Skuteczne zarządzanie pieniędzmi – jak sobie pomóc?

Rozsądne dysponowanie posiadanymi środkami, racjonalne planowanie wydatków, umiejętne oszczędzanie – dla wielu z nas zarządzanie budżetem wydaje się sztuką wyjątkowo trudną, a dla niektórych nawet niemożliwą. Na co dzień borykając się z trudnościami wynikającymi z konieczności podejmowania mniej lub bardziej poważnych finansowych decyzji, tracimy z pola widzenia długoterminowe cele i niejednokrotnie ulegamy różnym pokusom i zachciankom. Dla nas, wychowanych w czasach rozbuchanego konsumpcjonizmu, zakupy – często nieprzemyślane – stały się ulubionym hobby. Lekarstwem na chandrę, sposobem na poprawienie sobie nastroju czy redukcję stresu. Kupujemy coraz więcej, by jak najwięcej mieć, zamiast podejść do kwestii wydawania pieniędzy z nieco większym pragmatyzmem. A w zarządzaniu domowym budżetem najważniejszy jest rozsądek, nieuleganie emocjom i skrupulatność, by posiadane środki móc pomnażać, zamiast stale tracić je na nieprzydatne przedmioty. Jak mawiał John C. Maxwell: „Zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły”. Jak zatem planować wydatki i skutecznie egzekwować swoje założenia, by nie musieć kolejny raz głowić się, gdzie ulotniły się nasze fundusze?
Spontaniczne zakupy i brak dyscypliny
Choć zarządzanie finansami to temat bardzo istotny, niestety jest on nierzadko przez nas lekceważony. Jak pokazują statystyki Głównego Urzędu Statystycznego, swego rodzaju dyscyplina finansowa i mądre gospodarowanie pieniędzmi nie należą do naszych mocnych stron. Według raportu sporządzonego przez GUS, aż 1/3 gospodarstw domowych w Polsce błędnie oszacowuje stan swojego budżetu, a niemal połowa respondentów w sytuacji nieprzewidzianego wydatku nie byłaby w stanie pokryć go z bieżących środków. W kryzysowym momencie warto pamiętać o możliwości skorzystania z ekspresowej pożyczki w Via SMS, dzięki której z łatwością wybrniecie z finansowych tarapatów – bez dodatkowych zaświadczeń i poręczeń. Jak zgodnie twierdzą eksperci, Polacy mają tendencję do spontanicznych zakupów, choćby wskutek potrzeby sprostania obowiązującej modzie czy chęci zdobycia uznania otoczenia. Nowy model smartfona, droga biżuteria czy kolejna para markowych butów – na to wydajemy najchętniej, często pod wpływem impulsu. Tymczasem, jak wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego w sierpniu 2016 roku przez TNS za zlecenie Związku Banków Polskich, aż 35 proc. mieszkańców naszego kraju nie jest w stanie w ciągu miesiąca dokonać żadnych oszczędności.
Aplikacje, które pomogą w zarządzaniu budżetem
Kontrola nad domowym budżetem wielu z nas jawi się więc jako wybitnie trudna umiejętność, którą posiada się lub nie. Na szczęście ową umiejętność możemy kształtować. Tym zaś, którzy gubią się w rachunkach i fakturach spieszą na pomoc zdobycze współczesnej technologii. Jedną z najbardziej popularnych i, jak twierdzą korzystający z niej użytkownicy, wyjątkowo efektywnych aplikacji na smartfona jest MoneyZoom. Na czym polega jej fenomen? Na prostym w obsłudze i skutecznym mechanizmie. Tuż po dokonaniu zakupu wpisujemy kwotę, którą wydaliśmy, a następnie przyporządkowujemy ją do danej kategorii wydatków. A kategorii jest doprawdy wiele: od rachunków, kredytów czy ubezpieczeń, przez wydatki na dom, kulturę i rozrywkę, na podstawowych potrzebach, takich jak żywność czy odzież, kończąc. Po upływie miesiąca możemy zajrzeć do statystyk i przeanalizować, co pochłania najwięcej naszych środków. Ciekawą funkcją jest również możliwość ustalenia limitu wydatków na dany miesiąc, by móc później skonfrontować swoje założenia z rzeczywistością i zobaczyć, nad czym powinniśmy popracować w kwestii gospodarowania pieniędzmi. Inną popularną aplikacją są Moje Finanse, mnogość funkcji której z pewnością zadowoli nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Już przy pomocy kilku kliknięć jesteśmy w stanie dodać przychód lub wydatek oraz sprawdzić aktualne salda używanych kont. Dzięki aplikacji możemy również przyporządkować wszystkie wydane oraz zarobione pieniądze do konkretnych kategorii i okresów, a następnie zrobić podsumowanie. Interesującym narzędziem pomagającym kontrolować domowy budżet jest również Przypominacz Faktur – aplikacja skierowana do tych z nas, którym trudno się połapać w różnego rodzaju fakturach i rachunkach. Jeśli zdarza nam się zapomnieć o terminowej wpłacie, Przypomnacz to zdecydowanie coś dla nas. Działanie aplikacji jest wyjątkowo proste – wystarczy w ustawieniach zaznaczyć datę przypomnienia o płatności faktury wraz z walutą, jaką się posługujemy. Kolejny krok to dodanie wydatku – należy wpisać kwotę, odbiorcę i termin płatności, a także przyporządkować ów wydatek do odpowiedniej kategorii.

Zarządzanie budżetem to nie lada umiejętność – wymaga od nas dużej dyscypliny i zdolności do opierania się różnym pokusom. Warto więc odrobinę sobie pomóc i skorzystać z dostępnych obecnie narzędzi, dzięki którym proces oswajania się z oszczędzaniem i właściwym planowaniem wydatków stanie się odrobinę łatwiejszy. Powodzenia!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *