Przygotuj dziecko do szkoły czyli zakupy po powrocie z wakacji

Zbliżający się wrzesień to dla rodziców stresujący okres, zwłaszcza gdy ich dziecko dopiero rozpoczyna naukę w szkole. Oznacza ona koniec laby i nowe obowiązki, do których trzeba przygotować się przede wszystkim psychicznie. Ale i finansowo, bo szkolna wyprawka to jak wiadomo niebagatelny wydatek, z którym jak co roku musimy się zmierzyć. Końcówka sierpnia to najlepszy moment na uzupełnienie brakujących elementów wyposażenia naszej pociechy, z uwagi na trwające obecnie przeceny i rozmaite atrakcyjne oferty, którymi sklepy kuszą w ostatnim tygodniu wakacji. Wybierając się na zakupy pamiętajmy o tym, by zadbać przede wszystkim o wygodę i zdrowie dziecka, sięgając po dobrej jakości akcesoria, które posłużą maluchowi przez cały rok. A te niestety sporo kosztują.

Odpowiedni tornister

Jednym z najważniejszych elementów szkolnej wyprawki jest tornister, z którym dziecko będzie każdego dnia pokonywać drogę do szkoły, dzierżąc ciężkie podręczniki i rozmaite przybory. Ważne jest, aby plecak był właściwie wyprofilowany, dzięki czemu maluch nie nadwyręży sobie pleców. Skrzywienia kręgosłupa są bardzo powszechną dolegliwością u dzieci w wieku szkolnym, dlatego warto zadbać o to, by nowy tornister był w pełni dostosowany do wzrostu i postury dziecka. Dopasowanie tornistra wpłynie na odpowiednie rozłożenie ciężaru na plecach malucha, zapewniając komfort codziennego noszenia. Choć dla kilkulatka najważniejsza zdaje się być modna aplikacja na plecaku w postaci ulubionego bohatera komiksu czy kreskówki, od estetycznej strony tornistra znacznie ważniejsza jest jego wytrzymałość oraz wysoka jakość materiału. Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które łączą w sobie jakość z ciekawym designem. Ceny plecaków wiodących producentów wahają się od 150 do 350 zł.

Wygodne buty i strój na w-f

Jak pokazują badania, polscy uczniowie z coraz większą rezerwą podchodzą do zajęć wychowania fizycznego. Taki sam stosunek mają doń rodzice, którzy nierzadko załatwiają dzieciakom „lewe” zwolnienia, tłumacząc to chęcią uniknięcia ryzyka kontuzji czy też zaoszczędzenia czasu na naukę. Ma to swoje katastrofalne skutki – polskie dzieci i nastolatki coraz częściej chorują na rozmaite wady postawy, a otyłość stała się w naszym kraju jedną z wiodących dolegliwości u najmłodszych. Rodzicom uczniów polecamy więc zachęcać dzieci do aktywności fizycznej, koniecznej do prawidłowego rozwoju malucha. Tuż przed rozpoczęciem nauki warto więc zakupić niezbędne akcesoria do ćwiczeń – strój oraz wygodne buty. Na zajęciach w Sali gimnastycznej wystarczy t-shirt z dobrej jakości bawełny oraz szorty, do biegania po boisku najlepszy będzie dres z „oddychającej” tkaniny. Niezależnie od tego, czy lekcje wychowania fizycznego będą odbywać się w szkole czy na zewnątrz, niezbędne jest solidne obuwie o wyprofilowanej podeszwie amortyzującej wstrząsy. Za dobrej jakości adidasy zapłacimy od ok. 200 do 400 zł.

Niezbędne przybory

Uzupełniając szkolną wyprawkę naszego dziecka nie można zapomnieć o wyposażeniu tornistra. Poza kompletem zeszytów i piórnikiem wraz z długopisami albo wiecznym piórem, będziemy musieli nabyć przybory do zajęć z matematyki, techniki oraz plastyki. Konieczny będzie zakup kątomierza, ekierki, cyrkla i ołówków, a także akcesoriów do szkicowania i malowania: farbek, pędzli, flamastrów, kredek, bloków technicznych i rysunkowych oraz kolorowej bibuły. Choć każdy nauczyciel ma swoje własne wymagania co do używanych na lekcjach przyborów, warto zaopatrzyć się w nie – przynajmniej w podstawowym zakresie – zanim rozpocznie się nauka w szkole.

Podręczniki

Podręczniki bywają dla rodziców najbardziej problematycznym, bo wyjątkowo kosztownym zakupem. W wielu szkołach wymagane są nowe książki, zwłaszcza do zajęć praktycznych, co generuje zwiększone wydatki. W tym roku na oszczędności mogą liczyć rodzice dzieci uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjów. Wszystko za sprawą ministerialnego programu oferującego uczniom darmowe podręczniki, który we wrześniu po raz pierwszy obejmie wszystkie klasy nauczania podstawowego. Rodzice starszych dzieci niestety muszą liczyć się ze zwiększonymi kosztami szkolnej wyprawki – w tym roku ceny podręczników dla klasy pierwszej liceum wzrosną o ok. 10 proc.

Jak wynika z najświeższych szacunków ekspertów ds. badań rynkowych, w tym roku zapłacimy za szkolne przybory prawie 530 zł. Nie zapomnijmy więc o finansowym zabezpieczeniu, by w oczekiwaniu na wypłatę nie zabrakło nam na koncie niezbędnych środków. Wystarczy szybka pożyczka w Via SMS, by nie martwić się o piętrzące się wydatki i zamiast tego skupić się na wyborze najlepszego szkolnego wyposażenia.

 

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *