Prawnik potrzebny od zaraz – jak wybrać najlepszego specjalistę?

Zawód adwokata od lat należy niezmiennie do najbardziej prestiżowych profesji. Prawnik powinien być zatem świetnie wykształcony oraz nienagannie przygotowany do każdej sprawy. To dlatego plasuje się on w ścisłej czołówce najlepiej zarabiających zawodów w naszym kraju.

Podawanie konkretnych rozwiązań, terminowość, posługiwanie się językiem zrozumiałym dla przeciętnego Kowalskiego, udzielanie natychmiastowej pomocy i konsultacji na bieżąco, wreszcie – rzetelność i efektywność działań. Oto czego przede wszystkim wymagamy od prawnika, gdy pilnie potrzebujemy skorzystać z jego usług. Na rynku istnieje obecnie całe mnóstwo większych i mniejszych kancelarii, zaś każda z nich reklamuje się jako ta, dla której pracują najbardziej skuteczni i wyjątkowo na tle konkurencji wykwalifikowani adwokaci. Nie posiadając rozległych kontaktów w branży trzeba zatem poszukać na własną rękę, by trafić na solidnego specjalistę, zamiast zasilać konto hochsztaplerów.

Nauka i doświadczenie

Choć zawód ten bezsprzecznie kojarzy się z dużymi pieniędzmi i prestiżem, wysokie zarobki nie towarzyszą adwokatom od początku ich zawodowej drogi – pierwszy etap kariery tuż po ukończeniu studiów bywa najczęściej żmudnym zdobywaniem doświadczenia, nieustannym dokształcaniem się i pracą po kilkanaście godzin na dobę za nieadekwatne do wysiłku i czasu wynagrodzenie. Szukając pomocy prawnej, warto prześledzić zawodową drogę adwokata i dowiedzieć się, czy jest to osoba, która rzeczywiście swoją karierę opiera na intensywnym rozwoju kwalifikacji i poszerzaniu umiejętności. Najbardziej wykwalifikowani reprezentanci tego fachu po wielu latach balansowania między kończeniem aplikacji, pracą w kancelarii i studiowaniem kodeksów i nowelizacji prawa we własnym zakresie, stają się prawdziwymi wojownikami na salach sądowych, a inwestycja we własny rozwój zaczyna się zwracać. Nie powinny dziwić zatem wysokie stawki porad prawniczych u topowych adwokatów. Co więcej, właśnie owe wysokie stawki świadczą o jakości oferowanych usług.

Cena ma znaczenie

W środowisku adwokackim panuje – nie bezzasadne skądinąd – przekonanie o korelacji między wynagrodzeniem a skutecznością danego radcy prawnego. Ilość przebytych kursów, staży u najlepszych specjalistów, wreszcie ilość wygranych spraw – wszystko to niewątpliwie podnosi prestiż, a co za tym idzie obowiązujące stawki. Jeśli potrzebujecie szybkiego zastrzyku gotówki, by skorzystać z fachowej pomocy prawnej, w Via SMS otrzymacie ekspresową pożyczkę z minimum formalności. Szukając odpowiedniego adwokata warto kierować się ceną za oferowane usługi, gdyż jest ona paradoksalnie świadectwem doświadczenia i umiejętności prawnika. O jakich kwotach mowa? Koszt porady prawnej w znanych warszawskich kancelariach oscyluje wokół 250/300 zł, cena podjęcia się przezeń sprawy rozwodowej albo tej dotyczącej postępowania alimentacyjnego – od 1000 zł w górę, opracowanie pozwu, zażalenia lub apelacji będzie nas kosztować przynajmniej 200, a w niektórych kancelariach i 600 zł. W mniejszych miejscowościach kwoty te będą, co oczywiste, nieco niższe.

Prawnik jutra – czyli kto?

Na pytanie o zespół cech, które powinien posiadać idealny prawnik, a które to są szczególnie pożądane przez klientów, starała się odpowiedzieć kapituła ogólnopolskiego konkursu „Rising Stars”, który przez kilka ostatnich lat był organizowany przez wydawnictwo Lexis Nexis oraz „Dziennik Gazetę Prawną”. U laureatów doceniono przede wszystkim innowacyjność, nieprzeciętną elastyczność i „rozumienie skomplikowanych wymagań współczesnego rynku usług prawniczych”. Tzw. prawnik jutra musi działać nieszablonowo, wyczuwać niejako potrzeby klientów i wychodzić im naprzeciw. Powinien on również nieustannie zdobywać wiedzę, poszerzać kompetencję – nie tylko z zakresu prawa, ale także w dziedzinach pozaprawnych, stając się swego rodzaju doradcą strategicznym.

Adwokat to zawód nie tylko nobilitujący i prestiżowy, ale też obarczony dużą odpowiedzialnością. Od umiejętności i wiedzy prawnika zależy w końcu rozwikłanie wyjątkowo nieraz trudnych problemów jego klientów. Ewentualny błąd na sali sądowej może wszak negatywnie wpłynąć nie tylko na los reprezentowanej przezeń osoby, ale również jego reputację, a co za tym idzie dalszą karierę. Udając się po pomoc prawną pamiętajmy, by zrobić najpierw odpowiednie rozeznanie: poszukać osoby posiadającej bogate doświadczenie, która pracuje dla kancelarii mogącej poszczycić się renomą oraz… zapomnieć o cięciu kosztów. Musimy wszak pogodzić się z tym, że na tego rodzaju usługach zwyczajnie nie warto oszczędzać.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *