Publiczne czy prywatne przedszkole? Które będzie lepsze dla naszego malucha?

Zbliżający się koniec wakacji oznacza dla rodziców konieczność zmierzenia się z wyborem przedszkola. Decyzja jest istotna, gdyż jest to nierzadko pierwsze miejsce, gdzie dziecko zetknie się z rówieśnikami i będzie musiało na cały dzień pożegnać się z mamą i tatą. Poza tym w przedszkolu dziecko spędzi kilka najbliższych lat. Nie dziwi zatem niezdecydowanie rodziców, którzy pragną dokonać możliwie jak najlepszego wyboru i ich rozmaite wątpliwości. Obiegowe opinie głoszą, że w placówkach finansowanych z budżetu państwa panuje niższy standard opieki i wyposażenia, jednak na przedszkola niepubliczne stać jedynie najbogatszych. Jak jest w rzeczywistości? Spróbujmy zatem odpowiedzieć na ważkie pytanie: na jakie przedszkole się zdecydować – publiczne czy prywatne?

Finansowanie i organizacja

Podstawową różnicą między przedszkolem państwowym i prywatnym jest sposób finansowania i prowadzenia placówki. Publiczne przedszkola finansuje gmina lub samorząd, zaś prywatne – osoby fizyczne, fundacje lub firmy. Różnice istnieją również na poziomie organizacji. W placówce państwowej obowiązuje zasada maksymalnie pięciu godzin, które poświęca się na realizację podstawy programowej. Podczas gdy dla jednych rodziców jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dla innych stwarza problemy z odebraniem dziecka o tak wczesnej porze. Inaczej rozkład dnia wygląda w niepublicznym przedszkolu. Tu nie ma sztywnych zasad co do godzin na realizację programu. Zajęcia dodatkowe bywają tymczasem elementem owego programu, dzięki czemu uiszczając comiesięczną opłatę płacimy również za nie.

Zajęcia dodatkowe i wyżywienie

Choć przedszkola publiczne są znacznie tańsze niż te prywatne, pamiętać należy o dodatkowych opłatach, które trzeba ponieść wówczas, gdy decydujemy się na umieszczenie malucha w placówce finansowanej przez państwo. Opłaty w przedszkolu publicznym obejmują przede wszystkim wyżywienie dziecka, ubezpieczenie, koszt dłuższego niż 5 godzin pobytu dziecka w przedszkolu, opłata na komitet rodzicielski, zajęcia dodatkowe. O jakich kosztach mówimy? Wymienione wyżej opłaty miesięcznie uszczuplą nasz portfel o 150-300 zł, w zależności choćby od wybranych przez nas zajęć dodatkowych. Plusem przedszkoli publicznych jest niewątpliwie obecność stołówki, gdzie dziecko może zjeść niedrogi, ale świeży i domowy posiłek. W przedszkolach prywatnych zajęcia dodatkowe, takie jak języki obce, rytmika, taniec, zajęcia logopedyczne, teatralne czy sportowe są natomiast ujęte w cenie czesnego, jednak za wyżywienie rodzic musi dodatkowo zapłacić. Wspomniane czesne nie należy bynajmniej do najmniejszych – wynosi na ogół od 350 zł wzwyż, czasem osiągając nawet wysokość 600 zł miesięcznie.

Mniejsze pieniądze = gorszy standard i opieka?

Jest to zdecydowanie mit. W rzeczywistości wymagania dotyczące kwalifikacji kadry są znacznie bardziej rygorystyczne właśnie w przedszkolach państwowych, aniżeli prywatnych. W placówkach finansowanych przez państwo dziećmi opiekują się wyłącznie osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym, posiadające tytuł licencjata lub magistra. Trzeba jednak pamiętać, że o jakości opieki w przedszkolu decyduje głównie zaangażowanie nauczycieli i dyrekcji, a więc jest to kwestia indywidualna każdej placówki – tak państwowej, jak i prywatnej. Niejednokrotnie przedszkola o gorszym standardzie niż nowoczesne prywatne placówki zachwycają przytulną atmosferą i fantastyczną kadrą, która ma świetne podejście do dzieci. Pamiętajmy, że od liczby zabawek ważniejsze jest pogodne nastawienie i kwalifikacje opiekunów, którzy nawet przy mniejszym budżecie sprawią, że dzieci będą się czuły w danym miejscu komfortowo i swobodnie. Jeśli więc chodzi o standardy w kwestii opieki nam maluchami, nie ma znaczenia, czy przedszkole jest publiczne, czy prywatne. To, co jest naprawdę istotne to pomysł na prowadzenie placówki i zaangażowanie kadry w jego realizację, by na pierwszym miejscu stawiać dobro dzieci.

Jak podjąć decyzję

Wybór przedszkola nie należy do najłatwiejszych w życiu młodego rodzica. Pamiętajmy, by wcześniej sprawdzić, jakie kwalifikacje ma kadra danej placówki, czy i kto ją kontroluje – zwłaszcza jeśli myślimy o przedszkolu prywatnym. Istotne jest również to, jakie zajęcia dodatkowe znajdują się w ofercie. Niestety do przedszkoli państwowych, z uwagi na znacznie niższe koszty, dużo trudniej się dostać. Jeśli jedyną dostępną opcją pozostaje placówka prywatna, a wasze finanse nie pozwalają wam na comiesięczne wysokie opłaty, warto podreperować budżet dzięki pożyczce w Via SMS. A zanim podejmiecie ostateczną decyzję, wybierzcie się na spotkanie z dyrekcją przedszkola. W ten sposób będziecie mogli zapoznać się z panującą tam atmosferą, co z pewnością rozwieje niektóre wątpliwości i pomoże w dokonaniu wyboru.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *