Spersonalizowane ubrania i powietrzne taksówki czyli trendy technologiczne 2017 roku

Postęp technologiczny, z którym mamy do czynienia w XXI wieku w istotny sposób wpływa na obraz współczesnej rzeczywistości. A rzeczywistość ta zmienia się na naszych oczach, niemal każdego dnia zaskakując kolejnymi, nierzadko rewolucyjnymi odkryciami. Nowe technologie to dziedzina, która rozwija się w galopującym tempie, dostarczając nam nie tylko innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach życia, ale i stawiając przed nami wyzwanie adaptacji do tego wciąż ulegającego przeobrażeniom świata. Czym zaskoczył nas (lub jeszcze zaskoczy) rok 2017?

Drukarki 3D

Druk przestrzenny to niewątpliwie symbol naszych czasów, metoda, która zyskuje coraz większą popularność, a w przyszłości może zrewolucjonizować świat produkcji. Firmy produkujące drukarki 3D wciąż udoskonalają swoje produkty, by jakość wydruku była coraz lepsza. Drukarki te, mimo iż mogą być używane w domu, głównie ze względu na rozmiar i cenę (od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych) wykorzystywane są na ogół w przemyśle. Ale nie tylko. W XXI wieku trwają intensywne prace nad zastosowaniem technik wydruku 3D w medycynie. Obecnie można dzięki tej metodzie wytwarzać protezy, a nawet tkanki.

Powietrzne taksówki

Większość z nas drony kojarzy z zabawkami, które swego czasu stały się przedmiotem pożądania gadżeciarzy. Tymczasem opracowywana jest technologia mająca na celu wykorzystanie dronów jako środka do przemieszczania się ludzi. Prototyp autonomicznego urządzenia o nazwie Ehang 184 został opracowany przez Derricka Xionga. Jak działa? Na specjalnym panelu wyznaczamy trasę przelotu, a dron robi resztę sam: startuje, leci i ląduje. Na obecnym etapie prac nad maszyną nie można mówić o spektakularnych osiągach – bateria maszyny umożliwia odbycie zaledwie 20-minutowego lotu, zaś ładowność posiada tylko do 100 kg. Pozostaje jeszcze kwestia ceny przekraczającej 200 tys. dol.

Kluby fitness bez maszyn

Amerykańskie centrum sportu Asphalt Green zmienia postrzeganie tradycyjnych siłowni i klubów fitness. Zamiast bieżni, maszyn i hantli w tym wyjątkowym miejscu znajdują się gołe ściany i podłoga. Jest to jednak tylko złudzenie, gdyż całe wnętrze klubu jest interaktywne – umieszczone tam czujniki reagują na dotyk i jego siłę, a my podążamy za podświetlającymi się panelami. Dzięki temu ćwiczymy siłę, ale i równowagę oraz refleks, a cały program treningowy trwa 45 minut i ma za zadanie spalić 1000 kalorii. Czyżby szykowała się fitness rewolucja?

Przystanki, które walczą ze smogiem

Temat smogu pojawił się w Polsce zeszłej zimy i od tamtej pory nie schodzi z telewizyjnych nagłówków. Problem ten dotyczy zwłaszcza dużych miast, w których stężenie toksycznych substancji w powietrzu wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Walka ze smogiem polegająca na kampaniach społecznych jak dotąd nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Tymczasem twórcy zielonych technologii z Chin, gdzie smog należy do największych problemów, stworzyli niezwykły produkt antysmogowy – przystanek autobusowy, który jednocześnie stanowi filtr powietrza. Inżynierowie z firmy Arup oraz Sino Green opracowali urządzenie oczyszczające powietrze z toksyn, które umieszcza się w tylnej części zadaszenia przystanku. Czekamy, aż trend przyjmie się i w naszym kraju.

Spersonalizowane ubrania

Rewolucja w świecie produkcji tekstyliów – koncern Google podął się współpracy ze szwedzkim gigantem odzieżowym H&M, czego efektem mają być spersonalizowane ubrania. Cały proces będzie polegał na projektowaniu ubrań w oparciu o preferencje użytkowników aplikacji Coded Couture, która wykorzystuje m.in. aktywność fizyczną użytkownika, jego lokalizację i aktualną pogodę. Dane te mają zostać przetworzone dzięki specjalnemu algorytmowi, który ułatwi zaprojektowanie ubrań w pełni dostosowanych do oczekiwań odbiorcy – tak pod względem materiału, jak i fasonu czy koloru.

Alternatywne konto bankowe

Konto do płacenia, aplikacja mobilna, karta płatnicza – choć te usługi kojarzą nam się jedynie z bankami, pojawiają się już pierwsze pozabankowe firmy technologiczne, które niejako „udają” banki, oferując klientom te same udogodnienia, a nierzadko na lepszych warunkach. Podobnie jeśli chodzi o pożyczki – w instytucjach takich jak Via SMS pieniądze otrzymacie już w 15 minut bez zbędnych formalności i poręczeń. Wystarczy wypełnienie krótkiego formularza na stronie internetowej. Bardzo możliwe, że banki odczują już wkrótce poważną konkurencję.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *