Pułapki finansowe oraz jak ich unikać

Bezpieczeństwo naszych pieniędzy jest jedną z najważniejszych rzeczy, o które należy zadbać przy zarządzaniu finansami osobistymi. Oprócz ryzyka realnej straty pieniędzy poprzez chociażby kradzież, są jeszcze inne pułapki, które mogą nas doprowadzić do bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Czego należy się wystrzegać, aby nasze finanse osobiste były niezagrożone?

Oszczędzanie na wszystkim

Warto oszczędzać. Wie o tym każdy, kto do finansów podchodzi strategicznie i odkładanie pieniędzy wiąże z ważnym celem. Jednak są rzeczy na których nie warto, a nawet nie wolno oszczędzać.

Jednym z takich złych przykładów oszczędzania jest z pewnością jedzenie. Kupowanie najtańszego jedzenia, najczęściej wiąże się z gorszą jakością, brakiem świeżości produktów czy niewłaściwą dietą. W ten sposób można doprowadzić do pogorszenia swojego stanu zdrowia, co może się przełożyć na większą podatność na choroby, mniejszą energię do pracy i brak motywacji . W efekcie możemy nie być w stanie pracować wydajnie i zarabiać więcej. Pozorne oszczędności mogą przerodzić się później w poważne tarapaty finansowe.

Drugim złym sposobem oszczędzania może być wybieranie najtańszych produktów lub usług za wszelką cenę. Jak mówi przysłowie: „oszczędny płaci dwa razy”. Jest w tym dużo prawdy jeśli np. wybierzemy najtańszego niedoświadczonego fachowca, który źle wykona swoją usługę i będzie trzeba po nim szukać kolejnego pracownika. Również kupowanie najtańszego samochodu, pralki lub telewizora może okazać się bardzo kosztowe, kiedy ich codzienna eksploatacja  będzie znacznie droższa od kosztowniejszych, ale za to bardziej oszczędnych rozwiązań.

Dysponowanie pieniędzmi, których jeszcze nie mamy

Pozornie bardzo nieskomplikowana sytuacja, czyli planowanie wydatków z przyszłych (jeszcze nieotrzymanych) pieniędzy, może wydawać się błaha, ponieważ te pieniądze i tak w końcu będziemy mieli. Jest to jednak bardzo poważna pułapka, ponieważ jeden nieplanowany wydatek pociąga za sobą kolejne i  łatwo wpaść w spiralę finansową. Oczywiście dopóki panujemy nad sytuacją i pożyczanie naszych „przyszłych” pieniędzy ma charakter jednorazowy lub krótkotrwały, to kryzys jest do opanowania. Ale jeśli problemy zaczynają mieć postać stałą, to jesteśmy w dużych kłopotach i warto jak najszybciej pomyśleć nad ich rozwiązaniem.

Życie od wypłaty do wypłaty

Brak odłożonych pieniędzy i życie od jednej wypłaty do drugiej, to problem wielu Polaków. Taka sytuacja finansowa jest bardzo niebezpieczna, ponieważ w razie jakiegokolwiek niespodziewanego wydatku, nasz budżet domowy ma deficyt i brakuje środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb.  A co jeśli nasz pracodawca spóźni się z wypłatą pensji? Takie życie w niepewności niekorzystanie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Warto pomyśleć nad próbą odłożenia kapitału na „czarną godzinę”, aby w razie np. utraty pracy mieć zabezpieczenie i postaci awaryjnych pieniędzy pozwalających na przetrwanie do czasu znalezienia nowego źródła dochodów.

Brak płynności finansowej

W biznesie mówi się, że brak płynności jest gorszy niż brak zysków. Nawet jeśli ponosimy chwilowe straty, ale mamy środki, aby regulować bieżące zobowiązania, to możemy przetrwać kryzys. Gorzej jest, kiedy firma wykazuje zyski, a nie otrzymuje zapłaty za faktury.

Podobnie jest z budżetem domowym. Brak pieniędzy na spłatę raty kredytu wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów  np: w postaci odsetek lub kosztów windykacyjnych. Brak zapłaty za czynsz może grozić wypowiedzeniem umowy najmu mieszkania.

Problemy z płynnością finansową to najpoważniejsza sytuacja w jakiej możemy się znaleźć. Rozwiązaniem w tym przypadku może być kredyt lub pożyczka na czas, który będzie nam potrzebny do poprawienia płynności.

Podsumowanie

Finanse osobiste i budżet domowy, to jeden w ważniejszych elementów w życiu każdego dorosłego człowieka. Nie da się zabezpieczyć finansów z dnia na dzień. Należy działać z odpowiednim wyprzedzeniem i zabezpieczać się przed pułapkami, które mogą szybko doprowadzić do kłopotów finansowych.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *