnicy, dobra organizacja to podstawa każdej ekspedycji. Nieważne, czy lecimy samolotem, czy też jedziemy pociągiem albo samochodem – szczegółowo zaplanowany budżet to absolutna konieczność. Radzimy sporządzić listę czekających nas wydatków wraz ze szczegółowo określonymi kwotami. Nie stać nas na pięciogwiazdkowy hotel? Nie oznacza to wcale gorszych wrażeń i braku komfortu. W większości europejskich (i nie tylko) miast istnieje ogromny wybór przytulnych hosteli – również takich, które ulokowane są w ścisłym centrum, a co za tym idzie znajdują się w pobliżu najważniejszych atrakcji turystycznych. Innym, coraz bardziej popularnym i chętnie wybieranym przez młodych ludzi sposobem na znalezienie taniego zakwaterowania w obcym mieście lub kraju jest couchsurfing. Polega on na zamieszczaniu na stronie internetowej ogłoszeń z ofertami noclegu we własnym mieszkaniu – najczęściej zupełnie za darmo. Oprócz oszczędności, couchsurfing daje możliwość zawarcia nowych znajomości i przydatną pomoc od lokalsów w wyborze miejsc, które warto zwiedzić. W naszym budżecie musimy też uwzględnić wizyty w muzeach czy galeriach, które najczęściej są biletowane oraz knajpy z lokalną kuchnią, której nie sposób nie skosztować. Po dokonaniu szacunkowych obliczeń, w przypadku nie posiadania na koncie wystarczających środków, możemy skorzystać z super-szybkiej pożyczki VIA SMS. Pieniądze dostaniemy już w 15 minut!

Po drugie: zrób przegląd samochodu

Jeżeli decydujemy się na wyjazd własnym autem, musimy zadbać o jego stan techniczny, by uchronić się przed przykrą niespodzianką w postaci usterki. Efekt? Kolejny spory wydatek, a być może nawet konieczność skrócenia wyjazdu. Aby do tego nie dopuścić, przed udaniem się w podróż koniecznie trzeba zrobić przegląd samochodu: sprawdzić czy ma dostosowane do pory roku opony, a w nich odpowiednie ciśnienie, sprawne pasy bezpieczeństwa i hamulce oraz działającą klimatyzację. Przyda się również podstawowa znajomość przepisów bhp – gaśnica i wyposażona apteczka pierwszej pomocy to kolejne bardzo istotne elementy podróżniczej układanki. Zanim zapniemy pasy i odjedziemy w siną dal, pamiętajmy też o skontrolowaniu ważności ubezpieczenia OC, a w przypadku zagranicznych wyjazdów – upewnijmy się, że posiadamy Zieloną Kartę. Tych kilka prostych wskazówek niemal w zupełności wystarczy, by uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami niefrasobliwości. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Po trzecie: dbaj o komfort jazdy

Wielu z nas postrzega jazdę samochodem jako męczącą i mniej komfortową niż na przykład podróżowanie samolotem albo szybkim pendolino. Aby uczynić podróż przyjemniejszą, warto zadbać o wygodę swoją i współpasażerów. Przede wszystkim pamiętajmy o czystości w aucie – dokładne umycie i odkurzenie wnętrza samochodu nie zajmie nam wiele czasu, a z pewnością uczyni wielogodzinną jazdę nieco bardziej znośną. Czyste szyby to z kolei nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim odpowiedniej widoczności, która zdaje się być jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. Ważne jest też odpowiednie ustawienie fotela, tak by nie ograniczać sobie swobody ruchów oraz sprawdzenie klimatyzacji. Jazda w dusznym samochodzie w czasie upałów jest wszak wyjątkowo uciążliwa. Jako kierowca musimy też pamiętać o swoim zdrowiu i regeneracji organizmu. Brak snu i zmęczenie to kardynalny błąd czyniący z nas zagrożenie dla naszych towarzyszy podróży, innych uczestników ruchu oraz… dla samych siebie. Przed długą i monotonną jazdą autem należy zadbać o odpowiednią ilość snu oraz przygotowanie zdrowego i pożywnego prowiantu; z kolei w czasie postoju warto wykonać choćby kilkuminutowe ćwiczenia rozciągające i rozluźniające, dzięki czemu poprawimy krążenie i dodamy sobie energii, a podróż będzie dla organizmu znacznie mniejszym obciążeniem.

Po czwarte: zaplanuj podróż

Przed spakowaniem walizek i zapięciem pasów powinniśmy dokładnie zaplanować trasę, aby nie spotkała nas w czasie jazdy żadna niespodzianka i nerwowe błądzenie po obcych drogach. Choć GPS to dziś absolutna podstawa wyposażenia auta, warto zaopatrzyć się także w tradycyjną mapę, która przyda się w przypadku utraty sygnału czy jakiejkolwiek technicznej awarii sprzętu. Pamiętajmy również, że nawigacja na smartfonach wiąże się z opłatami za korzystanie z Internetu, co za granicą – gdzie obowiązują wysokie opłaty roamingowe – będzie nas to słono kosztować. Co jeszcze należy sprawdzić? Informacje na temat objazdów i remontów na drogach, które mogą poważnie skomplikować (a na pewno wydłużyć) nam podróż.

Po piąte: miej plan B

Mimo wszelkich starań i uprzedniego sprawdzenia stanu technicznego samochodu silnik nagle przestał działać? Niespodziewany wydatek zrujnował nasz budżet tuż przed podróżą? Z pozytywnym nastawieniem żadna pechowa okoliczność nie zniechęci nas do wyjazdu ani nie pokrzyżuje urlopowych planów. Zamiast wyruszyć w trasę własnym autem, zawsze możemy skorzystać z wypożyczalni, a w przypadku nieprzewidzianych dodatkowych kosztów – wziąć szybką i niskooprocentowaną pożyczę w VIA SMS. Wystarczy chcieć!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *